1031. Pierwszy rozbiór Polski

Ocena: 5 (1 głosów)

Uczymy się w szkole, że pierwszy rozbiór Polski miał miejsce w 1772 roku. Nic bardziej mylnego. Polska niemal upadła pod ciosami agresywnych sąsiadów już prawie tysiąc lat temu - w 1031 roku! Jak do tego doszło, że silne państwo polańskie Mieszka I nad Wartą, Odrą, Wisłą i Sanem, wydatnie powiększone przez jego syna Bolesława Chrobrego, zaledwie kilka lat po śmierci tego drugiego (w 1025 roku) stanęło na skraju przepaści? Co to spowodowało: błędy króla Mieszka II, zdrada księcia Bezpryma, niekorzystna konstelacja zewnętrzna, niepokoje wewnętrzne związane z rywalizacją możnych i reakcją pogańską? Na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć dr Mariusz Samp, historyk średniowiecza specjalizujący się w dziejach Polski wczesnopiastowskiej. Ponieważ wyjątkowo skąpe przekazy kronikarskie rzucają niewiele światła na wydarzenia 1031 roku, autor stawia nowe hipotezy, aby wypełnić luki w bazie źródłowej. Ta popularna książka odsłania tajemnice polskiej historii w XI wieku!

Informacje dodatkowe o 1031. Pierwszy rozbiór Polski:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2022-05-18
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788311164277
Liczba stron: 280
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę 1031. Pierwszy rozbiór Polski

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

1031. Pierwszy rozbiór Polski - opinie o książce

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2023-12-14, Ocena: 5, Przeczytałam,

Położenie Polski pomiędzy dwoma mocarstwami nie należy do najszczęśliwszych i często kusiło sąsiadów, by próbować nam odebrać ziemię i tożsamość. Czasem sąsiednie mocarstwa zawierały pakt, by podzielić nasz kraj między sobą. Czy tak stało się w 1031 roku za panowania Piastów? Czy można mówić, że to wtedy nastąpił pierwszy rozbiór Polski?

Mariusz Samp w podzielonej na sześć rozdziałów książce, próbuje na podstawie dostępnych materiałów źródłowych, a w przypadku ich braku poprzez wysuwane przez Autora i innych historyków hipotezy przybliżyć sytuację polityczną wewnątrz i na zewnątrz ówczesnej Polski. A ta zmieniała się niemal z roku na rok.

Wojownicze i sprzyjające umocnieniu kraju rządy Bolesława Chrobrego oraz dobre układy z cesarzem niemieckim przyczyniają się do poprawy pozycji Polski. Chrobry poszerza granice zajmując Czechy, Morawy i Słowację, Ruś, Kijów i Grody Czerwieńskie. Sytuacja zmienia się jednak jak w kalejdoskopie wraz ze zmianami na tronach, a podczas gdy władcy wyszarpują sobie wzajemnie ziemię, cierpią na tym zwykli ludzie, których dobytek jest pustoszony lub - co gorsza - są porywani do niewoli.

Gdy po śmierci Chrobrego władzę obejmuje Mieszko II Lambert, a jego bracia Otton i Bezprym zaczynają knuć przeciw niemu wraz z wrogami Polski sytuacja niepokojąco się zmienia...

Brzmi interesująco? To lepsze niż ,,Gra o tron". Znajdziecie tu wiele więcej niż walkę o władzę, wojny, zemstę, miłość, czy tajemne knowania. Powiem Wam, że z przyjemnością poznawałam losy młodego państwa polskiego i choć część ówczesnych wydarzeń pozostanie już dla nas niewiadomą, to historycy naprawdę wiele faktów wydobyli z odmętów przeszłości. Autor staje się naszym przewodnikiem, ciekawie i przystępnym językiem opowiada o tamtych czasach uzupełniając luki zaskakującymi hipotezami.

Autor napisał kilkanaście książek historycznych i już wybieram wśród nich kolejny tytuł do przeczytania i Was również zachęcam do poznania korzeni naszego państwa.

Link do opinii
Inne książki autora
Mazowsze 1047
Mariusz Samp0
Okładka ksiązki - Mazowsze 1047

Po panowaniu Bolesława Chrobrego, który wyniósł państwo wczesnopiastowskie do poziomu regionalnej potęgi, nadszedł kryzys. Żądni rewanżu za wcześniejsze...

Szach-mat. Jak umierali władcy Rosji
Mariusz Samp0
Okładka ksiązki - Szach-mat. Jak umierali władcy Rosji

Mówi się, że bycie władcą Rosji to jedno z najbardziej niebezpiecznych zajęć na świecie. Otrucia, sztylety w plecy, bojarzy, służby specjalne, zawały,...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy