Conrad Drzewiecki. Reformator polskiego baletu

Ocena: 0 (0 głosów)

Książka przedstawia postać niezwykłego tancerza i choreografa, który dokonał rewolucji w polskim balecie i założył w Poznaniu autorski zespół - Polski Teatr Tańca. Był artystą wszechstronnym: tworzył również choreografie do oper, układał ruch sceniczny w teatrach dramatycznych, wreszcie reżyserował opery, dramaty, a nawet filmy baletowe.

Kiedy po pięciu latach spędzonych we Francji wrócił w 1963 roku do Poznania, stał się idolem nie tylko uczniów szkoły baletowej, ale i Polaków. Szokował fryzurą, strojem i - jak się wkrótce miało okazać - tańcem. Pierwsza premiera zrealizowana w Operze Poznańskiej zarówno zbulwersowała, jak i wzbudziła podziw krytyki oraz publiczności. I tak było przez całą jego karierę, aż do 1985 roku, kiedy to na Łódzkich Spotkaniach Baletowych publiczność wygwizdała spektakl ,,Ostatnia niedziela".

Conrad Drzewiecki budził zachwyt i kontrowersje. Nie pozostawiał ludzi obojętnymi wobec jego dokonań artystycznych. Zapraszał do współpracy wybitnych twórców, tworzył choreografie do muzyki, która - jak się wydawało - nie nadawała się do tańca. Tancerze byli w niego zapatrzeni, choć czasami także go nienawidzili.

Stefan Drajewski kreśli barwny portret artysty na podstawie recenzji i dokumentów, wypowiedzi samego Conrada Drzewieckiego, wspomnień oraz anegdotycznych opowieści tancerzy i współpracowników.

,,Był artystą odważnym, wytyczającym nowe choreograficzne drogi, łamiącym kanony i przekraczającym granice konwencji. Jego językiem był ruch, ale równie swobodnie poruszał się w przestrzeni muzyki, literatury, scenografii i reżyserii. Był idolem naszego pokolenia. Oto książka, która w wyczerpujący i ciekawy sposób przybliża nam jego postać" - Ewa Wycichowska, dyrektor Polskiego Teatru Tańca

,,Conrad Drzewiecki był znakomitym, światowej klasy tancerzem oraz wizjonerem współczesnego teatru baletowego. Ci, którzy mieli szczęście się z nim przyjaźnić, wiedzą, że był także uroczym człowiekiem, obdarzonym wielką fantazją. Cieszę się, że do rąk czytelników trafia książka o tym wspaniałym artyście" - Bogusław Kaczyński

Stefan Drajewski, dziennikarz, krytyk teatralny, z wykształcenia polonista. Pracuje w ,,Głosie Wielkopolskim" , pisuje również do dwutygodnika.com, ,,Notatnika Teatralnego", ,,Ruchu Muzycznego", ,,Twojej Muzy" i ,,Sceny". Szkice i wywiady publikował w książkach zbiorowych: ,,Poznaniacy. Portretów kopa i trochę", ,,Teatr Nowy w latach 1973-1987 pod dyrekcją Izabelli Cywińskiej", ,,Pod prąd do źródła. Album jubileuszowy Polskiego Teatru Tańca". Jest autorem wywiadu rzeki ,,Życie z tańcem. Rozmowy z Olgą Sawicką, primabaleriną polskiego baletu" i antologii wierszy o Poznańskim Czerwcu ,,Czarny Czwartek".

Informacje dodatkowe o Conrad Drzewiecki. Reformator polskiego baletu:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2014-05-13
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788378185239
Liczba stron: 392

więcej

Kup książkę Conrad Drzewiecki. Reformator polskiego baletu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Conrad Drzewiecki. Reformator polskiego baletu - opinie o książce

Inne książki autora
Czarny czwartek. Wiersze o Poznańskim Czerwcu
Stefan Drajewski0
Okładka ksiązki - Czarny czwartek. Wiersze o Poznańskim Czerwcu

\"Czarny czwartek\" to zbiór wierszy, które powstały jako reakcja na wydarzenia 28 czerwca 1956 roku w Poznaniu. Obok utworów Barańczaka...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy