Alicja w krainie czasów. Czas opowiedziany

Ocena: 4.38 (21 głosów)

Ałbena Grabowska ALICJA W KRAINIE CZASÓW. Czas opowiedziany. Tom II

Dalszy ciąg opowieści o obdarzonej niezwykłym darem kobiecie.

Nastoletnia Alicja zostaje wysłana do Wiednia, aby w tamtejszej klinice leczyć rozpocząć leczenie. Z początku nieufna, nieznająca języka, ignorowana przez lekarzy, stopniowo zaskarbia sobie sympatię innych pacjentek i personelu. 

Zachęcona przez wybitnego psychoanalityka Zygmunta Freuda zaczyna studiować medycynę. Wydaje się, że nareszcie losy Alicji ułożą się szczęśliwie - otoczona przyjaciółmi, zakochana w koledze ze studiów, dostaje wymarzoną pracę w Katedrze Anatomii. Jednak wybuch I wojny światowej i niebezpieczne wydarzenie w anatomicum ponownie zmuszą ją do całkowitej zmiany życia.

Odprawione niegdyś przez matkę czary, pozwolą Alicji żyć tak, jak nie żył dotąd żaden człowiek... 

Informacje dodatkowe o Alicja w krainie czasów. Czas opowiedziany:

Wydawnictwo: Zwierciadło
Data wydania: 2016-09-28
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788365456236
Liczba stron: 300

więcej

Kup książkę Alicja w krainie czasów. Czas opowiedziany

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Alicja w krainie czasów. Czas opowiedziany - opinie o książce

Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2017-10-24, Ocena: 3, Przeczytałam, Wyzwanie - poradniki 2016,

Hmmm.... co by tu napisać? Do drugiego tomu "Alicji w krainie czasów" podchodziłam z wielką nadzieją na świetną powieść. Niestety, lektura "Czasu opowiedzianego" mocno mnie rozczarowała. O ile jeszcze część opowiadająca o pobycie Alicji w szpitalu wiedeńskim, o jej spotkaniu z Freudem, o jej studiach i pracy była ciekawa, o tyle wszystko, co działo się po dołączeniu do trupy cyrkowej, uważam za mocno naciągnięte i słabo komponujące się z pierwszym tomem. Szkoda, że w przypadku tej powieści sprawdziło się stwierdzenie, że pierwszy tom jest świetnie napisany, a kolejne tomy są słabe. Zastanawiam się teraz czy mam ochotę poznać dalsze losy Alicji Księgopolskiej.

Link do opinii

Po nieudanej próbie samobójczej nastoletnia Alicja zostaje odesłana do Instytutu Neurologii w Wiedniu.Lekarze diagnozują jej chorobę jako histerię wywołana nadmiarem nauki niegodnej jej płci i leczą między innymi elektrowstrząsami.Dziewczyna początkowo nie zna języka niemieckiego,nie wie,dlaczego nie ma kontaktu z rodziną.Po jakimś czasie samodzielnie opanowuje podstawowa znajomość języka i próbuje dogadac sie z lekarzami.Jej przypadkiem zainteresowany jest Zygmunt Freud,który prowadzi jej przypadek.Pomaga jej też wyjść ze szpitala i dostać sie na studia medyczne .Alicja po studiach pracuje w Wiedniu jako lekarka,niestety wybucha wielka wojna i Alicj,jako obywatelka innego państwa musi opuścić Wiedeń i kolejna rodzinę,którą udało jej sie stworzyć.Jako Alina ,woltyżerka dostaje sie do objazdowego cyrku...Wojna pokazana jest w tej książce nie poprzez bitwy,ale przez pryzmat włóczęgi ,głodu i śmierci kolejnych,ważnych dla Alicji osób.fabułę książki niewątpliwie uatrakcyjniaja takie osobistości jak Freud,Coco Chanel czy Scott Fitzgerald.

Link do opinii
Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2017-08-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki (2017),

Dalsze losy Alicji Ksiegopolskiej rewelacyjnie opisane, przyciągają zarówno formą, treścią jak i postaciami drugoplanowymi o znanych nazwiskach. Historia obfitująca w różnorodne wątki nie pozwala na nudę przyciąga do samego końca...

Link do opinii
Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2017-01-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Dalsze życie niezwykłej kobiety jaką jest Alicja- inteligentnej, mądrej oraz bardzo doświadczonej życiowo przeplatane pięknymi opowieściami. Aczkolwiek uważam, że autorka wyjątkowo dała się ponieść wyobraźni - tyle znanych nazwisk jednocześnie?
Link do opinii
Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2016-11-08, Ocena: 4, Przeczytałam,
"Alicja chciała być traktowana jak istota, którą była - jak kobieta świadoma swoich możliwości i ograniczeń płynących z tego, kim jest oraz gdzie i w jakich czasach przyszło jej żyć." Z niecierpliwością wyczekiwałam drugiego tomu serii o Alicji Księgopolskiej, kierowało mną nie tylko pragnienie, aby jak najwięcej dowiedzieć się o dalszych losach głównej bohaterki, ale również poczuć magiczny klimat powieści, jaki autorka potrafi wspaniale wyczarować. Faktycznie, tak jak wskazuje tytuł książki, zostało opowiedziane czterdzieści lat interesujących losów Alicji, począwszy od siedemnastego roku życia. Ciekawe, nietuzinkowe, intrygujące, porywające, momentami radosne, a kiedy indziej bolesne i smutne lata. W powieści poznajemy także wiele historii życia innych postaci, mocno poplątanych, nie zawsze ze szczęśliwym przebiegiem i zakończeniem. Właśnie koleje nieprzewidywalnego i kapryśnego losu, ich niezwykła różnorodność, wzajemne zazębianie się, najbardziej mnie przyciągnęły. Przyglądamy się temu, co przeznaczenie, zaskakujące zbiegi okoliczności i trudne czasy przygotowały dla powieściowych bohaterów, jak mocno ubarwiły ich życia, dając naprzemiennie słodkie i gorzkie smaki ludzkich istnień. Jedno wydarzenie pociąga za sobą kolejne i wpływa na pozostałe. I tym razem, autorka wzbogaciła melodię życia magicznymi nutami, głośno słyszalnymi zwłaszcza w dramatycznych momentach. Dostrzegamy także symboliczne znaczenia zdarzeń, ich emocjonalny wydźwięk i zapowiedź tego, co jeszcze czeka naszą ulubioną postać, dzielną i odważną kobietę, usilnie poszukującą miejsca w świecie, zdeterminowaną do walki o swoje prawa, wykorzystanie szans samorealizacji, spełniania wyśnionych marzeń, wykonywania zawodu lekarza i naukowca. Powieść przenosi nas do dekadenckiego Wiednia początku dwudziestego wieku. Pobyt w klinice neurologicznej, podjęcie akademickich wyzwań, duma z uczelnianej pracy. Później wędrówka podczas wojennej zawieruchy z cyrkiem i jego niezwykłymi pracownikami. A następnie Paryż, którego mieszkańców ogarniają coraz silniejsze lęki i obawy przed kolejnym konfliktem wojennym. Książkę czyta się szybko i z zainteresowaniem, potrafi wzruszyć i ścisnąć serce, absorbują nawiązania do znanych z historii postaci, choć mam wrażenie, że tym razem nie dałam się aż tak głęboko wciągnąć w opowieść, nie z taką intensywnością, jak było to w pierwszej odsłonie serii. Może dlatego, że miałam zbyt duże oczekiwania, wzmocnione przez poprzednią powieść, w moim odczuciu zawierającą więcej czarujących elementów. Nie ulega jednak wątpliwości, że autorka potrafi zaangażować czytelnika na tyle mocno, aby po zakończeniu ostatniej strony, zamknięciu książki, z uśmiechem oddać się refleksjom, jeszcze przez chwilę lub dwie, przedłużyć pobyt w wytworzonym przez nią klimacie, którego niewątpliwemu urokowi poddajemy się. bookendorfina.blogspot.com
Link do opinii

Jestem trochę rozczarowana. Pierwsza część podobała mi się bardziej i oczekiwałam czegoś podobnego. Tymczasem to trochę trąci bajką. Ciężko uwierzyć, że niemal czterdziestoletnia kobieta wygląda na nastolatkę. Trochę jej to w życiu miesza. Same losy Alicji są wciągające. Jednak z tą pracą w cyrku to trochę autorkę poniosło. Sam rys historyczny mi się podobał. A zakończenie sugeruje, że dalsze losy bohaterki będą umiejscowione w czasie II Wojny Światowej.

Link do opinii

W tej części życie Alicji nabiera rozpędu. Zmuszona zostaje do opuszczenia rodzinnego domu, a następnie tuła się po różnych krajach pragnąc odnaleźć swoje miejsce i odrobinę szczęścia.
W losy bohaterki znów sprawnie zostają wplecione znane postacie (tym razem to doktor Freud i Coco Chanel). Znajomość z nimi ciekawie współgra z losami kobiety.
Zauroczyła mnie zdolność Alicji do snucia opowieści - też chciałabym posiadać taki dar. Wątek cyrkowy jak dla mnie nieco naciągany - znakomity lekarz z umiejętnościami i wielkim zapałem do niesienia pomocy potrzebującym, w czasie wojny ukrywa się w cyrkowym trykocie, zamiast pomagać rannym, choćby w roli niedoświadczonej pielęgniarki?
I w końcu wyszła na jaw wyjątkowość Alicji, którą zapewniła jej matka jeszcze przed urodzeniem...

Link do opinii
Avatar użytkownika - kingaz86
kingaz86
Przeczytane:2018-06-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52/2018,

Dalszy ciąg opowieści o obdarzonej niezwykłym darem kobiecie.

Nastoletnia Alicja zostaje wysłana do Wiednia, aby w tamtejszej klinice leczyć rozpocząć leczenie. Z początku nieufna, nieznająca języka, ignorowana przez lekarzy, stopniowo zaskarbia sobie sympatię innych pacjentek i personelu. 

Zachęcona przez wybitnego psychoanalityka Zygmunta Freuda zaczyna studiować medycynę. Wydaje się, że nareszcie losy Alicji ułożą się szczęśliwie - otoczona przyjaciółmi, zakochana w koledze ze studiów, dostaje wymarzoną pracę w Katedrze Anatomii. Jednak wybuch I wojny światowej i niebezpieczne wydarzenie w anatomicum ponownie zmuszą ją do całkowitej zmiany życia.

Odprawione niegdyś przez matkę czary, pozwolą Alicji żyć tak, jak nie żył dotąd żaden człowiek.

Link do opinii

Alicja po spowodowaniu wybuchu w Kodorowie zostaje wysłana do kliniki neurologii do Wiednia. Pozbwiona bliskich i domu stara się odbudować swoje zniszczone życie. Pozaje Zygmunta Freuda i przy jego pomocy odnajduje sens i cel. Studiuje medycynę, potem pracuje na Uniwersytecie. I wojna światowa burzy jej dotychczasowy świat i rzuca "w ramiona" cyrku. Alicja jako Alina przeżywa kilka lat w cyrkowych budach, w skrajnej nędzy i w końcu po długiej wędrówce trafia do Paryża. Tam znajduje pracę, miłość i szczęście. Aż przychodzi II wojna światowa...

Link do opinii
Inne książki autora
Julek i Maja. Powrót do gry
Ałbena Grabowska0
Okładka ksiązki - Julek i Maja. Powrót do gry

Kontynuacja książki Julek i Maja w labiryncie Julek i Maja wraz z przyjaciółmi podejmują grę – tym razem stawką jest uratowanie Ali, koleżanki...

Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska0
Okładka ksiązki - Najważniejsze to przeżyć

Wojna się skończyła. Do zrujnowanej Warszawy wracają ludzie, których życie też legło w gruzach. Ale przeżyli. I to jest najważniejsze... II wojna światowa...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy