Stan zdrowia człowieka w dużej mierze uzależniony jest od sposobu odżywiania. To, co jemy, ma bezpośredni wpływ na nasz wygląd, kondycję i samopoczucie. Przyjmowane posiłki powinny zatem uwzględniać wszystkie składniki niezbędne dla zdrowia i urody. Najwięcej uwagi do odpowiedniej diety przywiązywano w klasztorach. Tam też powstało wiele nowatorskich dań i napojów, z wielką przyjemnością spożywanych do dnia dzisiejszego. Petra Altmann, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników, pokazuje bogactwo, które wciąż nieprzerwanie tkwi w zakonnej tradycji. Książka Zdrowe odżywianie według recept klasztornych jest znakomitym poradnikiem kulinarnym, wprowadzającym w tajniki zdrowego i smacznego żywienia. Oprócz części teoretycznej podano sześćdziesiąt pięć oryginalnych przepisów siostry Fidelis Happach.
Tradycja w klasztornej kuchni sięga czasów biblijnych. Autorka omawia znaczenie potraw w Starym i Nowym Testamencie oraz w innych religiach; przybliża zakonny „żywieniowy” savoir-vivre; podaje rady wielu świętych dotyczące odżywiania; ustosunkowuje się do postu, a także wylicza produkty wchodzące w skład współczesnego menu. Zaktualizowanie tradycyjnych przepisów pozwala na zastosowanie zasad kuchni klasztornej we własnym domu. W tym celu podane zostały praktyczne wskazówki dotyczące obyczajów przy stole, ilości i jakości jedzenia, wyglądu miejsca przeznaczonego na spożywanie posiłków oraz składników i przypraw niezbędnych w każdej kuchni.
Część praktyczną kulinarnego przewodnika stanowi sześćdziesiąt pięć oryginalnych przepisów siostry Fidelis Happach. Wszystkie potrawy powstały w oparciu o przepisy tradycyjne, są łatwe w przygotowaniu i podzielone według pór roku. Każdej z nich przyporządkowano inny kolor, co ułatwia odnalezienie właściwej części książki. Do wielu z nich dołączono praktyczne porady. Obok przepisów doskonale znanych, znalazły się również te, które do tej pory nigdzie nie były publikowane. Ów „idealny jadłospis” zawiera przystawki, dania główne, desery, dodatki i napoje oraz propozycje menu na każdą porę roku.
Książka Zdrowe odżywianie według recept klasztornych została wzbogacona o liczne, kolorowe fotografie autorstwa Victorii Dolidovich, obrazujące omawiane zagadnienie. Zamieszczono również wykaz literatury polsko- i obcojęzycznej, przypisy, a także spis potraw. Przeznaczona dla wszystkich, którym zależy na doskonałym zdrowiu, pięknej urodzie i dobrym samopoczuciu, z pewnością zostanie przyjęta z radością. Stosowanie się do podanych wskazówek zapewni osiągnięcie spodziewanych efektów.
Dawniej w każdym klasztorze znajdowała się piekarnia. Zakony były samowystarczalne i wypiekano tam wszystko, co potem spożywano, przede wszystkim chleb...
Dawniej w każdym klasztorze znajdowała się piekarnia. Zakony były samowystarczalne i wypiekano tam wszystko, co potem spożywano, przede wszystkim chleb...