Dęby Czarnobylskie

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Wznawiając niniejszy tom opowiadań Tadeusza Micińskiego 109 lat po jego pierwszej edycji i w dwa lata po setnej rocznicy śmierci pisarza, warto przypomnieć, że autor Nauczycielki wydał go w wieku 38 lat, mając już za sobą znaczący dorobek literacki. Wcześniej ukazały się drukiem dramaty Kniaź Patiomkin i W mrokach złotego pałacu, czyli Bazylissa Teofanu, poezje W mroku gwiazd, powieść Nietota, teksty publicystyczne Do źródeł duszy polskiej, Walka o Chrystusa oraz inne teksty drukowane samodzielnie i publikowane w prasie bieżącej. Później, prozą ukazał się już tylko Xiądz Faust (1913). Wydań powieści Wita i Mené-Mené-Thekel-Upharisim!… Quasi una fantasia pisarz już nie doczekał. Wiosną 1918 r., gdy wyruszył w drogę powrotną z Rosji do ojczyzny, został zabity na łąkach nieopodal rzeki Soż w okolicach Czeczerska lub Budy Koszelewskiej na terenie dzisiejszej Białorusi. Nomen-omen w obszarze strefy czarnobylskiej, która została silnie skażona opadem promieniotwórczym w związku z katastrofą elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Informacje dodatkowe o Dęby Czarnobylskie:

Wydawnictwo: Wydawnictwo IX
Data wydania: 2020-03-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788395630149
Liczba stron: 200
Tytuł oryginału: Dęby Czarnobylskie
Język oryginału: polski

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Dęby Czarnobylskie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dęby Czarnobylskie - opinie o książce

„Dęby Czarnobylskie” to zbiór opowiadań zawierający pięć niesamowitych historii, zarówno fantastycznych, jak i tych realistycznych. Tytułowe opowiadanie „Dęby Czarnobylskie” poruszają temat niesprawiedliwości ludzkiej i tęsknoty za utraconym.

Najbardziej spodobał mi się trzeci tekst o starym latarniku, w którym przeplatają się motywy odkupienia grzechów i dawnej wiary. To moje pierwsze spotkanie z autorem, ale z pewnością nie ostatnie!

Jednym z głównych atutów książki jest poetycki styl pisarski Autora. Jego język nadaje opowiadaniom głębię, zmuszając czytelnika do pełnego skupienia podczas lektury. Nie znajdziemy tu typowego horroru (co może sugerować okładka), ale raczej ciekawe i refleksyjne doznania literackie.

Wydawnictwo IX zasługuje na uznanie za wydanie tak nietuzinkowej książki. Starannie opracowana edycja, w tym okładka i układ tekstu, dopełniają całości, czyniąc tą książkę nie tylko wartościową literacko, ale także estetycznie przyjemną lekturą.

Jeśli interesuje Cię literatura piękna, ukryte symboliki i wierzenia, warto sięgnąć po tę pozycję.

Link do opinii

Ten tomik zawiera pięć krótkich opowiadań. Nie jest to łatwa lektura, Tadeusz Miciński urodził się w 1873 roku więc jego język jest pełen archaizmów i w duchu zupełnie innej epoki niż obecna. Wspomnę o trzech opowiadaniach, które uważam za najważniejsze.
?Nauczycielka
Przyznam, że to podobało mi się najbardziej! Napisane w formie dziennika przez nauczycielkę Amelię, z którego kart przebija poczucie samotności, totalnej beznadziei, braku poczucia sensu istnienia. Próby zaaklimatyzowania się na pensji pełnej dziecięcego gwaru, tęsknota za bratem Mirkiem... Nieszczęśliwie zakochana nie godzi się na życie zgodnie powszechnymi konwenansami, dla niej uczucie jest ważniejsze. Śmierć dziecka jest przyczynkiem do jej przeobrażenia, daje jej siły do pracy z dziećmi.
?Nad Bałtykiem
Stary latarnik ma na sumieniu własną żonę, którą w akcie zemsty za zdradę utopił w morzu... Córkę przetrzymywał latami w latarni z dala od ludzi aby ją uchronić przed pokusami, żyjąc chorą fantazją, że kiedyś będzie jego... Zemsta nie przynosi ukojenia a dzieci nawet pod kluczem nie da się od zła uchronić...
?Dęby czarnobylskie
Tytułowe opowiadanie sprawiło mi najwięcej problemów. Nie wszystko w pełni zrozumiałam. Jest o niesprawiedliwości ludzkiej. Opowiada o wielkiej tęsknocie za czymś utraconym, tutaj o leśniku oskarżonym o kradzież lasu i marzącym o tym by choć na chwilę znaleźć się w lesie... Zachwyt nad pięknem przyrody, drzew i zwierząt...
?Podsumowując, opowiadania są pełne ukrytej symboliki i odniesień do mitów, dekadenckie i zawierają trafne refleksje dotyczące egzystencji. Wydanie wzbogacone jest w ciekawe ilustracje. Uważam, że warto podjąć trud przeczytania jej.

Link do opinii
Inne książki autora
Nietota
Tadeusz Miciński0
Okładka ksiązki - Nietota

Tadeusz Miciński wpisuje swe koncepcje historiozoficzne w tak niezwykłą scenerię i przywołuje niemalże wszystkie, znane wówczas – a przez niego wnikliwie...

Niedokonany
Tadeusz Miciński 0
Okładka ksiązki - Niedokonany

Legendarny poemat prozą Tadeusza Micińskiego, będący głównym dziełem prezentującym ideę lucyferyczną, jaką autor budował również w innych swoich utworach...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy