Alicja w krainie przyszłości, czyli jak działa sztuczna inteligencja

Ocena: 6 (1 głosów)

Czy można się zaprzyjaźnić z robotem?

Kiedy w domu Alicji pojawia się nowy członek rodziny - Basia, robot humanoidalny - rodzą się też nowe pytania. Czy życie domowników stanie się teraz łatwiejsze? Czy Basia będzie odrabiać lekcje za Alicję, zmieniać pieluchy Adasia i gotować obiady? I najważniejsze - czy robot może zastąpić człowieka?

Poznajcie nowe przygody Alicji. W świat sztucznej inteligencji wprowadzi Was profesor Ryszard Tadeusiewicz, znany automatyk i informatyk, pod którego okiem kształciły się rzesze polskich inżynierów. Podobnie jak poprzednio, nie brakuje w książce dobrego humoru, a dzięki ilustracjom z łatwością przeniesiecie się w świat przyszłości

Porada dla rodzica: Przeczytaj razem ze swoim dzieckiem, aby wiedzieć, jak poruszać się w świecie botów, robotów i algorytmów.

Przeczytaj także:

Informacje dodatkowe o Alicja w krainie przyszłości, czyli jak działa sztuczna inteligencja:

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2019-12-10
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788327716941
Liczba stron: 88

Tagi: bóg Publikacje dla najmłodszych książeczki obrazkowe i aktywizujące

więcej

Kup książkę Alicja w krainie przyszłości, czyli jak działa sztuczna inteligencja

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Alicja w krainie przyszłości, czyli jak działa sztuczna inteligencja - opinie o książce

Kto z Was nie chciałby mieć w domu robota obdarzonego sztuczną inteligencją, który pomagałby w gotowaniu, sprzątaniu, odrabianiu lekcji i pamiętał by o wszystkich ważnych spotkaniach i rocznicach? A kto z Was wie, jak i dlaczego takie roboty mogą istnieć?

Na te pytania odpowiada szeroko książka "Alicja w krainie przyszłości, czyli jak działa sztuczna inteligencja". I podejrzewam, że tytułowa przyszłość czeka nas szybciej niż wielu sobie wyobraża.

Książka jest kolejną częścią serii o przygodach Alicji. Ale nie tej z Krainy Czarów. W tym wypadku chodzi raczej o Alicję z Krainy Nauki. To bardzo inteligentna i ciekawa świata (a w szczególności wiedzy z zakresu neurobiologii) dziewczynka, z którą podróżowaliśmy już przez tajemnice mózgu i snu ("Sen Alicji, czyli jak działa mózg" Jerzy Vetulani, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski). Tym razem przenosimy się z nią do przyszłości, w której jej rodzina posiada inteligentnego robota - Basię. Basia fascynuje Alicję tak bardzo, że dziewczynka postanawia dowiedzieć się wszystkiego na temat AI (sztucznej inteligencji). Na szczęście do miasta przyjeżdża z wizytą wujek Alicji, który zna temat i odpowiada na wszystkie pytania ciekawskiej. A na koniec podróży przygotował wielki test, pełen zagadek, plujących lam i fantów do zdobycia.

Książkę polecam rodzicom, których dzieci interesują się tematem robotów, botów, algorytmów i AI. Tym samym oceniam, że nada się dla dzieci w wieku szkolnym (7 i więcej lat). Wiedzy jest naprawdę dużo, ale podobnie jak w poprzedniej książce z serii, podano ją w bardzo przystępny sposób. Najlepiej czytać fragmentami i poszerzać wiedzę z danego kawałka tekstu, szukając informacji w innych źródłach. Niezmiennie zachwycają mnie książki, stwarzające okazje do zadawania pytań i wzbudzania ciekawości. Bo w książkach popularnonaukowych nie chodzi przecież o zawarcie wszystkich informacji o wszystkim. Wg mnie najlepsze są te, które podają podstawy w na tyle ciekawy i inny sposób, że dziecko które je zrozumie, chce sięgać dalej. "Alicja..." pasuje do tego opisu.
Na zakończenie pozachwycam się jeszcze ilustracjami. Proste, przypominające infografiki, skorelowane idealnie z tekstem i w kilku kolorach. A najważniejsze - z jajem! :D Teksty niektórych postaci ("szacunek ludzi matematyki" z ust Bertranda Russella) to jest ten typ humoru, który lubię.
Polecam!

Link do opinii
Inne książki autora
E-learning na uczelniach. Koncepcje, organizacja, wdrażanie
Ryszard Tadeusiewicz0
Okładka ksiązki - E-learning na uczelniach. Koncepcje, organizacja, wdrażanie

Niniejsza publikacja ukazuje praktyczny aspekt wdrożenia tzw. e-learningu na uczelniach wyższych. Próby wprowadzania tej formy nauczania były już...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy