Dzieje Bystrzycy Kłodzkiej, niewielkiego dolnośląskiego miasta, sięgają początku XIV w. W 1319 r. otoczone już obwarowaniami pełniło ono rolę ważnego ośrodka w południowej części Ziemi Kłodzkiej. Jego mieszkańcy przybywali z ziem niemieckich i śląskich. Średniowieczna Bystrzyca miała układ typowy dla lokacji na prawie niemieckim, który doskonale widać do dziś.
W kolejnych stuleciach rozwój Bystrzycy był zależny nie tylko od wydarzeń w tym pogranicznym regionie, ale i w sąsiadujących Czechach i na Śląsku. Ziemia Kłodzka i jej miasta przez wieki przynależały politycznie do Czech, a kościelnie do praskiego biskupstwa. Herb Bystrzycy pozostaje do dziś tego pamiątką. Wraz z Czechami miasto dostało się po 1525 r. pod władzę Habsburgów, a wraz ze Śląskiem podbitym w 1740 r. przez króla Prus, stało się częścią państwa Hohenzollernów.
W historii Bystrzycy nie brakowało dramatycznych wydarzeń: wojen, zaraz i pożarów, ale zdarzały się także okresy rozwoju i dobrobytu. Stopniowo rosła liczba ludności, a w XIX w. Bystrzyca jako miasto powiatowe umocniła pozycję lokalnego ośrodka administracyjno-gospodarczego i kulturalnego. ,,Krótki wiek XX" przyniósł jednak i tu burzliwe zmiany. Miejsce wysiedlonych Niemców zajęli pod koniec lat 40. XX w. Polacy. Upadek komunizmu otworzył dla Bystrzycy nową epokę, niezwykle trudną ekonomicznie, ale też rozbudzającą aktywność w różnych dziedzinach.
Książka jest drugim, poprawionym i poszerzonym wydaniem monografii autorstwa trojga historyków z Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalistów historii Śląska: Stanisława Rosika, Małgorzaty Ruchniewicz i Przemysława Wiszewskiego. Jej podstawą są przede wszystkim różnorodne źródła archiwalne, prasa lokalna, materiały wspomnieniowe oraz dzieła dawnych badaczy przeszłości Bystrzycy i Ziemi Kłodzkiej. Na bogatą szatę graficzną składają się historyczne widoki miasta, utrwalone na dawnych grafikach, pocztówkach i fotografiach, plany, fotokopie najstarszych dokumentów i dzieł drukowanych, portrety czołowych osobistości, a także liczne współczesne zdjęcia najcenniejszych i najciekawszych zabytków miasta.
Wydawnictwo: Księży Młyn
Data wydania: 2018-12-10
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 620
Nie musisz wsiadać do statku kosmicznego, by przenieść się do zupełnie nowych światów - ta książka to podróż w mroczną głębię kosmosu, gdzie niebezpieczeństwo...
Kolorowanie nigdy wcześniej nie było tak przyjemne i zabawne! W tych niezwykłych książkach każdy znajdzie coś dla siebie. Mali artyści mogą dokładnie...
Chcę przeczytać,