Recenzja książki: Znaleźć i zniszczyć. Rozmowa z polskim ochotnikiem walczącym na Ukrainie

Recenzuje: Danuta Szelejewska

W trwającą od 24 lutego 2022 roku wojnę za naszą wschodnią granicą zaangażowana jest również Polska. I to bezpośrednio – dzięki ochotnikom (cywilom, nie zawodowym żołnierzom), będącym aktywnymi uczestnikami starć zbrojnych. Książka Znaleźć i zniszczyć to szczera Rozmowa z polskim ochotnikiem walczącym na Ukrainie, który idąc na heroiczną misję, musiał zaakceptować śmierć.

Książka – wywiad powstawała przez ponad rok (konkretne miejscowości i daty dzielą ją na trzy części, ostatni zapis pochodzi z 7 czerwca 2024 roku), dlatego czytelnikowi łatwo będzie dostrzec stopniowo zmieniające się odczucia oraz oceny Piotra Mitkiewicza (były bokser, warszawski restaurator, twórca zbiórek wspierających ukraińskie dzieci i żołnierzy na Ukrainie), który pojechał, wyrywając się z życiowej stabilności, bić się i umierać, pojechał – jak sam przyznaje – zginąć śmiercią męczeńską (motywacja ta z biegiem czasu uległa zmianie). Odzwierciedlona w zapiskach Wiktora Świetlika, a widziana oczami Mitkiewicza wojenna rzeczywistość przeplata się ze wspomnieniami dotyczącymi życia poza terenem Ukrainy, rodzinnych relacji, marzeń, a także stosunku do wojny i śmierci oraz motywacji prowadzących najpierw do odbioru zaproszenia na wojnę, potem do walki w obronie Ukrainy (jest najdłużej – dwadzieścia dziewięć miesięcy – walczącym ochotnikiem z Polski).

W zaprezentowanych na łamach wywiadu informacjach z pierwszej ręki znalazły się systematyczne relacje, szczere opinie, śmiałe teorie, historyczne dygresje oraz głębokie refleksje uczestnika wojennych działań. Mowa jest w wywiadzie o szarej codzienności żołnierzy oraz ochotników walczących pod ostrzałem czołgów, moździerzy, helikopterów i snajperów, o wojskowej logistyce, rosyjskiej propagandzie oraz zasadach, których nieprzestrzeganie kosztuje ludzkie życie, o pracy z minami, wykrywaniu wybuchających pułapek, szturmowaniu pozycji wroga, ostrzałach artyleryjskich, patrolach, misjach po zwłoki (jedne z najtrudniejszych), nocach w okopach, relacjach z jeńcami (również rosyjskimi), wreszcie – o odpowiedzialności za życie swoje i innych oraz śmierci współwalczących (nie da się przejść obojętnie obok przyjaciela posiekanego przez pekaem). Całe to frontowe doświadczenie Mitkiewicza wpłynęło na jego wyraźnie zmieniające się nastawienie (zwłaszcza do Rosjan i samej wojny) oraz optymizm, coraz bardziej balansujący wskutek rzeczywistości, stojącej w sprzeczności z wcześniejszymi emocjami.

Publikacja Domu Wydawniczego Rebis to realizm wojny widzianej oczami jej uczestnika, ale i obraz odznaczonego dwoma medalami człowieka, który dołączył do Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy (jednostka obronna złożona z ochotników różnych państw), by bronić jej ofiar najpierw jako zwiadowca (batalion „specjalny”), obecnie jako operator dronów (programowanie, latanie, zrzucanie bomb, drony-kamikadze). Kolorowe, dobrze opisane zdjęcia (z wyjątkiem czterech, wszystkie pochodzą z prywatnego archiwum Mitkiewicza) doskonale uzupełniają treść. Są w lekturze nazwiska (niektóre zostały celowo zmienione), pseudonimy, miejsca toczących się walk (lokalizację wojskowej bazy ukryto, oznaczając ją jako „baza w x”), nazwy sprzętu militarnego, warianty działań. Jest weryfikacja wyobrażeń o wojnie (co przekazują media, co powtarzają ludzie, a jak jest naprawdę), a także nie dające spokoju przemyślenia o zabijaniu i wolności. Zwartą treść wywiadu uzupełniają notatki /Z zapisków Piotra/ (kursywą) oraz zrzuty ekranu (sms-y wymieniane pomiędzy Piotrem a jego żoną, Pauliną). Ukraińsko- i rosyjskojęzyczne określenia przetłumaczono (w nawiasach) na język polski, wulgaryzmy zachowano.

Książka – wywiad Znaleźć i zniszczyć. Rozmowa z polskim ochotnikiem walczącym na Ukrainie, odkrywając kolejną kartę historii, uczy doceniać pokój i poczucie bezpieczeństwa.

Kup książkę Znaleźć i zniszczyć. Rozmowa z polskim ochotnikiem walczącym na Ukrainie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Znaleźć i zniszczyć. Rozmowa z polskim ochotnikiem walczącym na Ukrainie
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy