Niezwykłe losy niezwykłej kobiety w fenomenalnej trylogii Ałbeny Grabowskiej autorki bestsellerowej sagi Stulecie Winnych.
W 1880 roku w podwarszawskim dworku ma przyjść na świat Alicja, owoc płomiennego romansu hrabiego Jana Księgopolskiego ze służącą Natalią. Tymczasem hrabia oczekuje narodzin prawowitego dziedzica. Zdesperowana służąca postanawia zrobić wszystko, żeby arystokrata uznał ich wspólne dziecko, a ją samą pokochał. By to osiągnąć, ucieka się do czarów. Nie wszystko jednak przebiega pomyśli Natalii. Syn z prawego łoża umiera, a hrabia zabiera do dworu tylko malutką Alicję, która będzie wychowywała się w dostatku, ale bez miłości ojca i przybranej matki.
Odprawione niegdyś czary pozwolą Alicji żyć tak, jak nie żył dotąd żaden człowiek...
Ałbena Grabowska
Popularna i ceniona pisarka, której niezwykłe imie, oznaczajace kwitnaca jabłon, nawiązuje do bułgarskich korzeni. Z wykształcenia neurolog. Popularnosc wsrod czytelnikow zawdziecza przede wszystkim bestsellerowej sadze Stulecie Winnych. Potencjał tej epickiej opowiesci dostrzegli rowniez filmowcy i w 2018 roku rozpoczeto realizacje serialu w gwiazdorskiej obsadzie. Na antenie TVP zostały wyemitowane juz trzy 13-odcinkowe serie, a kolejna, czwartą, widzowie beda mogli obejrzeć w 2022 roku. Procz Stulecia Winnych spod piora Ałbeny Grabowskiej wyszły m.in. kryminał Ostatnia chowa klucz, ksiazka Tam, gdzie urodził sie Orfeusz oraz wciagajace powiesci Lady M., Coraz mniej olsnień, Lot nisko nad ziemią (Wydawnictwo Zwierciadło). Mieszka z trojka dzieci, trzema kotami i psem w podwarszawskim Brwinowie.
Wydawnictwo: Zwierciadło
Data wydania: 2022-02-23
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 336
Fabuła rozpoczyna sie pod koniec XIX wieku(1880 rok),kiedy to hrabia Jan Księgopolski zostaje podwójnym ojcem.Tego samego dnia rodzi mu sie ślubny syn i nieślubna córka.Jego syn wkrótce umiera,a mała Alicja zostaje adoptowana przez państwa Księgololskich.Matka dziewczynki,służąca w dworze hrabiego popełniła samobójstwo.Pierwsza część opowiada o dzieciństwie Alicji,jej emocjonalnym zaniedbaniu.Rodzice dbają o to by miała co jeść,w co się ubrać,czym się bawić czy czego sie uczyć,ale kompletnie zaniedbują ją pod względem uczuciowym.dziewczynka jest niezwykle zdolna i inteligentna,ale świat i rodzinne tajemnice poznaje jedynie z tego co podglądnie lub podsłucha.Wie,że krewni jej nie poważają,choć nie wie z jakiego powodu.wie również,że ludzie ze wsi boja sie jej i obwiniaja nie wiadomo o co...Przesądy,wiara w czary i zabobony,życie w wiejskim dworku to wszytko znajdziemy w tej książce.Jednocześnie poznajemy życie kobiet z elity skoncentrowanych jedynie na modzie,pochodzeniu ,dobrym wyglądzie i niezłym ożenku,skonfrontowane z życiem prostych służących,guwernantek,osób-rezydentek w wiejskim dworku...Nie jest to romans,jak na razie czyta się to jak dobrą obyczajówkę.Jestem ciekawa co sie stanie,jeśli Alicja odkryje swoje pochodzenie a wydaje mi się to jedynie kwestią czasu.
Natalia pracuje w kuchni na dworze Księgopolskich. To prosta, miła i ufna dziewczyna. Natka nawiązuje romans z hrabią, nie wiedząc, że jest tylko jedną z jego licznych kochanek. Dziewczyna zachodzi w ciążę i naiwnie wierzy, że kochanek opuści żonę i zwiąże się z nią. Niestety, okazuje się, że Jan będzie miał również dziecko z prawego łoża. Natalia załamuje się i zaczyna dziwnie się zachowywać. Ludzie się jej boją. Uważają, że rzuca klatwy, a w sobie nosi diabelski pomiot. Natalia i Elżbieta rodzą dzieci w tym samym czasie. Niestety dziecko Elżbiety i Jana umiera. W tej sytuacji Alicja - córka Natki zostaje jej odebrana i oddana hrabiostwu.
.
Druga część osób książki skupia się na dorastaniu Alicji. Dziewczyna nie ma pojęcia o swoim prawdziwym pochodzeniu. Jest bystra, inteligentna oraz wszechstronnie uzdolniona: fizyka, chemia i matematyka, a także literatura i język obcy nie sprawiają jej żadnego problemu. Alicja nie doznaje rodzicielskiego ciepła. Przybrani rodzice nie zwracają na nią większej uwagi, nie okazują miłości.
.
Akcja książki toczy się w pięknym, typowym, staropolskim dworku. Cudownie było wrócić do takich klimatów w książce, która nie jest obowiązkową lekturą szkolna. 😅 Książka bardzo dobrze oddaje ówczesne realia życia w dworze i na wsi ukazując zarówno jego blaski jak i cienie. Bohaterowie są świetnie wykreowani i wyraziści. Zakończenie mnie zachwyciło. Jest takie, jakiego często szukam w książkach. Niby wszystko jasne ale jednak jest kilka niedopowiedzeń, więc od razu chce się poznać dalsze losy bohaterów.
Ałbena Grabowska udowodniła już w "Stuleciu winnych", że saga to ten rodzaj powieści, który wychodzi jej świetnie. "Alicja w krainie czasów" przywodzi nam na myśl utwór pt: "Alicja w krainie czarów", ale nie tylko ze względu na podobieństwo tytułu, ale również ze względu na pewną niezwykłą, magiczną aurę. W powieści Ałbeny Grabowskiej znajdziemy gusła,dziewczynkę, która doskonale rozumie świat zwierząt i roślin, złą macochę, ale również konwenase, pozory i obłudę.
Oczywiście cały czas musimy pamiętać, że autorka przeniosła nas do roku 1880, w którym to mieliśmy wyraźny podział społeczeństwa na arystokrację i chłopstwo, w którym z jednej strony był świat dworski, świat zabaw i beztroski, świat tak naprawdę w większości ludzi pustych, którzy czas spędzali na zabawach, balach, brylowaniu w towarzystwie. Z drugiej strony świat czworaków, biedoty, analfabetów, ludzi prostych, którzy służyli we dworach, wierzyli w zabobony.
To jak podróż w przeszłość, do starych dworków, kapryśnych hrabianek i znudzonych możnych panów, uganiających się za prostymi dziewczynami z gminu.
Bezbłędnie odtworzony klimat, przekonujące tło powieści i nader wyraziste postacie, które sprawiły, że już od pierwszych stron budzą się uczucia do nich. Natki mi było szkoda, bo zakochało się dziewczę i marzyło o szczęściu. Jana próbowałam zrozumieć, dopóki nie okazał się słaby i nieodpowiedzialny. Hrabianka Elżbietka - no cóż...
Tytułowa Alicja pojawia się w powieści dość późno jako nieślubne dziecko szlachcica Jana, przygarnięte przez niego i jego małżonkę na skutek właściwie splotu nieszczęśliwych wydarzeń. Od pierwszych chwil dziecko budzi sympatię i współczucie. Kiedy dorasta na oczach czytelnika, tylko zyskuje przez swój charakter i łagodne usposobienie.
Ciekawym zabiegiem było umieszczenie na kartach książki samego Henryka Sienkiewicza!
Na początku bardzo przypomniał mi się klimat Sagi o ludziach lodu (możliwe, że autorka się trochę inspirowała). Generalnie wciągają, lekka książka. Do poczytania w jesienny wieczór pod kocykiem w sam raz. Znalazło się parę błędów stylistycznych, ale to chyba powinien wychwycić redaktor.
Skuszona nazwiskiem autorki zaczęłam czytać. Do połowy byłam znużona i znudzona: nic w tym odkrywczego, że hrabia, pan na włościach ma romans ze służącą, z którego to rodzi się córka. Opisy schadzek i marzeń zakochanej służącej. Dopiero po połowie coś zaczyna się dziać, Alicja w sposób nieco przerysowany dowiaduje się kim jest. Podejmuje decyzję, która ma zaważyć na dalszym jej życiu. I tu autorka obudziła moją ciekawość. Poszukam kolejnej części.
W 1880 roku w podwarszawskim dworku ma przyjść na świat Alicja, owoc płomiennego romansu hrabiego Jana Księgopolskiego ze służącą Natalią. Tymczasem hrabia oczekuje narodzin prawowitego dziedzica. Zdesperowana służąca postanawia zrobić wszystko, żeby arystokrata uznał ich wspólne dziecko, a ją samą pokochał. By to osiągnąć, ucieka się do czarów. Nie wszystko jednak przebiega po myśli Natalii. Syn z prawego łoża umiera, a hrabia zabiera do dworu tylko malutką Alicję, która będzie wychowywała się w dostatku, ale bez miłości ojca i przybranej matki.
Odprawione niegdyś czary pozwolą Alicji żyć tak, jak nie żył dotąd żaden człowiek...
Zapowiada się kolejna, fantastyczna saga. Hrabia Jan Księgopolski ulega wdziękom służącej Natalii. Z tego burzliwego związku pojawia się na świecie Alicja, obdarzona dzięki czarom, niezwykłymi przymiotami. W tym samym czasie żona hrabiego powija syna, jedynego dziedzica, który niestety umiera. Hrabia zabiera nieślubną córkę na wychowanie, a jej matkę tym samym doprowadza do samobójstwa. Poznajemy Alicję w okresie dziecięcym i młodzieńczym i śledzimy jej życie do momentu, w którym dowiaduje sie kim jest naprawdę.
Epicka opowieść o losach polskiej rodziny wpleciona w dramatyczne wydarzenia XX wieku rozpoczyna się z chwilą wybuchu I. wojny światowej, a kończy po stu...
Poznaj początek historii rodu Winnych z podwarszawskiego Brwinowa. W książce Stuleciu Winnych. Początek Ałbena Grabowska ukazuje pierwsze dekady historii...
Przeczytane:2020-03-15,
'' Alicja w krainie czasów '' Cykl: Alicja w krainie czasów (tom 1) to pierwsza czytana przeze mnie powieść autorstwa Pani Ałbeny Grabowskiej, w której to czytając, ją byłam obserwatorką życia codziennego bohaterów, a w którym los każdego z nich opisywany jest z osobna.
Każdy z występujących w tej powieści bohaterów posiadał swój indywidualny, mocny charakter, który co prawda bywał zmienny, a dzięki temu Czytelnik będzie mógł dokonać oceny z wszelkiego rodzaju ich postępowań, które nie zawsze były one dla mnie zrozumiałe.
Nie zabraknie, w tej powieści w trakcie czytania nagłych zwrotów akcji, ciekawie opisanych wątków, z delikatną nutką tajemniczości, którą chce się ją chętnie odkrywać.
Powieść ta składa się z 13 rozdziałów podzielonych na II części.
Zdecydowanie czytało mi się szybciej II część ze względu na szybszy przebieg całościowy tej powieści oraz mogłam poznawać zachowania występującej w niej bohaterów, w tym Alicji, która to skradła mi serce swoją niezwykłą wrażliwością oraz pewnością siebie w kwestii zadawania odważnych pytań.
Po głębszym zapoznaniu się z treścią tej niezwykle napisanej powieści mogę stwierdzić, że dla wielu z nas będzie ona może stanowić wskazówki czy słusznie postępujemy w kwestiach wychowawczych dotyczących dzieci, ale nie tylko własnych, lecz dla tych, co jest dla nich obce w miejscu, w którym poznając nowy i nieznajomy świat własnej przeszłości.
Wydawnictwu Zwierciadło dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania powieści autorstwa Pani Ałbeny Grabowskiej pt. '' Alicja w krainie czasów '' Cykl: Alicja w krainie czasów (tom 1).
Moje pierwsze spotkanie z twórczością Pani Ałbeny Grabowskiej uważam za udane.
Polecam przeczytać tę powieść.