Czy dzikie zwierzę może stać się wiernym przyjacielem człowieka? Tak, jeśli człowiek, w którego ręce się dostaje, potrafi okazać mu miłość i otoczyć je troskliwą opieką.
Tytułowy bohater powieści jest mieszańcem psa i wilka wykorzystywanym do nielegalnych walk z innymi psami. Po jednej z nich ledwo żywego Białego Kła wykupuje młody chłopak, by zabrać go z Dalekiej Północy na farmę w Arizonie i podjąć się jego oswojenia. Pełne przygód życie w różnych miejscach okazało się dla Białego Kła prawdziwą szkołą przetrwania.
Klasyczna powieść przygodowa Jacka Londona, napisana w 1906 roku, od pierwszego wydania wpisała się do światowego kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej. Uczy miłości do zwierząt, a także oczarowuje pięknem nieposkromionej natury.
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2019-07-11
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 300
Tytuł oryginału: Biały kieł
Akcja tej słynnej powieści toczy się w XIX wiecznej scenerii północnej części Stanów Zjednoczonych Ameryki, ogarniętych gorączką poszukiwania złota. Na tym barwnym tle rozgrywają się losy wilka (tytułowego Białego Kła), który w brutalnym, wrogim i czyhającym na jego zgubę świecie, podejmuje dramatyczną walkę o przetrwanie. Jego determinacja i wola życia zostaja nagrodzone: po niezwykłych przygodach spotyka szlachetnych ludzi, pośród których odnajduje spokój, radość i sens istnienia. Książka ukazuje piękno i wartość przyjaźni człowieka ze zwierzęciem. Niesie też humanistyczne przesłanie, że podjęta w imię dobra walka ze złem w ostatecznym rozrachunku przyniesie sukces i satysfakcję.
Opowieść o dwojgu ludziach, będących niemal archetypami doskonałości. Zakładają rodzinę i zamieszkują na farmie w tytułowej sielankowej dolinie. W trudnych...
Zbiór opowiadan: - Szeryf Kony - Chinczak - Na kobiercu Makaloa - Dom Mapuhiego - Straszliwy Archipelag - Poganin - Dom pychy - Prawnuk McCoya...
Przeczytane:2019-05-05,
„Biały Kieł” to powieść, do której wracam po latach, by przypomnieć sobie coś, co urzekło mnie w dzieciństwie, a teraz zachwyciło jeszcze bardziej. Jack London był wyjątkowym pisarzem, który czerpał inspirację z własnego życia, które było niezwykle bogate w przeróżne doświadczenia. Do najważniejszych jego dzieł można zaliczyć „Wilk morki”, „Martin Eden”, oraz właśnie „biały Kieł”
W książęce autor dosłownie wczuwa się w zwierzę. Próbuje patrzeć na świat zarówno oczami dzikiego wilka jak i udomowionego psa, który przywiązuje się do właściciela. Przejmuje myśli i wszystkie instynkty drzemiące w zwierzęciu, którego natura została zachwiana. W ten sposób przedstawia nam niezwykle wzruszająca historię.
„Biały Kieł” to opowieść brutalna przedstawiające okropne aspekty ludzkiego okrucieństwa. Gwarantuje smutek i ból w sercu kiedy czekamy aż to wszystko się skończy i zastanawiamy się czy skończy się dobrze. Dla wielbicieli czworonogów książka może być trudna, a zarazem wzruszająca i chwilami niosąca ukojenie. Zaś dla pastwiących się nad zwierzętami powieść może być ważną lekcją.
Dla najmłodszych zarówno język jak i treść książki może być zbyt trudna. Starsze dzieci i młodzież mogą w końcu odnaleźć się w klasyce, która ich wciągnie i zachwyci. Dorosły czytelnik zapewne zwróci więcej uwagi na talent pisarski autora. Opisy przyrody i zwierzęcych zachowań to prawdziwe arcydzieło.
Dla każdego natomiast czytelnika bardzo ciekawa będzie tu relacja człowiek-zwierze, przedstawiona chyba we wszystkich możliwych przejawach. Już na samym początku człowiek przedstawiony jest jako ofiara groźnych wygłodniałych wilków. Dostrzegamy spryt i przebiegłość tych stworzeń. Jednocześnie też w dalszej części książki przekonujemy się, że to nie one są najokrutniejsze. Zwierze atakuje by zaspokoić głód nigdy z czystego okrucieństwa. Powieść pozwala zrozumieć co oznacza przywiązanie do człowieka i posłuszeństwo zarówno z obawy przed karą, chęcią przetrwania jak i z prawdziwej miłości.
Książka skupia się także na psychologi. Zwierze które doświadcza tylko zła w swoim życiu samo staje się bezlitosne, ale to samo dotyczy człowieka. Autor pozwala czytelnikowi zastanowić się nad tym dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią kochać. Najprawdopodobniej oni sami potrzebują miłość.
Na uwagę zasługuje piękne wydanie z serii Klasyka literatury światowej. Cudowna twarda oprawa i piękne ilustracje.