Kontynuacja „Powrotu pańskiej Polski” (LTW 2016), książki, która zyskała tytuł „Jednej z najważniejszych książek polskich roku 2016” (dwumiesięcznik ARCANA, Jerzy Gizella), doczekała się wielu recenzji w opiniotwórczych tygodnikach i jest do dziś poszukiwana przez czytelników.
Autorka pokazuje w kilkunastu odsłonach istotę naszego sporu z Niemcami – także z Rosją - odwołując się do wydarzeń najnowszej historii i tych dawniejszych, a także do pojęć i kategorii, które pozwalają zrozumieć, że mamy do czynienia nie tylko ze sporem politycznym, ale czymś o wiele głębszym i ważniejszym. Że w istocie chodzi w nim o ocalenie tożsamości Europy.
Narracja obejmuje szereg wyrazistych i barwnych postaci naszej historii i kultury, takich jak Zofia Kossak-Szczucka, król Jan III Sobieski, Mieszko I, Rotmistrz Witold Pilecki, Andrzej Bobola, Stanisław Papczyński, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Maria Okońska i inni, i mocno wpisuje się w dyskusję o naszej kulturze i tożsamości w nawiązaniu do setnej rocznicy odzyskania Niepodległości oraz do aktualnych wydarzeń politycznych w Polsce.
Wizja tego, czym byliśmy jako Rzeczypospolita Obojga Narodów, zarysowana jest szeroko, z przywołaniem cech szlachty i jej brawury, religijności, fantazji, ale także szerokich horyzontów oraz malowniczego obrazu kultury szlacheckiej i ziemiańskiej, z jej typową gościnnością, sztuką wychowania dzieci, obcowania z ludźmi różnych stanów.
Lektura dla czytelników interesujących się przeszłością i teraźniejszością Polski, sensem naszych zmagań z historycznymi wrogami, głębszą perspektywą odzyskania ładu politycznego, a także ładu w życiu rodzinnym i społecznym. Dla wszystkich ceniących piękny język, dowcip i potoczystą narrację.
Książkę ozdabia realistyczne malarstwo Elżbiety Hałasy, malarki polskiej przyrody, odkrywające jej swoistość, urok i tajemnicę.
„Czego chcą od nas biedni Niemcy” to książka do czytania i oglądania, pokazująca Polskę, z której możemy być dumni. Wyjątkowa propozycja na stulecie odzyskania Niepodległości, dla młodszych i starszych czytelników.
Wydawnictwo: Volumen
Data wydania: 2018-01-23
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN:
Liczba stron: 502
Ilustracje:Elżbieta Hałasa
Ktoś chciał postawić dom. Zaczął od przekopywania ziemi. Co w niej znalazł? Kilka ostróg, stosy amunicji polskiej, niemieckiej i rosyjskiej, XVIII-wieczną...
Chcę przeczytać,