Dwujęzyczny album Rafała Olbińskiego.
Publikacja zawiera 20 prac artysty oraz tyleż opowiadań powstałych z odwrócenia normalnej kolejności w pracy ilustratora. Najpierw bowiem stworzył on obraz.
Opowiadania te są próbą jego osobistej, niekoniecznie jedynej interpretacji obrazów, które na ogół powstawały o wiele wcześniej. W trakcie ich malowania artysta nie myślał o jakichkolwiek późniejszych literackich adaptacjach.
Jego zamiarem nie był wierny przekład plastycznej wizji na słowa. Obraz traktował tylko jako pretekst do opowiedzenia interesującej historii. Opisać to, co się widzi, jest łatwo; trudniej z tego opisu stworzyć dramat, zamknąć go w nawiasach początku i końca, obudzić intelekt i serce. A to artyście doskonale się udało. Materiał ilustracyjny pochodzi z prywatnego archiwum malarza, ale także z zagranicznych galerii i muzeów.
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2014-12-03
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka
ISBN:
Liczba stron: 160
Był rok 1978, a ja znalazłem się na życiowym zakręcie. Wszystkie moje życiowe zakręty zwykle powodował ,,ktoś". Tym razem tym ,,kimś" był Jan Byrczek...
Tylko nieliczni wiedzą, że Rafał Olbiński (malarz - jeden z nielicznych Polaków, którzy odnieśli spektakularny sukces w Nowy Jorku) pisze także opowiadania...
Chcę przeczytać,