Recenzja książki: Władca Werony

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Napisana z wielkim rozmachem powieść historyczna Davida Blixta „Władca Werony” to fascynująca książka, mogąca z całą pewnością konkurować z dziełami klasycznymi. Niezwykle rozbudowana i skomplikowana fabuła, mnogość wątków, niezliczona ilość postaci i doskonała znajomość realiów XIV-wiecznych Włoch sprawiają, że „Władca Werony” to nie tylko precyzyjnie skomponowana powieść, ale też wnikliwa analiza ludzkich emocji i uczuć stanowiących bodziec do walki o władzę. Mimo że objętość książki może początkowo czytelnika zniechęcić – powieść liczy sobie ponad siedemset stron – to rozrywka, jakiej doświadczy czytający, z pewnością zrekompensuje mylne pierwsze wrażenie.

Włochy, XIV wiek. Pomiędzy Weroną a Padwą toczy się wojna o władzę nad Vicenzą. Do Werony, za sprawą wygnania z Florencji, przybywa wraz z synami cieszący się już wtedy ogromną sławą poeta Dante Alaghieri. Na skutek różnych okoliczności jego najstarszy syn – Pietro – zasila szeregi wojsk władcy Werony, Cangrande Della Scali. Oprócz prowadzonych wojen pojawiają się w powieści także inne, równie istotne wątki. Warte uwagi są przede wszystkim dworskie intrygi, walka o władzę czy pojawiające się bardzo często wątki miłosne. Kim tak naprawdę jest Cangrande Della Scala? Czego lub kogo się obawia? Jaką rolę odegra młody rycerz Pietro w wypełnieniu zapisanego w gwiazdach przeznaczenia władcy Werony? Na te i zdecydowanie więcej pytań odpowiedź znajduje się w najnowszej powieści historycznej Davida Blixta.

Tworząc „Władcę Werony” David Blixt skorzystał zarówno z dzieł klasycznych, jak i wszelkiego rodzaju encyklopedii, dokumentów czy zapisków dotyczących życia i działalności XIV-wiecznych władców Włoch. Większość postaci występujących w powieści jest zatem autentycznych, choć często kontekst historyczny nie do końca został przez autora zachowany. Oprócz bohaterów historycznych (wśród których należy wymienić przede wszystkim ród Della Scala) w powieści obecnie są także postaci szekspirowskie – pierwowzory Romea i Julii. Należy jednak pamiętać, że najwięcej rozrywki dostarcza czytelnikom sam Dante wraz ze swoim ponadczasowym „Piekłem”, które jest w powieści równie istotne jak prowadzone przez Cangrande wojny.

Trzeba jednak przyznać, że David Blixt doskonale poradził sobie z wykonaniem i opracowaniem „Władcy Werony”. Powieść pomimo zaskakującej ilości wątków jest niesamowicie spójna, a podejmowane przez autora tematy zdają się ze sobą przeplatać, zacierając wrażenie wielowątkowości. Oprócz doskonale scharakteryzowanych potyczek – konnej szarży, bitwy na miecze czy walki wręcz, autor skupia się także na życiu dworskim. Z ogromną wnikliwością David Blixt opisuje dworską etykietę – zabieganie o względy kobiet, uroczystość  zaręczyn czy walkę o dobre imię wybranki swojego serca. Trudno jednak nie dostrzec z pozoru mniej ważnego wątku, który jednak nabiera wagi tematu głównego – a mianowicie intryg. Zbyt duża liczba osób zaangażowanych w sprawy państwowe, obecność szpiegów czy zdrajców sprawiała, że walka o władzę zmieniała się często z otwartej wojny w pałacowe podstępy.

Język, jakim posługuje się autor w swojej powieści, zawiera w sobie nieco archaizmów, które jednak nie narzucają się czytelnikowi i pozwalają mu bez przeszkód zagłębić się w lekturze. Użyty we „Władcy Werony” styl przypomina ten zastosowany w wielu klasycznych dziełach. W powieści pojawiają się wielokrotnie cytowane fragmenty „Piekła” Dantego, jak również wtrącenia w języku włoskim, co uwiarygodnia stworzone przez Blixta dzieło. W książce nie brak napięcia. Już od pierwszych stron tej długiej powieści czytelnik z zapartym tchem śledzi losy zarówno przedstawicieli rodu Della Scala i prowadzonych przez nich wojen, jak i przyszłości młodych bohaterów – Pietra Alaghieri i jego przyjaciół – Antonia Capulletto czy Mariotta Montecchio.

„Władca Werony” zachwyci przede wszystkim miłośników powieści historycznych, ale spodoba się także amatorom nieco lżejszych dzieł. Książka ta, mimo obszernego kontekstu historycznego, ma w sobie coś z niezwykle wciągającego thrillera. Każdy, kto sięgnie po „Władcę Werony” z pewnością się nie zawiedzie. Zafascynowani tematyką rycerską znajdą w książce opisy licznych turniejów i zasad, jakimi kieruje się prawdziwy rycerz, miłośnicy polityki zostaną usatysfakcjonowani pertraktacjami pojawiającymi się pomiędzy zwaśnionymi miastami, a zakochani w pałacowym życiu na nowo odkryją uroki dworskiej, często trudnej miłości.

Kup książkę Władca Werony

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Władca Werony
Autor
Książka
Władca Werony
David Blixt
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy