OPOWIEŚĆ BĘDĄCA DOWODEM NA TO, ŻE MIŁOŚĆ TO DZIKI KWIAT, KTÓRY WYROŚNIE NA KAŻDYM, NAWET SKALANYM KRWIĄ GRUNCIE
Urokliwa sceneria wybrzeża Morza Czarnego oraz wesele przyjaciółki wprawiają Anhusz Charcoudian w nostalgiczny nastrój. Kobieta marzy o życiu poza swoją niewielką, nie dającą żadnych perspektyw ormiańską wsią. Realia okrutnego konfliktu zbrojnego nie pomagają w realizacji celów. Na dodatek Anhusz doskonale zdaje sobie sprawę, że miłość to nieprzewidywalna i nieokiełznana siła. Na przekór społecznym normom, wdaje się w sekretny i niebezpieczny romans z oficerem tureckim - Jahanem Orfalea. Na tle szalejącej I wojny światowej Ormianie są uznawani za nieprzyjaciół stanu, a okrutnym zbrodniom nie ma końca.
JAK POGODZIĆ SIĘ Z LOSEM SKORO MIESZKAŃCY ARMENII TO WROGOWIE STANU, A DO SZALEŃSTWA KOCHA SIĘ PRZEDSTAWICIELKĘ TEGO NARODU?
Wewnętrznie rozdarci, mimowolnie wciągnięci w bezwzględne sidła trwającego konfliktu zbrojnego, kochankowie uparcie próbują zostać razem, mierząc się z prześladowaniami i nienawiścią.
__________
Zgrabnie napisany i głęboko wzruszający debiut. Madden ma naturalny talent do tworzenia opowieści. Warte zapamiętania i przejmująca.
- "Sunday Time's Culture"
O autorce:
Martine Madden urodziła się w irlandzkim mieście Limerick, pracowała w Dublinie, a po wyjściu za mąż przeniosła się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Usłyszane tam historie opowiadane przez członków diaspory ormiańskiej stanowiły główną inspirację do napisania powieści Anhusz. Martine powróciła do Irlandii w 1990 roku, a obecnie mieszka w Midlands z mężem i piątką dzieci.
Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2017-02-17
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 420
Tytuł oryginału: Anyush
„Kryptonim Banany" – nowa książka Davida Walliamsa przedpremierowo w specjalnej, limitowanej wersji!
Książka ta mnie wyraźnie zaskoczyła. Spodziewałam się mdłego romansidła, a tymczasem - mimo typowego początku - otrzymałam pozycję o wiele cięższą i trudniejszą niż cokolwiek to zapowiadało. Nie liczcie na happy endy, jednorożce i pastelowe kolory.
Wiele mówi się o prześladowaniach Żydów, zaś o Ormianach jakoś nie bardzo. A powinno, bo to też jedna z czarnych kart historii, o których trzeba pamiętać. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się jak wygląda fabularyzowana wersja prześladowań Ormian w okolicach Trapezuntu podczas I Wojny Światowej, "Anhusz" to pozycja dla niego.
Przeczytane:2017-02-21, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Recenzenckie,