Biblioteka Narodowa (I, 337). Kompleks Polski, Mała Apokalipsa

Świat wszechobecnej fikcji, sennych majaków i wspomnień, w którym nie sposób odróżnić, co jest traumą wyniesioną z przeszłości, a co przytłaczającą teraźniejszością. Polska Konwickiego to kraina zachwianych proporcji, zawieszona w czasie, rozciągająca się u stóp Pałacu Kultury - symbolu radzieckiej obecności w nadwiślańskiej prowincji.

Kompleks Polski i Mała Apokalipsa, mimo wyraźnych związków z rzeczywistością drugiej połowy lat siedemdziesiątych, to powieści ukazujące nie tylko doświadczenie ówczesnych Polaków, ale też będące krytyką rozdartej tożsamości mieszkańców państw demokracji ludowej. Konwicki przyczyn katastrofy - późnosocjalistycznego dekadentyzmu i rezygnacji - doszukuje się przecież nie na zewnątrz, ale w nas samych.

Dzieła zaprezentowane w niniejszym tomie są wyjątkowe na tle bogatej i różnorodnej twórczości autora. Stanowią kontynuację niektórych wyborów artystycznych Konwickiego - na przykład szczególnie pojmowanego autobiografizmu - a jednocześnie są wyrazem nowej wizji świata, jakiej oczekiwano od literatury po 1976 roku.

Informacje dodatkowe o Biblioteka Narodowa (I, 337). Kompleks Polski, Mała Apokalipsa:

Wydawnictwo: Ossolineum
Data wydania: 2021-01-31

Kup książkę Biblioteka Narodowa (I, 337). Kompleks Polski, Mała Apokalipsa

Biblioteka Narodowa (I, 337). Kompleks Polski, Mała Apokalipsa - opinie o książce

Wniebowstąpienie
Tadeusz Konwicki0
Okładka ksiązki - Wniebowstąpienie

Wniebowstąpienie po raz pierwszy ukazało się w 1967 roku i od razu stało się powieścią kultową, którą błyskawicznie wykupiono z księgarń. Książka...

Wilno i Wileńszczyzna w starej fotografii
Tadeusz Konwicki0
Okładka ksiązki - Wilno i Wileńszczyzna w starej fotografii

Tematem kolejnego albumu z serii FOTO RETRO jest Wilno - stolica oraz główny ośrodek kulturalny Litwy. To także miejsce ważne dla Polaków...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska