Współczesna powieść o wilkołakach? Tak! A w niej nowi bohaterowie, wielka miłość, która musi pokonać wszelkie przeszkody, wielka przyjaźń i prawdziwe poświęcenie.
Nadchodzi wiosna. Sam jest człowiekiem, ale tym razem to z Grace zaczyna się dziać coś dziwnego. W dodatku rodzice próbują ją rozdzielić z Samem - skupieni jak zwykle tylko na sobie, nie zwracają uwagi na to, jak bardzo ranią córkę. Isabel po śmierci brata zaprzyjaźnia się z Grace. Po długiej zimie w domu Sama pojawia się nowy wilk, Cole - niepokojący gość, który odmienia życie każdego z nich.
"Nie wiedziałam, że istnieje tyle różnych sposobów na to, żeby powiedzieć żegnaj....".
Zacznij czytać na str. 103.
Czujesz dreszcz emocji....?
Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 2011-10-15
Kategoria: Dla dzieci
ISBN:
Liczba stron: 440
„Niepokój” to kontynuacja pięknej romantycznej historii z wilkołakiem w roli głównej jaką jest „Drżenie”. Maggie Stiefvater zabrała nas w urzekającą podróż gdzie pokazała, że miłość jest warta poświęceń. Pierwsza część była przyjemna i wzruszająca, wywoływała czasem lekkie drżenie serca, lecz teraz możemy odczuć wyraźny niepokój. Jest bardzo pozytywnie zaskoczona, ponieważ książka naprawdę łapie za serce i jest o niebo lepsza od poprzedniej.
Sam był wilkołakiem, podczas zimy przemieniał się w wilka i mógł już zostać nim na zawsze zachowując z człowieka tylko swoje piękne oczy, które tak urzekły Grace. Dziewczyna w dzieciństwie zaatakowana przez wilki nie przemieniła się jednak po jakimś czasie odkryła, że mogło to być skutkiem wysokiej gorączki. W ten sam sposób udaje jej się ocalić Sama.
Miłość tych dwojga jest wyjątkowa, mimo iż tak bardzo się różną. Ona roztropna i poważna z planami na przyszłość w szczegółach, on nieśmiały romantyk. Mimo to ni potrafią się rozdzielić. Na drodze ku ich szczęściu stają rodzic Grace, którzy o tej pory nie interesowali się zbytnio córką. Teraz widząc, że uczucie wiążące tych dwojga nie jest tylko nastoletnim zauroczeniem zaczynają poważnie ingerować.
Tak przedstawia się najbardziej błaha część fabuły. Liczy się jednak to, że Grece choruje, czuję się coraz gorzej, a wewnętrzny wilk woła ją o lasu. Zakochani widzą to lecz starają się przemilczeć i być ciągle szczęśliwi.
Nie wszyscy jednak znają pojęcie szczęścia. Los bywa okrutny i pięknie jest to pokazane na postawie drugoplanowych bohaterów. Pierwsza część napisana była z punktu widzenia Sama i Grace. W drugiej dochodzą także Isabel i Cole.
Tą pierwszą już znamy jako siostrę zamienionego w wilka Jacka. Na początku nie wzbudzała ona we mnie specjalnej sympatii, ale odkąd poznałam ją lepiej stała się moją ulubioną bohaterką w książce. Nie dość, że sama mocno przeżyła śmierć brata, choć nie daje tego po sobie pokazać, musi jeszcze znosić atmosfera jaka zapanowała później w jej domu rodzinnym. Kłótnie i alkohol rodziców, poczucie winy za śmierć Jacka a mimo to dziewczyna twardo stąpa po ziemi, okarmia wilki, wspiera przyjaciół, jednocześnie zachowując charakterek. Isabel wydaje się zimna i twarda jak głaz a na jej drodze staje gorący chłopak, z jeszcze trudniejszym charakterem.
Cole gwiazda rocka, uzależniony od narkotyków z silną depresją staje się nowym wilkiem. Za sobą ciągnie najlepszego przyjaciela. Wszystkie fragmenty z nim i Isabel były genialne, nie tak przesłodzone jak miłość głównych bohaterów, bardziej bolesne ale nie mniej namiętne.
Trochę lepiej poznajmy przeszłość Sama, choć wszystko było powiedziane w pierwszej części teraz mamy lepszą okazje wczuć się w jego osobę, zrozumieć jego lęki. Akcja książki toczy się powoli z dużym skupieniem na psychice bohaterów. Pozwala to mocno przeżyć ich losy.
Fajna postacią jest także Rachel, koleżanka Grece, która nie wie o istnieniu wilków. Swoimi żartami i lekkim podejściem do życia pozwala odetchnąć czytelnikowi po smutnych i przejmujących fragmentach.
Bardzo podoba mi się w książce porównanie trudnych relacji z rodzicami wśród bohaterów i pięknych relacji która panują w sforze. Choć wilki nie są prawdziwą rodziną łączy je o wiele bliższa więź. Wyczuwalna nawet gdy są ludźmi. Ciekawe jest również ukazanie różnicy między bohaterami, którzy za wszelka cenę chcą być ludźmi, a tymi, którzy zamknęli by się tylko w wilczej postaci na zawsze. Jest to ciekawy sposób zobrazowania tego jak różne charaktery radzą sobie z cierpieniem.
Książka jak najbardziej godna polecenia. Piękna opowieść nie tylko romantyczna ale także o okrucieństwie, rodzinie, śmierci i cierpieniu. Porusza także motyw sławy i wielu trudności z nią związanych.
Barwy nadają książce również fragmenty poezji i piosenki Sama. To wszystko tworzy tajemniczy i romantyczny klimat. Zakończenie sprawia, że ciężko nie sięgnąć po następy tom. Jestem bardzo ciekawa jak potoczą się dalsze losy bohaterów.
Grace i Sam muszą zmierzyć się z przeciwnościami losu. Dziwna choroba dziewczyny, nieprzychylni rodzice, nowe wilkołaki.
Dla fanów młodzieżówek na wakacyjne popołudnie.
Druga część trylogii niczym nie zaskakuje, niestety. W opisie na okładce zawarta jest praktycznie cała treść powieści:
"Sam jest człowiekiem, ale tym razem to z Grace zaczyna się dziać coś dziwnego." Po przeczytaniu pierwszej części łatwo się domyślić co "dziwnego" dzieje się z Grace. A gdzie jakaś nutka tajemniczości?
Z okładki dowiemy się również, że: "Po długiej zimie w domu Sama pojawia się nowy wilk, Cole - niepokojący gość, który odmienia życie każdego z nich". Cały opis to właściwie nie tyle zapowiedź wydarzeń z "Niepokoju", co ich streszczenie.
Całość nie czyta się źle, tylko jakoś bez większych emocji.
Pierwszy tom bestsellerowego cyklu Król Kruków Blue Sargent co roku odwiedza cmentarz w wigilię świętego Marka. Tego dnia zjawiają się na nim dusze ludzi...
Każdego roku na wyspie Thisby odbywa się Wyścig Skorpiona. Jeźdźcy na swoich rumakach, pięknych, lecz śmiertelnie niebezpiecznych koniach wodnych muszą...