Cały świat patrzy na Amerykę - a Ameryka jest głodna zmian. I pełna gniewu.
Według badań Instytutu Gallupa niemal połowa Amerykanów nie odnajduje się już po żadnej ze stron konfliktu między dwoma partiami. Postępująca polaryzacja społeczeństwa sprawia, że zniechęconych obywateli USA motywuje do głosowania potrzeba powstrzymania ,,drugiej strony" albo chęć zemsty na systemie, który ich zawiódł.
Upadek mitu o amerykańskim śnie, wielka polityka prowadzona w mediach społecznościowych, pogłębiająca się radykalizacja nastrojów, coraz większe znaczenie mniejszości latynoskiej oraz polityczny zastój - tak prezentują się dzisiejsze Stany Zjednoczone. Myśleliśmy, że po pamiętnym szturmie na Kapitol w 2021 roku w USA przyjdzie czas na otrzeźwienie. Tymczasem kilka lat później amerykańska demokracja wciąż zmaga się z tymi samymi problemami.
A kampania prezydencka w 2024 roku również nie należy do spokojnych. Zamach na Donalda Trumpa, nieoczekiwane wycofanie się Joe Bidena na ostatnim etapie kampanii i możliwe zwycięstwo Kamali Harris w walce o Biały Dom - czy pełen dramatycznych zwrotów akcji rok wyborczy przyniesie wyczekiwany przełom w amerykańskiej polityce?
Andrzej Kohut - amerykanista, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich. Współtwórca podcastu i kanału YouTube OSW. Aktualnie prowadzi podcast ,,Przegląd zagraniczny" w RMF24. Twórca podcastu ,,Po amerykańsku". Autor książek ,,Ameryka. Dom podzielony" oraz ,,Bitwa o Amerykę".
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2024-10-23
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 320
Według badań Instytutu Gallupa wielu Amerykanów nie utożsamia się z żadną ze stron konfliktu pomiędzy największymi partiami. Coraz częściej zniechęceni obywatele USA nie oddają swojego głosu na partię, która ich reprezentuje, ale by powstrzymać ,,drugą stronę'' albo co gorsze w ramach zemsty za system, który ich zawiódł... Dzisiejsze Stany Zjednoczone Ameryki to postępująca radykalizacja największych partii politycznych a także nastrojów społecznych... Z roku na rok demokracja najbardziej demokratycznego państwa świata przeżywa coraz większe problemy.
Nie bez przesady można powiedzieć, że najdemokratyczniejsze państwo świata i przez wiele lat wzór do naśladowania dla innych narodów ma problem z własnym systemem demokracji. I nie ma w tym ani grosza przesady... Nie jest to zjawisko, które wystąpiło w ostatnim czasie, ale narasta od wielu lat... Narasta i z pewnością trudno powiedzieć, gdzie zaprowadzi naród amerykański... Tym bardziej, że Stany Zjednoczone Ameryki trapią coraz większe problemy wewnętrzne i zewnętrzne a Amerykanie są coraz podzieleni...
Autor Bitwy o Amerykę. Czy to koniec Stanów Zjednoczonych, które znamy? na kartach niniejszej książki stara się odpowiedzieć na pytanie dotyczące przyszłości Ameryki i narodu amerykańskiego. Obrazuje zalety i wady systemowe demokracji amerykańskiej i problemy z jakimi musi mierzyć się przeciętny Amerykanin. Po raz kolejny próbuje przybliżyć czytelnikom jak działają mechanizmy wyborcze w Stanach Zjednoczonych i precedensy, które miały wpływ na wynik wyborów szczególnie prezydenckich.
Bitwa o Amerykę. Czy to koniec Stanów Zjednoczonych, które znamy? to książka szalenie ciekawa i wartościowa. Wielkimi krokami zbliżają się wybory prezydenckie w USA. Obaj kandydaci na najwyższe stanowisko w kraju zachęcają amerykańską Polonię do oddania na siebie swojego głosu... Tak. Przed nami ciekawy czas. A żeby lepiej zrozumieć to, co dzieje się w kraju, którego wielu uważa za najważniejszego sojusznika naszego kraju, warto sięgnąć po książkę obrazującą jak działa amerykański system, zalety i wady amerykańskiej demokracji i powody polaryzacji amerykańskiego społeczeństwa.
Ulice amerykańskich miast w ogniu. Zimna wojna z Chinami. Szturm na Kapitol. Utrwalany przez lata wizerunek Stanów Zjednoczonych jako wzoru do naśladowania...
Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2024,
Sięgając po książkę Andrzeja Kohuta “Bitwa o Amerykę. Czy to koniec Stanów Zjednoczonych, jakie znamy?” wyszłam nieco poza strefę swojego czytelniczego komfortu, gdyż zazwyczaj nie czytuję tego typu pozycji. No cóż, czasami należy zrobić wyjątek i przeczytać zupełnie inną gatunkowo lekturę.
W swej książce, a właściwie reportażu, Kohut przystępny sposób opisuje, jak doszło do głębokich podziałów w amerykańskim społeczeństwie i polityce. Autor zabiera czytelnika w podróż przez ostatnie dekady historii USA, wyjaśniając kluczowe wydarzenia, takie jak wzrost popularności Donalda Trumpa, konflikty kulturowe czy narastające różnice między miastami a obszarami wiejskimi. Kohut tłumaczy, dlaczego Amerykanie coraz bardziej się dzielą i jak te konflikty wpływają na przyszłość kraju oraz świata.
Książka wyróżnia się tym, że autor unika jednostronnego spojrzenia – pokazuje zarówno argumenty lewicy, jak i prawicy, dzięki czemu łatwiej zrozumieć, dlaczego te różnice są tak trudne do przezwyciężenia. Język jest prosty i zrozumiały, co sprawia, że książka nadaje się nie tylko dla osób zainteresowanych polityką, ale też dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć, co dzieje się w Ameryce i dlaczego ma to znaczenie dla reszty świata. To ciekawa i wartościowa lektura, która otworzyła mi oczy na wiele spraw współczesności.