Życie pełne jest sprzeczności i pytań. Nie da się przez nie przejść bez szukania odpowiedzi. Przepełniona egzystencjalnymi rozważaniami książka Wszyscy pytają dlaczego, dociekając prawdy, każdego jest w stanie pobudzić do refleksji.
Bohaterami mądrej publikacji Evy Susso jest dziesięcioro dzieci. Każde z nich, zastanawiając się nad tym, co dla niego jest ważne, formułuje pytanie rozpoczynające się od słów: Dlaczego…?, Kto…?, Co…?, Skąd…?, Jak…? oraz Czy…? Mali bohaterowie i czytelnikowi dają wiele do myślenia, zajmując się kwestiami związanymi z życiem oraz śmiercią: rozważają, na czym polega istnienie jako konkretny – urodzony i żyjący w określonym miejscu oraz czasie – człowiek, analizują nie zawsze właściwy sposób traktowania innych, śledzą zgubną zazdrość, trudne do pokonania uczucie samotności, odczuwane i okazywane emocje, a także międzyludzkie relacje, łączność z otaczającym światem, istnienie Boga oraz przyszłość, którą – oprócz przypadku – kształtują codzienne wybory człowieka. Snute refleksje są próbą poznania nieznanego, zrozumienia niepojętego, przyjęcia za pewnik tego, co tak trudno jest zaakceptować.
Zamieszczona na łamach publikacji Wydawnictwa Zakamarki trudna, ale za to bogata w symbolikę treść została zobrazowana wymownymi całostronicowymi ilustracjami (z tekstem wpisanym w jej tło) autorstwa Anny Höglund: zafrasowane twarzy przedstawionych postaci oraz ciemna kolorystyka (brak krzykliwości barw) sprzyjają refleksyjności, a taki bez wątpienia był zamysł autorki. Dopasowana do poruszanych zagadnień została również myśl filozoficzna: wizerunkom dziesięciu zwierząt (inne dla każdego z dziesięciu pytań zadanych przez dziecięcych bohaterów) dorysowano głowy myślicieli z przestrzeni wieków (od żyjącej w starożytnej Aleksandrii Hypatii, poprzez Kierkegaarda, Heideggera czy Jean-Paul Sartre’a, aż do Emmanuela Lévinasa). Na końcu książki znalazło się zestawienie filozofów wraz z krótką notką charakteryzującą ich dyskursywne myśli, natomiast w treści zamieszczono wypowiedziane przez nich spostrzeżenia (po jednym na każde egzystencjalne pytanie). Okładka publikacji jest twarda, format – duży a kartki – sztywne.
Książka Wszyscy pytają dlaczego bezsprzecznie stwierdza, że – podobnie jak przed wiekami – i współczesny człowiek nieustannie poszukuje prawdy, dobra oraz piękna. Nic się nie zmieniło. A ponieważ z pewnością sytuacja i w przyszłości nie ulegnie zmianie, treść publikacji warta jest uwagi.
Podobno yeti mieszka w Himalajach. A co, jeśli żyje sobie w grocie gdzieś blisko nas? I to w dodatku nie sam? Kiedy Uno i Mati poszli pojeździć na...
Rolf mieszka w centrum Paryża wraz ze swoją zamożną rodziną. Często wymyka się z domu do sklepiku po drugiej stronie parku, żeby popatrzeć na Ofelię, która...