Dawni Mistrzowie. Komedia rysowana przez Mahlera

Ocena: 4 (2 głosów)

Thomas Bernhard i komiks? Mahler, jeden z najciekawszych europejskich twórców komiksu alternatywnego, stworzył fantastyczne dzieło - komiksową adaptację słynnego dzieła austriackiego mistrza, Dawni mistrzowie.

Reger jest zmagającym się z chorobą płuc krytykiem sztuki o filozoficznym i mocno pesymistycznym uosobieniu. Pracuje dla ,,Timesa" i już od 30 lat, co drugi dzień przesiaduje na ławce w Muzeum Historii Sztuki przed obrazem 'Siwobrody mężczyzna' Tintoretta. Wyjątkami są poniedziałki, kiedy to muzeum jest zamknięte dla zwiedzających. W muzeum Reger rozmyśla, krytykuje i odsłania wszystkie niegodziwości na świecie, a zwłaszcza w jego rodzinnym kraju, Austrii. Oprócz Regera w historii występują Irsigler - muzealny dozorca i Aztzbacher, równie jak Reger krytycznie nastawiony do rzeczywistości narrator.

Ta filozoficzna przypowieść uważana jest za jedno z najważniejszych dzieł Bernharda. Komiks stworzony z Mahlerem jest równie zabawny a wyjątkowy styl niemieckiego rysownika dodatkowo wzmacnia przesłanie opowieści.

Czy można 300 stronnicowa powieść przenieść za pomocą kilku pociągnięć pędzla? Mahler się odważył i sztuka ta udała mu się znakomicie - Philipp Haibach, DIE WELT

Nicolas Mahler (ur. 1969) - wiedeńczyk, swoje satyry publikował w większości ważnych europejskich gazetach, a jego komiksy są wydawane na całym świecie. Polski czytelnik miał okazję poznać Mahlera dzięki takim komiksom jak Pragnienie i Samotność rajdowca.

Informacje dodatkowe o Dawni Mistrzowie. Komedia rysowana przez Mahlera:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2016-08-23
Kategoria: Komiksy
ISBN: 9788380693395
Liczba stron: 158

więcej

Kup książkę Dawni Mistrzowie. Komedia rysowana przez Mahlera

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dawni Mistrzowie. Komedia rysowana przez Mahlera - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2016-12-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2016,
Wnikliwie i bardzo trafnie - Mahler wyciąga z "Dawnych mistrzów" to, co najlepsze: nie umykają mu najważniejsze kwestie i humor sytuacyjny, a jeśli dodać do tego ciekawą kreskę, wychodzi pozycja, którą warto mieć na półce. Dobry prezent dla fanów austriackiego mistrza.
Link do opinii
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2016-09-10, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
DRAŻNIĄCY ,,MISTRZ" Nie czytałem dotychczas żadnej z książek napisanych przez Thomasa Bernharda i nie miałem także w rękach żadnego z komiksów z ilustracjami Nicolasa Mahlera. Ale trzeba poszerzać horyzonty. W szczególności, kiedy w komiksowej formie ukazuje się znana powieść jednego z najwybitniejszych pisarzy niemieckojęzycznych. Pozostaje jednak uzasadnione pytanie o efekt finalny takiego eksperymentu. Głównym bohaterem ,,Wielkich mistrzów" jest mężczyzna znajdujący się u kresu swego życia można by rzec, staruszek imieniem Reger, który staje się narratorem całej opowieści. Reger nienawidzi Kunsthistorisches Museum, ale okazuje to w bardzo dziwny sposób - regularnie co drugi dzień odwiedza jego mury i siedzi na wciąż tej samej ławce w sali Bordona przed ,,Siwobrodym mężczyzną" Tintoretta. A siedząc tak snuje monolog o dawnych mistrzach malarstwa, których nie potrafi traktować inaczej, niż przez pryzmat krytyki. Wytyka ich błędy, wytyka ,,komercyjność" ich sztuki, odziera z należytego im uznania. Stary maruder siedzi i narzeka, nie potrafiąc niczego docenić, ani także nie zauważając braku logiki swoich wywodów... Przyznam, że chyba jeszcze nigdy nie spotkałem w komiksie to, czy książce (a zatem idąc tym tropem, także w kinie i innych rodzajach sztuki) postaci tak drażniącej, jak Reger. Ten siedzący na ławce, zgryźliwy, zgorzkniały staruszek oddaje się rozważaniom, które przede wszystkim stanowią dla niego pole do wylania całej żółci. Nieważne, że czasem ma rację (choć równie często jej nie ma, na co pozostaje ślepy, brnąc w swoje ,,analityczne" wywody), skoro jego słowa wywołują rozdrażnienie. Podobno sztuka powinna wywoływać emocje, bo najgorsze co może ją spotkać to obojętność, ale czy takimi metodami, nie jestem pewien. Nawet jeśli spojrzeć na cały monolog Regera przez pryzmat satyry czy przewrotności, nie do końca spełnia on swoje zadanie, chociaż ma naprawdę znakomite momenty, a finałowe rozważania nad niemożnością zastąpienia człowieka dowolnym dziełem artysty zawierają w sobie ładunek emocjonalny (z jednoczesnym jednak bardzo prostym i oczywistym ujęciem tematu). Być może wina w tym uproszczeń koniecznych w komiksowej formie, nie mniej nie poczułem w ,,Wielkich mistrzach" spodziewanej wielkości Bernharda. Prostota satyryczno-karykaturalnej grafiki Mahlera okazała się natomiast całkiem niezła i skuteczna, a przede wszystkim pasująca do treści. Brak tu fajerwerków, wszystko wygląda na niechlujne i szybko sporządzone, ale ma pewną trafność i urok, choć z pewnością znajdzie także swoich przeciwników. Jako całość album budzi moje mieszane uczucia, ale więcej owych uczuć mam pozytywnych. Bo ciekawy to eksperyment, bo skłania do myślenia, bo wywołuje emocje... Warto go zatem poznać i przekonać się na własnej skórze, co ma do zaoferowania. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/09/10/dawni-mistrzowie-komedia-rysowana-przez-mahlera-thomas-bernhard-i-nicolas-mahler/
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy