Rekolekcje paryskie

Ocena: 0 (0 głosów)
Notatki z nieudanych rekolekcji paryskich – taki tytuł nosi sławny wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który ksiądz Tischner lubił cytować podczas kazań i lekcji religii w latach 60. Dwie dekady później tak się złożyło, że sam wygłosił kilka serii rekolekcji w Paryżu – w ośrodku prowadzonym przez księży pallotynów, który skupiał m.in. polskich emigrantów stanu wojennego. Rekolekcje Tischnera gromadziły tłumy słuchaczy, spragnionych wiadomości z Polski, ale też szukających religijnej odpowiedzi na wyzwania, jakie postawiła przed nimi historia.

Z dzisiejszej perspektywy Rekolekcje paryskie ks. Tischnera są ciekawe przede wszystkim jako opowieść o znaczeniu wiary w życiu człowieka. A także jako przykład odczytywania ludzkiego losu przez pryzmat dwóch pojęć – nadziei i wolności. Człowiek w kazaniach Tischnera to istota pełna niepokoju, ale też tęskniąca za wolnością i światłem. Słowo Tischnera to słowo krzepiące, mówiące o tym, że każdy z nas może spróbować odnaleźć w sobie siłę, by pokonać zewnętrzne trudności i wewnętrzne bariery.

Informacje dodatkowe o Rekolekcje paryskie:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-02-18
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-240-2123-9
Liczba stron: 320

więcej

Kup książkę Rekolekcje paryskie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Rekolekcje paryskie - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-02-23,
Książka była bardzo interesująca. Znalazłam w niej odpowiedzi na osobiste, nurtujące mnie pytania. Żałuję tylko, że takich kapłanów jest tak niewielu.
Link do opinii
Avatar użytkownika - frolic
frolic
Przeczytane:2013-02-15,
W „Rekolekcjach paryskich” ksiądz Tischner bardzo często powtarza, że religia, „religio” znaczy „więź”. Mówi o tym, jak ważny dla wyzwolenia siebie jest dialog, więź łącząca nas z innymi ludźmi, poczucie wspólnoty, jedności, narodowości. Tematy patriotyczne, bardzo rzeczowe, przeważają, są też teksty bardziej ogólnie mówiące o drodze do Boga, o wierze. Każda książka zawierająca teksty księdza Tischnera jest bardzo wartościowa i zapada na długo w pamięć, dając do myślenia. Nie inaczej jest z „Rekolekcjami paryskimi”, bardzo polecam.
Link do opinii
Inne książki autora
Tischner czyta Katechizm. Rozmowy o Katechizmie
ks. Józef Tischner0
Okładka ksiązki - Tischner czyta Katechizm. Rozmowy o Katechizmie

Wznowienie bestsellerowej książki księdza Józefa Tischnera i Jacka Żakowskiego poświęconej Katechizmowi Kościoła katolickiego. To oryginalna próba jego...

W krainie schorowanej wyobraźni
ks. Józef Tischner0
Okładka ksiązki - W krainie schorowanej wyobraźni

Wznowienie jednej z najważniejszych książek ks. Józefa Tischnera - wyboru esejów z lat 1993-1997 poświęconych dylematom polskiej religijności, stosunkowi...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy