Piotr Gajdziński - biografia, życie i twórczość
W latach 1988–1989 pracował jako dziennikarz Expressu Poznańskiego, a następnie, w latach 1989–1993, w tygodniku Wprost, gdzie pełnił funkcje reportera i kierownika Działu Krajowego. Był również zastępcą redaktora naczelnego tygodnika Miliarder oraz dziennikarzem Rzeczpospolitej w latach 1994–1997. Od 1997 do 1999 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika Reklama Plus.
Piotr Gajdziński w 1999 roku objął stanowisko rzecznika prasowego Wielkopolskiego Banku Kredytowego SA, a później Banku Zachodniego WBK, gdzie kierował Departamentem PR i Komunikacji Wewnętrznej. W latach 2011–2022 był prezesem spółki PR. Publikował m.in. w Polityce, Tygodniku Powszechnym, Życiu Gospodarczym, Home&Market, Cash oraz Magazynie Rzeczpospolitej. Od 2010 roku związany jest z miesięcznikiem Odra.
Piotr Gajdziński jest autorem licznych książek, w tym biografii postaci historycznych oraz powieści, takich jak:
-
Gierek. Człowiek z węgla (2014) – książka przedstawia Edwarda Gierka jako jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci PRL-u, skupiając się na jego roli w polityce gospodarczej i społecznej lat 70. Autor stara się przedstawić pełny obraz tego okresu, z jego sukcesami i dramatycznymi konsekwencjami.
-
Czerwony Ślepowron. Biografia Wojciecha Jaruzelskiego (2017) – szczegółowa biografia generała Jaruzelskiego, ukazująca jego drogę od młodzieńczych doświadczeń wojennych po decyzje, które zaważyły na historii Polski, takie jak wprowadzenie stanu wojennego. Książka zgłębia dylematy i kontrowersje związane z jego postacią.
-
Dyktatura ciemniaków (2017) – biografia Władysława Gomułki, w której autor analizuje rządy I sekretarza KC PZPR, ukazując ich wpływ na życie społeczne i polityczne Polski. Gajdziński zwraca uwagę na paradoksy rządów Gomułki i ich długofalowe skutki.
-
Delfin. Mateusz Morawiecki (2019) – książka będąca próbą analizy drogi życiowej i politycznej Mateusza Morawieckiego. Autor przygląda się jego działalności w bankowości oraz wzrastającej roli w strukturach władzy w Polsce, na tle zmieniających się realiów politycznych.
-
Czas Gierka (2021) – powrót do lat 70., które autor przedstawia jako okres wielkich nadziei i rozczarowań. Gajdziński nie tylko analizuje politykę gospodarczą, ale również zagłębia się w życie codzienne Polaków w czasach rządów Edwarda Gierka.
-
Sierociniec janczarów (2023) – historyczna powieść opowiadająca o dzieciństwie polskich chłopców porywanych przez Turków w czasach Imperium Osmańskiego. Autor wciąga czytelnika w świat pełen dramatyzmu, ale i wielkich ambicji.
-
Szczurzy szlak (2024) – książka śledcza odkrywająca kulisy ucieczek zbrodniarzy wojennych po II wojnie światowej. Gajdziński szczegółowo przedstawia, jak działały struktury umożliwiające nazistom ukrycie się w Ameryce Południowej.
-
Fabryka szpiegów (2024) – fascynująca opowieść o rozwoju wywiadu w czasach PRL, ukazująca machinacje polityczne i metody działania polskich służb specjalnych.
Twórczość Gajdzińskiego łączy rzetelność historyczną z przystępnym stylem narracji, co sprawia, że jego książki są zarówno świetnym źródłem wiedzy, jak i pasjonującą lekturą. Autor przybliża skomplikowaną historię Polski, koncentrując się na osobach i wydarzeniach, które na trwałe wpisały się w dzieje XX wieku.
Zbigniew Olszak uświadomił mi, że nie wszyscy polscy policjanci ganiają wokół placu Piłsudskiego i po Żoliborzu, niektórzy nadal łapią bandytów.
Więcej