Problematyka funkcjonowania zespołów uczniowskich od lat inspiruje kolejne pokolenia badaczy. Próbują oni w nawiązaniu do aktualnego stanu wiedzy, jak też do swego głównego obszaru zainteresowań, wyjaśnić i opisać interakcje w klasie szkolnej. Właśnie tych kwestii dotyczy książka. Jest ona skoncentrowana na rozpoznaniu dojmującego procesu, jakim jest wykluczanie społeczne we wzmiankowanej, specyficznej grupie młodzieży. […] Można ją zaliczyć do studiów interakcjonistycznych , socjokulturowych, autorka bowiem korzysta z konstruktu kultury organizacji w jej szczególnym wariancie, jakim jest kultura konfliktu.
[..] Podstawą dla pogłębionych analiz jakościowych są obserwacje i wywiady z podmiotami relacji edukacyjnej – z uczniami – sprawcami i ofiarami przemocy, jak też z nauczycielami. Dokonano unikalnej, drobiazgowo zniuansowanej prezentacji wypowiedzi różnych stron procesu nauczania.
[..] Należy mieć nadzieję, że informacje przedstawione w pracy znajdą zastosowanie w działaniach praktycznych instytucji edukacyjnych. Chciałoby się, aby przesłanie to trafiło – mówiąc po mickiewiczowsku – „pod strzechy”, pod rozwagę decydentów różnych agend zajmujących się edukacją.
Z recenzji wydawniczej
Wydawnictwo: inne
Data wydania: b.d
Kategoria: Dydaktyka
ISBN:
Liczba stron: 256
Język oryginału: Polska
Chcę przeczytać,