Młoda mieszkanka Gdańska, studentka psychologii, postanawia wziąć życie swoje i świata w swoje ręce. Zakłada anarchistyczną Grupę Demolka, która przez destrukcyjne działania ma po pierwsze pozwolić jej członkom wyładować kipiące w środku emocje, rozładować frustracje, a po drugie „paradoksalnie” pokazać konsumpcyjnemu, pozbawionemu ideałów, empatii i emocji społeczeństwu, że stoi na skraju przepaści, z której być może już nigdy nie będzie się mogło wydostać.
Książka w odważny, typowy dla młodych ludzi sposób, obnaża prawdę o dzisiejszych czasach. Fabuła, choć niektórzy mogliby uznać ją za kontrowersyjną, jest porywająca jak najlepszy thriller. Konstrukcja – przewrotna, lecz przemyślana i przekonująca, a bohaterka wiarygodna w swej determinacji do osiągnięcia celu.
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2019-02-13
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
ISBN:
Liczba stron: 320
Oryginalny debiut o rozterkach dojrzewania. Młoda Bartolomea zwana Meą żyje w rozdarciu. Bardzo silnie ciemna strona jej natury zmaga się z jasną. Z jednej strony ma zapędy anarchistyczne i chce wstrząsnąć otoczeniem. Z drugiej gdzieś tam tli się potrzeba akceptacji, dostrzegania piękna w życiu,czynienia dobra.Nie wiadomo cała fabułę które inklinacje przeważą.
Wydarzenia toczą się w latach 2010 i 2011 w Trójmieście. Mea powołuje do życia Grupę Demolkę, skrzykuje zwolenników przez internet, stopniowo eskaluje przemoc. Aby obnażyć bezdusznośc i obłudę otacząjącej rzeczywistości, po castingu na swoich pomagierów obmyśla serie aktów od wandalizmu po zaplanowane niszczenie mienia i napady na sklepy czy wybuchy. jej działania antagonizują społeczność, stają się pożywką dla mediów.
Z drugiej strony jako uduchowiona prowodyrka Stowarzyszenia Pozytywnych Wibracji rozdaje z poplecznikami balony w autobusach, wzywa ludzi do bezinteresowności, przekazuje wybrańcom 15 tys złotych, ale mają w ramach bonusu pomagać innym.
Lektura prowokuje, drażni, trafnie punktuje powszechną znieczulicę, aspołecznośc ludzi. Autorka uwielbia szokować, przesuwa granice dobra i zła, bawi się z czytelnikiem w wyrafinowaną grę. Nie każdemu takie eksperymentowanie przypadnie do gustu. Może jedynym mankamentem było przewidywalne zakończenie.
Świat pędzi, pędzimy i my, nie zadając sobie pytań dokąd i po co. Nie mamy czasu zastanowić się nad sensem życia i naszej w nim roli. Nie doceniamy tego co mamy i zawsze znajdziemy powód do narzekania.
Mea, studentka psychologii, jest inna. Czemu? Bo zadaje pytania. Po co żyjemy, dokąd zmierzamy, jakie wartości są w życiu ważne? Nie chce żyć w świecie nastawionym na konsumpcjonizm i zamierza to zmienić. Zakłada anarchistyczną grupę, której celem jest wstrząsnąć ludźmi, obudzić ich i wskazać im drogę.
Czy metody przez nią wybrane będą skuteczne? I jakie przyniosą konsekwencje?
Książka wstrząsająca i zmuszająca do refleksji, czasem budząca głęboki sprzeciw, by za chwilę zaskoczyć trafnością oceny. Autorce nie można odmówić znajomości współczesnego świata, szczególnie widzianego oczami najmłodszego pokolenia. Przypomina, że mamy tylko jedno życie i powinniśmy umieć doceniać małe rzeczy, mieć czas na to co ważne. Bo nie żyjemy na próbę, tylko naprawdę.
Historia napisana w ciekawy sposób. Rozpoczyna się wywiadem na żywo z Meą w przeddzień rozprawy sądowej, podczas którego dziewczyna opowiada o swoim przedsięwzięciu. Intrygującymi przerywnikami są zarówno sny bohaterki, jak i ciekawostki psychologiczne, którymi przeplatana jest fabuła.
To niewątpliwie debiut godny uwagi i zapadający w pamięć, który Wam szczerze polecam.
Dobra książka! Naprawdę zachęca do przemyśleń. Język może i prosty, ale czyta się dobrze, akcja wciąga tak że nie można się odkleić od książki. Całość bardzo przemyślana. Podobały mi się wstawki psychologiczne i muzyczne. Może i książka jest mocna i kontrowersyjna, ale ma dobry morał. Polecam!