Bibliografia niemcoznawcza 199 ?2004

W Bibliografii uwzględniamy teksty dotyczące historii i współczesności Niemiec oraz stosunków polsko-niemieckich z wielu dziedzin, przede wszystkim jednak nauk historycznych, społecznych i ekonomicznych. Nie jest to bibliografia germanistyczna, jeśli przez germanistykę rozumieć naukę o niemieckiej literaturze. Badania nad literaturą nie były przedmiotem naszego zainteresowania. W odniesieniu do tekstów z zakresu historii, politologii, ekonomii, socjologii, a także prawa konstytucyjnego (system polityczny) dążyliśmy do zestawienia w miarę możliwości pełnego katalogu tekstów, które ukazały się w latach objętych zakresem chronologicznym tej bibliografii. To one stanowią jej trzon, w przypadku innych tekstów (z pogranicza literatury, sztuki, czy w ogóle szeroko rozumianej kultury) arbitralność wyboru była znacznie większa. Jego kryterium było zazwyczaj znaczenie tematu dla debaty publicznej oraz związek z innymi dziedzinami będącymi w centrum zainteresowania tej bibliografii. Źródłem, z którego pozyskiwaliśmy informacje, tzn. poszczególne rekordy, były w przypadku książek i artykułów bazy internetowe Biblioteki Narodowej (Bibliografia Zawartości Czasopism i Przewodnik Bibliograficzny). W przypadku artykułów prasowych posiłkowaliśmy się także dostępnymi w internecie archiwami gazet i czasopism.

Informacje dodatkowe o Bibliografia niemcoznawcza 199 ?2004:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego