Antygona. Lektury z opracowaniem

Ocena: 4.34 (44 głosów)
Inne wydania:

Prawo boskie czy prawo ludzkie? Uczucia czy powinności? Antygona - kiedy jeden z jej braci ginie w bratobójczej walce - nie ma wątpliwości, że zgodnie z nakazem bogów należy go pochować. Choć sprzeciwi się w ten sposób nakazowi swego wuja, króla Kreona, który uznał młodzieńca za zdrajcę. Cokolwiek zatem zrobi Antygona, czeka ją kara - boska albo ludzka. Jaki finał będzie miał ten tragiczny konflikt? Antyczna tragedia także dziś skłania do refleksji o trudnych wyborach, wierności sobie i odpowiedzialności za własne decyzje.

Seria LEKTURY Z OPRACOWANIEM to praktyczna pomoc dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Obejmuje ona lektury, których znajomość jest wymagana na egzaminie ósmoklasisty i na maturze. Opracowania - przygotowane przez doświadczonych nauczycieli - uwzględniają podstawę programową i wymagania egzaminacyjne. Każdy tekst opatrzono notkami na marginesie, które zwracają uwagę na najważniejsze fragmenty lektury.

W opracowaniu znalazły się następujące elementy:

notka o autorze streszczenia: krótkie (całego utworu) i szczegółowe (kolejnych rozdziałów lub części) plan wydarzeń charakterystyka bohaterów problematyka utworu gatunek i rodzaj literacki znane cytaty motywy literackie geneza utworu i/lub wyjaśnienie tytułu przykładowe tematy wypracowań przykładowe zadania egzaminacyjne

Informacje dodatkowe o Antygona. Lektury z opracowaniem:

Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 2023-07-12
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788383186160
Liczba stron: 72

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Antygona. Lektury z opracowaniem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Antygona. Lektury z opracowaniem - opinie o książce

Klasyka gatunku, przekonująca nas do wyższych wartości. Konflikt młodego i starego pokolenia, rozumu i serca, prawa i moralności. Każdy wybór ma dwie strony medalu; tą lepszą i gorszą. Sztuką jest dokonanie lepszego z możliwych wyborów. Sztuką jest życie zgodnie z własną moralnością, religią, poglądami i sumieniem. Sztuką jest odwaga. I sztuką jest miłość.

Link do opinii
"Antygona" Sofoklesa to niesamowita Sztuka, dzięki której po przeczytaniu jej mój umysł był bardziej "wszechobecny". Mój umysł był bardziej "otwarty"na coś Nowego i Innego w Życiu. Moje doświadczenia są związane z tą książką jako z Cywilizacją inną od mojej.' Polecam!!
Link do opinii
Avatar użytkownika - rama83
rama83
Przeczytane:2014-06-13,
Ciągle aktualna kwestia między prawami ludzkimi, a boskimi. Tytułowa Antygona staje przed właśnie takim wyborem. Sprzeciwia się prawu ludzkiemu i decyduje się pochować brata uznawanego za zdrajcę. W końcu płaci za ten gest miłosierdzia najwyższą cenę. Splata się tutaj kilka postaw, które są wzajemnie przeciwstawne. Czytelnik dowiaduje się, czym jest tzw. konflikt tragiczny.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2024-02-09, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Antygonę" czytałam w szkole, jednak miałam wtedy do niej podejście jak do lektury, kutra jest trudna, niezrozumiała, ale trzeba ją zaliczyć. Postanowiłam przypomnieć ją sobie po latach i sprawdzić jak teraz do niej podejdę. 

Na pewno bardziej ją doceniłam, choć nadal uważam, że dla młodszego czytelnika sam dramat jako gatunek jest po prostu męczący.  Mimo to dlaczego warto poznać "Antygonę"? Po pierwsze, żeby w ogóle wiedzieć, jak wygląda taka antyczna tragedia. Jak jest zbuntowana, poznać trochę starożytnej kultury. Sama historia również jest warta uwagi nawet dla współczesnych czytelników.  Szukamy we współczesnych dziełach motywu silnej kobiety, a niezwykłe przykłady mieliśmy już w starożytności. Sofokles stworzył postać, która, choć w jego czasach nie miała żadnych praw ze względu na płeć, potrafiła przeciwstawić się samemu władcy. Miała swoje własne wartości, które były dla niej ważne tak bardzo, że była gotowa nawet za nie umrzeć.  Fabuła bowiem opowiada o tym, jak król Teb zabrania grzebać zwłok jej brata. Antygona mimo groźby kary śmierci postanawia ten zakaz złamać.  Książka porusza także temat trudnych wyborów. Jakie prawa powinniśmy uznać za ważniejsze: władzy, boskie, a może własne zasady moralne. Jednocześnie podkreśla tragizm, kiedy każdy z tych wyborów wróży nieszczęście. Nawet antagonista, jest w tej książce postacią nieszczęśliwą.  Dramat uczy jakie nieszczęście może sprowadzić na nas nasz własna pycha, ale też pokazuje, że na nieuchronny los czasem nie możemy nic poradzić.  W tekście znajdziemy liczne nawiązania do mitologi i piękne pieśni chóru, choć dla uczniów zapewne są one najtrudniejsze do zrozumienia, warto się nad nimi zatrzymać.
Link do opinii
Avatar użytkownika - 810611Zp
810611Zp
Przeczytane:2021-11-18, Ocena: 4, Przeczytałam,

Jedna z ciekawszych lektur szkolnych aczkolwiek mnie nie przekonała. Mimo wszystko konflikt sprzecznych racji Antygony i Kreona można w pewien sposób przełożyć na życie współczesne i zaczerpnąć z niego morał. Książkę uważam za dobrą.

Link do opinii
Avatar użytkownika - LifeOnMars
LifeOnMars
Przeczytane:1998-09-30, Ocena: 1, Przeczytałam,

Pamiętam, że w podstawówce, w wypracowaniu na temat głównej bohaterki napisałam, że była ona egoistką. I pamiętam też, że bardzo mi się ta książka nie podobała.

Link do opinii
Avatar użytkownika - zakrecona8
zakrecona8
Przeczytane:2021-07-02, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Glowworm
Glowworm
Przeczytane:2020-11-26, Ocena: 4, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy