Recenzja książki: W sieci pragnień

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Jak daleko może się posunąć człowiek, który pragnie wieść bezpieczne życie? Szczególnie, jeśli jego dzieciństwo było naznaczone niepewnością, lękiem o jutro, brakiem stabilizacji i tego, co jest ważne – własnego kąta?

Sophie źle wspomina przeszłość. Tym mocniej marzy o tym, co da jej rodzinie poczucie bezpieczeństwa. A podstawą jej marzeń jest DOM.

To nie jest zwykły dom, ale DOM. Stary, zabytkowy, z dębowymi podłogami, solidnymi ścianami i sztukaterią. Nie masowo powtarzany domek na przedmieściach, z podwieszanymi sufitami i drzwiami ze sklejki. Dom Sophie jest wyjątkowy. Ma jedną wadę. Jest drogi i wymaga remontu. Ale Sophie żyje marzeniami, wierzy w kredyty, wierzy w to, że zarobi na wszystko. W końcu mąż też ma pracę, i to całkiem niezłą. Bierze kredyt, nie wczytując się za bardzo w warunki umowy, w końcu broker mówi tak przekonująco, i realizuje swoje marzenia.

Mówi się, że pieniądze pasują do ludzi dopiero w trzecim pokoleniu. Dwa poprzednie muszą ponieść koszty błędów i pospiesznie podjętych decyzji. I na tym opiera się fabuła W sieci pragnień. Sophie i jej mąż wpadają w pułapkę, która może zniszczyć ich życie. I wtedy Sophie wymyśla szatański sposób na wyjście z kłopotów. Tylko, czy naprawdę z nich wybrnie?

Powieść sensacyjna Cobb jest niezłą analizą psychologiczną. Czy w każdym z nas drzemie przestępca, gotowy do łamania prawa w obronie własnych interesów. Czy banalizujemy zło i racjonalizujemy własne decyzje, zamiast szanować prawa służące ogółowi? Jak mocno kieruje nami przeszłość, jak bardzo jesteśmy uwarunkowani tym, czego doznaliśmy w dzieciństwie? Tyle trudnych pytań. Poza nimi powieść „W sieci pragnień” to brawurowa i intrygująca historia o przemianie, jakiej może doznać każdy z nas, gdy poczujemy, że grunt usuwa nam się spod nóg.

Debiutancka powieść Cobb przyniosła jej rozgłos. Autorka w interesujący sposób połączyła thriller z powieścią psychologiczną. Odeszła od obowiązującego w takiej sytuacji schematu, gdy łobuzerstwo i brawura bohatera pozwala mu odnieść sukces. Sophie wygrywa i przegrywa zarazem. Płaci za wszystko, ale zyskuje dojrzałość. Uwalnia się od przeszłości, poznaje w końcu siebie i przestaje się bać przeszłości. Tak długo, jak żyje w jej cieniu, popełnia błędy. Gdy w końcu się z nią mierzy, gdy jest gotowa na odpowiedzialność, demony znikają. Jest wolna i przestaje się bać.

W sieci pragnień to wreszcie ostra krytyka systemu, który wyłudza od ludzi zgodę na zaciągnięcie kredytów. Który pokazuje im rzeczy, obiecując, że mogą je mieć, bez strachu o stabilizację finansową i bez kosztów. System, na który składają się pośrednicy kredytowi, banki, maklerzy i brokerzy, jest jak pole bitwy, na które nie powinni wchodzić ludzie niegotowi do walki. Amerykański kryzys, który pogrążył dziesiątki tysięcy obywateli i pozbawił mieszkań i domów drugie tyle, był efektem strachu i chciwości. Dwóch cech charakteru, które połączone, zawsze prowadzą do klęski. I które, jak pokazuje Cobb, są przyczyną naszych porażek. Polecam, ku rozwadze.

Kup książkę W sieci pragnień

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce W sieci pragnień
Autor
Książka
W sieci pragnień
Sonya Cobb
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Arcana
Anna Szumacher
Arcana
Zgoda na szczęście
Anna Ficner-Ogonowska
Zgoda na szczęście
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy