Czerwone niebo nad Wołyniem

Ocena: 4.75 (4 głosów)
Inne wydania:

Nostalgiczna opowieść o utraconych Kresach.

Czerwone niebo nad Wołyniem to zbeletryzowana historia ziemiańskiej rodziny Kozińskich, zamieszkałej na Kresach "od zawsze".

Autorka z niezwykłą pieczołowitością odtwarza losy własnych bliskich, opierając się w pełni na prawdziwych wydarzeniach oraz relacjach członków swojej rodziny. Wprowadza do opowieści wiele elementów kultury ukraińskiej, podkreślając jak wiele łączy od wieków żyjące ze sobą narody polski i ukraiński.

To opowieść o urokach sielskiego życia codziennego i obyczajach, które odeszły na zawsze, dobrym sąsiedztwie Polaków i Ukraińców. Po czasach spokojnych następują jednak burzliwe lata wojny, która budzi demony i wyznacza początek końca istnienia polskich Kresów…

Jest to książka wartościowa z kilku względów. Jej Autorka, aczkolwiek z racji wieku nie uczestniczyła bezpośrednio w opisywanych zdarzeniach, zna je bardzo dobrze z relacji uczestniczących w nich członków swej najbliższej rodziny - ziemiańskiej rodziny Kozińskich, zamieszkałej na Kresach "od zawsze"; stąd jej wartości dokumentalne. Są i wartości inne - humanistyczne i artystyczne.

Autorka mocno podkreśla to, co łączy, a nie to, co dzieli narody polski i ukraiński. Uwidacznia się to w jej głębokim uznaniu i podziwie dla bogactwa kultury ukraińskiej - jak choćby w cytowaniu ukraińskich pieśni, opisywaniu obyczajów, szczegółów ubioru, i ukazywaniu i podkreślaniu postaw bohaterów książki.

Informacje dodatkowe o Czerwone niebo nad Wołyniem:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2021-04-14
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788311161610
Liczba stron: 352

Tagi: historyczne

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Czerwone niebo nad Wołyniem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Czerwone niebo nad Wołyniem - opinie o książce

Avatar użytkownika - Betka
Betka
Przeczytane:2014-03-10,
Wołyń - kraina historyczna w dorzeczu górnego Bugu i dopływów Dniepru. Obecnie część Ukrainy. To właśnie tutaj Barbara Iskra Kozińska pisarka, poetka a także właścicielka Pensjonatu Sosnówka umieściła akcję swej powieści. Poznajemy historię ziemiańskiej rodziny Koźmińskich, która z dziada pradziada zamieszkiwała Kresy wraz z innymi narodowościami. Michalina i Wincentego wraz z czwórką dzieci poznajemy na łamach książki w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Wówczas życie na wsi Okopy można powiedzieć jest sielanką ale za plecami czai się straszny cień zbliżającej się zawieruchy wojennej. I nadchodzi ten rok 1939 gdy wieś znajduje się pod okupacją radziecką, potem niemiecką i znowu radziecką. Wśród ludności ukraińskiej ze zdwojoną siłą rozwija się nurt nacjonalistyczny, którego eskalacja przypada na lato 1943 roku. Wówczas to bandy UPA ale sąsiedzi dokonują masowych mordów na ludności polskiej. Rodzinie Koźmińskich cudem udaje się uniknąć śmierci. Ukrywają się w lasach aż do 1944 roku gdy na zawsze opuszczają swoje ukochane Kresy. Jednak te tragiczne wydarzenia na zawsze pozostają w ich pamięci( męczeńska śmierć księdza oraz przyjaciółki pani Michaliny ). Powieść pomimo ukazania tak tragicznych wydarzeń urzekła mnie przede wszystkim pięknymi opisami krajobrazów Wołynia ale także kultury ukraińskiej - opisy strojów, zamieszczone fragmenty piosenek ukraińskich. Jest tam także ukazany przepiękny jak dla mnie wątek rodzącego się uczucia pomiędzy Helenką Koźmińską a Adamem Romanowiczem. Dużym plusem jest też piękny język literacki oraz wiarygodność historyczna. Autorka jest bowiem dzieckiem najmłodszego z czwórki rodzeństwa, Zdzisława. Moją uwagę przyciągnęła także okładka autorstwa Jolanty Czarneckiej. Piękny czerwony zachód słońca a na jego tle fotografia dziewczynki w sepii. Gorąco polecam tym co chcą odkryć kolejne nieznane dla nich fakty z historii ludności polskiej. Moja ocena 6/6 ZA MOŻLIWOŚĆ PRZECZYTANIA I ZRECENZOWANIA KSIĄŻKI DZIEKUJĘ PANI EWIE Z WYDAWNICTWA BELLONA SA
Link do opinii
Książka, której autorka ukazując to, co wspólne w historii Polski i Ukrainy, zachowuje ogromny szacunek dla odmienności kulturowej obu narodów. Może stanowić punkt wyjścia do dyskusji z młodymi ludźmi o tolerancji dla inności i integracji europejskiej opartej na poszanowaniu róznorodności kulturowej pańśtw członkowskich.
Link do opinii
Avatar użytkownika - AdelaMi
AdelaMi
Przeczytane:2021-04-16, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2017-03-09, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Czerwone niebo nad Wołyniem
Barbara Iskra Kozińska0
Okładka ksiązki - Czerwone niebo nad Wołyniem

Jest to książka wartościowa z kilku względów. Jej Autorka, aczkolwiek z racji wieku nie uczestniczyła bezpośrednio w opisywanych zdarzeniach, zna je bardzo...

Dom nad Borkiem
Barbara Iskra Kozińska0
Okładka ksiązki - Dom nad Borkiem

Majka, atrakcyjna kobieta w średnim wieku, przyjeżdża na wakacje do swojej rodzinnej wsi Kosarzyn. Pewnego dnia spotyka nad jeziorem szkolnego kolegę...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy