CHARLES BUKOWSKI. Wspomnienia Scarlet

Zaczęło się pod wpływem impulsu - przelotna znajomość pomiędzy ikonicznym Charlesem Bukowskim a jego słynną muzą, Pamelą ,,Cupcakes" Wood, która doprowadziła do dwuletniego związku, opisywanego przez Wood w tym pamiętniku bez zbędnego owijania w bawełnę. Jest to orzeźwiająco prostolinijna historia ich pełnego absurdów, lecz i czaru związku.

To spełniony sen entuzjastów Bukowskiego - pełne zanurzenie się w jego życie u boku niezależnej i rezolutnej Scarlet, kobiety, o której pisał w książce pod tymże tytułem, jak również w wielu wierszach. W powieści Bukowskiego Kobiety pojawia się ona jako Tammie.

Kim jest Scarlet? Skąd wzięła się tak silna chemia pomiędzy Bukowskim a kobietą, której tożsamość wielu intrygowała? Niniejsza książka to wciągająca i błyskotliwa historia ich wspólnego życia: pełna miłości i dowcipu, skomplikowana, a czasem skandaliczna. Widzimy Buka jako niepozbawionego wad geniusza, dostrzegamy jego utajoną gwałtowność, wychodzącą na jaw pod wpływem alkoholu, ale i doceniamy jego prawdziwą, wrażliwą i współczującą naturę.

Świetnie napisana, żywa i poruszająca książka. Czytając ją, miałem wrażenie, że siedzę z Pamelą Wood i z Bukowskim w jednym pokoju.

Dan Fante, pisarz

Scarlet przypomina czytelnikowi, za co podziwiamy Bukowskiego, pogłębia zrozumienie jego nietuzinkowej i mimo wszystko uroczej osobowości.

Howard Sounes, biograf Bukowskiego

CHARLES BUKOWSKI. Wspomnienia Scarlet - opinie o książce

Avatar użytkownika - czytajaca_Sandra
czytajaca_Sandra
Przeczytane:2019-04-28,

Bardzo rzadko sięgam po biografie. Z pewnością nie jest powodem jakaś ignorancja z mojej strony. Najpierw warto sięgnąć do opisu książki:
Zaczęło się pod wpływem impulsu – przelotna znajomość pomiędzy ikonicznym Charlesem Bukowskim a jego słynną muzą, Pamelą „Cupcakes” Wood, która doprowadziła do dwuletniego związku, opisywanego przez Wood w tym pamiętniku bez zbędnego owijania w bawełnę. Jest to orzeźwiająco prostolinijna historia ich pełnego absurdów, lecz i czaru związku.

Mam nadzieję, że nie znajdę tutaj żadnej osoby, która nie kojarzy Bukowskiego ani jego twórczości. Nawet jeśli, kilka stron na facebook'u poniekąd promuję tę twórczość, więc nawet jeśli nie pamiętacie to i tak mogliście się zderzyć z jego dziełami, cytatami.

Dzięki Pameli Wood poznajemy Bukowskiego od trochę innej strony. W latach siedemdziesiątych dwudziestego stulecia poznała Bukowskiego. Ba, nawet stworzyli krótki związek. Kobieta była bohaterką niektórych dzieł Charlesa.
Książka jest napisana w sposób prosty, lecz nieco kapryśny. Niektóre zdania mogą wzbudzać pewne kontrowersje, być może?

Avatar użytkownika - Dagus93
Dagus93
Przeczytane:2019-04-07,

Już nie raz wspominałam Wam, że rzadko zdarza mi się sięgać po biografię, ale są takie, które zdecydowanie TRZEBA przeczytać. Dla mnie jest to właśnie jedna z nich. Dwa lata z życia Charlesa Bukowskiego u boku Pameli, to właśnie z jej perspektywy zobaczymy jak wszystko wyglądało i jak było naprawdę. Książka napisana prostym, ale dzięki temu bardzo przystępnym językiem. Zdradza naprawdę bardzo dużo i zdecydowanie wszystko pokazane jest bez zatajania i owijania w bawełnę. Sporo kontrowersyjnych i drastycznych momentów, które mnie przerażały, ale dzięki temu jeszcze bardziej chciałam wiedzieć, jak zakończy się całość i jak ostatecznie skończyła Pamela. Dużo seksu, alkoholu i narkotyków. We wszystkim ta dwójka, wraz z przyjaciółmi, rodziną i dzieckiem.
Książka pokazuje, jaki naprawdę był Bukowski, jaki miał stosunek do kobiet, jak się zachowywał i jaki był na początkach swojej kariery. Bardzo kontrowersyjna postać, którą tutaj mamy szansę poznać o wiele lepiej! Podobają mi się analizy i pokazanie jego psychiki. Widzimy również jak wpłynęła na niego ciężka przeszłość oraz dzieciństwo.

Podobały mi się też te małe "smaczki", czyli na przykład jego spotkanie z producentem muzycznym, który był nominowany do Oscara w 1975 roku, czy znajomość z ojcem Leonarda DiCaprio!

Mnie książka pozytywnie zaskoczyła! I co więcej, bardzo zachęciła mnie do sięgnięcia po książki Bukowskiego. Na pierwszy ogień zdecydowanie pójdzie powieść Women, w której wspomina on od Pameli Woods.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski