Adam Małysz. Batman z Wisły

Dlaczego Adam Małysz jest bohaterem narodowym Polaków? Co kilkuletni Adaś robił za stodołą? Dlaczego przyszły mistrz chował się w szafie przed reporterami? Ile autokarów rocznie zajeżdża przed dom Małyszów w Wiśle? Gdzie można zobaczyć Małysza z czekolady? Gdzie Adam poznał swoją żonę? Dlaczego tak naprawdę lubi bułkę z bananem? Co sprawia, że Małysz tak daleko skacze? O tym mówi ta książka. Ale nie tylko. To przede wszystkim opowieść o wspaniałym sportowcu i skromnym człowieku, który jest idolem niemal 40 milionów ludzi.

Informacje dodatkowe o Adam Małysz. Batman z Wisły:

Adam Małysz. Batman z Wisły - opinie o książce

Avatar użytkownika - Stella_Aga
Stella_Aga
Przeczytane:2014-02-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014, Przeczytane,
Raczej nie przepadam za biografiami i właściwie w ogóle nie sięgam po taką literaturę. Jednak już od dawna chciałam przeczytać jakąś książkę o skokach narciarskich, a kiedy zauważyłam, że w bibliotece jest "Adam Małysz. Batman z Wisły" od razu ją wypożyczyłam. Skoki narciarskie po prostu uwielbiam, ale w sumie dopiero od kilku lat. Pamiętam, że gdy byłam bardzo mała to w ogóle się nimi nie interesowałam, chyba, że akurat Małysz miał wygrać, to wiadomo, że obejrzałam. Później oglądałam je nieco częściej, gdy nudziło mi się w sobotnie i niedzielne popołudnia, a potem coraz częściej i w końcu zafascynował mnie ten sport. Obecnie jest mi strasznie przykro jak nie mogę zobaczyć jakiegoś konkursu, ale od czego są powtórki w internecie i telewizji. Czytając tę książkę bardzo miło spędziłam czas, kompletnie mnie pochłonęła i jest po prostu ciekawa. Została napisana tak, że szybko się ją czyta i potrafi zainteresować. Opisuje ona początkowe lata kariery Małysza: pierwsze sukcesy, wielki kryzys i wspaniały powrót do formy, ale oczywiście nie tylko. Znajdziecie tam również informacje o dzieciństwie i młodości Małysza oraz historii skoków narciarskich w Polsce i na świecie. Pojawiają się również wzmianki o innych skoczkach, rywalizujących z Małyszem, przede wszystkim Martinie Schmitcie, ale również tych, którzy nadal skaczą (Robert Kranjec, Noriaki Kasai, Wolfgang Loitzl itp.). W książce znalazłam wiele ciekawostek i anegdot, a także po prostu interesujących mnie rzeczy, których dotychczas nie wiedziałam. Czasami byłam naprawdę zdziwiona, czasem się śmiałam. Miałam okazję poczytać o tzw. latającym cyrku Waltera Hofera, ówczesnych zasadach, pośledzić przebieg niektórych konkursów. Dowiedziałam się, w jakich okolicznościach Małysz poznał Izę i jaką sensacją była bułka z bananem. Autorzy napisali również o marketingu, problemach finansowych narciarstwa w Polsce, trenerstwie, psychologii, kibicach, słynnych wąsach Małysza, technice skoku itd. Czytelnicy mają okazję poznać Małysza zarówno jako mistrza, jak i po prostu człowieka. Podziwiam jego talent, determinację, pracowitość. W książce oprócz tych wspaniałych momentów, opisano również te przykre, np. gdy bardzo podle oskarżano żonę Małysza o to, że stracił formę. To smutne, że gdy się wygrywa, to wszyscy za tobą szaleją, a się przegrywa to większość cię krytykuje. Wiele osób mówi także, że Adam bywał niemiły dla dziennikarzy, mediów, ale nie ma się co dziwić, każdy by się wkurzył, gdyby nie miał ani chwili spokoju. Rozumiem, że kibice chcą wszystko wiedzieć, ale jeśli naprawdę się kogoś podziwia i szanuje, to nie powinno się go tak napastować i nie pozwalać na odrobinę prywatności. To brak kultury cały czas za kimś "łazić". Książka została wzbogacona o zdjęcia, statystyki, fragmenty wywiadów z Małyszem i wypowiedzi znanych osób o nim, a także słynne kawały o polskim mistrzu. Bardzo się cieszę, że miałam okazję ją przeczytać, szkoda tylko, że jest tak mało literatury o skokach narciarskich i bardzo trudno je gdzieś znaleźć. Przecież można napisać książkę właściwie o każdym skoczku, sezonie Pucharu Świata, reprezentacji (!!!). "Adam Małysz. Batman z Wisły" to opowieść o wspaniałym sportowcu. Dla fanów skoków narciarskich to książka, którą po prostu trzeba przeczytać. Powinna także spodobać się każdemu, kto po prostu interesuje się sportem lub zwyczajnie chciałby poznać historię jednej z najwybitniejszych postaci w polskim, a także światowym sporcie.
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski