Apteka pod Orłem historia i pamięć

Apteka pod Orłem historia i pamięć

Zbiór szkiców towarzyszących wystawie stałej Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim

Książka towarzyszy nowej wystawie stałej Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim. Otwarcie: 16 marca 2013 r. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa- Apteka pod Orłem plac Bohaterów Getta 18, Kraków.

Spis treści:

Przedmowa

Historia

Deportacje Żydów krakowskich do Obozu zagłady w Bełżcu - 1942 rok

Świadkowie

"Pirogalach" Pierogi

Ślady pamięci

Pamięć

Pamięć i historia II wojny światowej w działalności Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Polityka pamięci w Krakowie. Pomniki, tablice, obeliski sprzed roku 1989 poświęcone zagładzie Żydów

Apteka pod Orłem  - pamięć odzyskana. Dzieje apteki jako przykład manipulacji pamięcią zbiorową

Żydowski Kraków, rzeczywisty i wyobrażony - zapiski na temat socjologii pamięci.

Informacje dodatkowe o Apteka pod Orłem historia i pamięć :

Wydawnictwo: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Data wydania: 2013 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: b.d
Język oryginału: Polski
Ilustracje:Tak

Tagi: Apteka w getcie krakowskim Tadeusz Pankiewicz Apteka pod Orłem w Krakowie Wysiedlenia Getto krakowskie Kraków II wojna światowa

Kup książkę Apteka pod Orłem historia i pamięć

Apteka pod Orłem historia i pamięć - opinie o książce

"Czym jest żydowski Kraków - reliktem, skarbem kulturowym, wspomnieniem śmierci i zniszczenia, miejscem stale przepełnionym duchowością czy celebracją istniejącej tu kiedyś kultury żydowskiej? Otóż Kraków jest tym wszystkim naraz (...)".

Bardzo ciekawy zbiór szkiców towarzyszących wystawie stałej Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim. Wydany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w 2013 roku.

Jest tu napisane m.in. o Aptece Pod Orłem, o Tadeuszu Pankiewiczu, ale również o deportacji Żydów krakowskich do Obozu zagłady w Bełżcu, o Szlaku Pamięci - ulica Pomorska, Muzeum Fabryki Oskara Schindlera, Plac Bohaterów Getta, o pamięci, muzeach w czasach powojennych i współczesnych, o Kazimierzu tym przedwojennym i współczesnym, o Płaszowie i wiele, wiele więcej informacji.

Jest również bardzo dużo ciekawych zdjęć.

Mały miś idzie do przedszkola
Okładka ksiązki - Mały miś idzie do przedszkola

Mały miś rośnie i co dzień uczy się czegoś nowego... Wszystkim dzieciom, które chciałyby poznać jego przygody, polecamy krótkie, ciepłe i pouczające...

Świat Akwilonu. Krasnoludy. Tiss z Bractwa Tarczy. Tom 5
Okładka ksiązki - Świat Akwilonu. Krasnoludy. Tiss z Bractwa Tarczy. Tom 5

W świecie Akwilonu krasnoludy są jedną z najpotężniejszych ras, ale zdają sobie sprawę, że jeśli okażą choćby odrobinę słabości, ulegną krwiożerczym ogrom...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski