Brudne serca. Jak zafałszowaliśmy historię chłopców z lasu i ubeków

Ocena: 5 (5 głosów)

Wstrząsająca lektura. Są w niej szok, łzy i cierpienie. I bardzo istotne pytania. Czy prawda jest ważniejsza niż "święty spokój" najbliższych? "Brudne serca" to bezkompromisowa wyprawa w przeszłość, również własnej rodziny. Podziwiam autorkę - nie każdego stać na taką odwagę.

Bogdan Rymanowski

Spisana na podstawie zachowanych dokumentów historia dwóch młodych Polaków, którzy w pierwszych latach po II wojnie światowej prowadzą za sobą śmiertelny pościg - jeden jest funkcjonariuszem UB, drugi chłopakiem z lasu. Obraz odmalowany przez poznańską reporterkę, Annę Kłys, jest zaskakujący - ubek jest dowódcą plutonu egzekucyjnego rozstrzeliwującego politycznych wrogów, ale kilkakrotnie składa wnioski o zwolnienie ze służby; z kolei walczący wcześniej o wolną Polskę partyzant w najlepszej wierze wstępuje po wojnie do milicji. Jakby nie dość było tego zapętlenia w bratobójczej walce, w trakcie pisania książki Kłys znajduje w papierach IPN informację, która przewraca do góry nogami jej życie rodzinne - dowiaduje się, że jej ojciec był etatowym pracownikiem SB i prowadził działania w sprawie związanej z chłopakiem z lasu. Losy konkretnych ludzi w pierwszych latach wprowadzania komunizmu w Polsce, ale też dygresje do lat późniejszych, stają się w reportażu Kłys opowieścią o naszej powikłanej, często do dziś niewyjaśnionej historii najnowszej. Historii, o którą zażarcie się spieramy i która wpływa na nasze współczesne wybory.

Informacje dodatkowe o Brudne serca. Jak zafałszowaliśmy historię chłopców z lasu i ubeków:

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2014-01-29
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788364142345
Liczba stron: 352
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Brudne serca. Jak zafałszowaliśmy historię chłopców z lasu i ubeków

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Brudne serca. Jak zafałszowaliśmy historię chłopców z lasu i ubeków - opinie o książce

Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2014-02-18, Ocena: 6, Przeczytałam,
przejmujące, pełne życia i energii, trzymające w napięciu, poparte nieznanymi faktami historie z życia walczących o wolność... o naszą wolność... wspaniałe! najbardziej zapadła mi w pamięć historia "Strusia" i jego "zniknięcie"
Link do opinii
Avatar użytkownika - karolka86
karolka86
Przeczytane:2014-02-11,
,,Czary-mary, czary-mary zaczarowane społeczeństwo. Amnezja zbiorowa. Skleroza narodowa. Pamięć narodowa. A właściwie, dlaczego nie? Co mamy robić? Walić głową w kant zbrojny? Już nic nie można zmienić. Może tylko próbować mówić? Głośno. Albo śmiać się." ,,Brudne serca" to lektura trudna i bardzo osobista. Autorka przedstawia trudne lata powojenne w Polsce, okres stalinizmu jak i odwilży. Głównym tematem jest jednak problem winy, kary i sprawiedliwości. Czy ten, kogo uważamy za bohatera na pewno nim jest? Czy my, ludzie żyjący w czasach bezpiecznych, bez widma wojny w tle mamy prawo do wydawania jakichkolwiek opinii? Autorka stara się zrozumieć, co powodowało bohaterami, że stali się takimi ludźmi. Anna Kłyś w trakcie pracy nad książką dowiaduje się o niechlubnej przeszłości własnego ojca. W wielu miejscach da się czuć jej emocjonalną huśtawkę i tysiące pytań, które krążyły jej po głowie, np. Jak to jest możliwe, że ktoś, kto uczy cię kodeksu moralnego sam go nie przestrzega. Książka wywołała niemałe zainteresowanie w prasie i telewizji, wiele osób zastanawia się czy warto rozdrapywać stare rany. czym jest pamięć czy amnezja narodowa, czy nigdy nie uwolnimy się od historii? Jak pisze autorka: ,,Rozliczać, rozliczać, osądzać, poddawać ocenie. Jak bardzo nieważne jest to, co było, dla jednych i jak staje się motorem napędowym dla drugich. Z równą mocą jedni chcą zapomnieć, tak jak inni nie dać zapomnieć."
Link do opinii

W tej książce jest dużo emocji: ''są łzy, szok i cierpienie. I bardzo istotne pytania. Czy prawda jest ważniejsza niż <święty spokój>".

Dziennikarka ukazuje trudne i bolesne losy naszych rodaków po II wojnie światowej. To autentyczna historia dwóch młodych mężczyzn. Jeden z nich jest funkcjonariuszem UB, drugi zaś tzw. chłopcem z lasu. Obaj...polują na siebie. Trwa walka na śmierć i życie,

Anna K. Kłys z wielką zaciętością uprawia rewizjonizm historyczny, przedstawia chaotyczne losy ofiar. Prowadzi rozliczenia z własną rodziną, historią. Autorka próbuje odprawić swoisty rachunek sumienia, nie wychodzi jej to. Bywa emocjonalna i histeryczna.

Książka oparta jest wyłącznie na domysłach i własnych, zdarza się, że ksenofobicznych interpretacjach. Porównania, które stosuje są niesmaczne. Znajdziemy tu dużo uproszczeń, skrótów myślowych, generalizowania. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2016-08-26, Ocena: 5, Przeczytałam, Literatura polska, Mam,
Avatar użytkownika - morgit
morgit
Przeczytane:2014-02-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Inne książki autora
Tajemnica Pana Cukra
Anna K. Kłys0
Okładka ksiązki - Tajemnica Pana Cukra

Porażająca, kontrowersyjna, zaangażowana.   Nowa książka Anny Kłys, autorki "Brudnych serc", o polskim antysemityzmie lat 30. wzbudzi dyskusje i...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy