Recenzja książki: Virginia Woolf

Recenzuje: ankhxxl

Seria Syreny – cykl zainicjowany przez wydawnictwo Zielona Sowa - portretuje słynne kobiety, które dziś można by nazwać wojującymi wolnomyślicielkami i feministkami, osobowościami tak silnymi, że ich udział w życiu publicznym w czasach im bliskich wzbudzał całe spektrum reakcji i emocji - od lęku i gniewu, po podziw i szacunek. Taką personą z pewnością była Virginia Woolf, żyjąca na przełomie XIX i XX wieku, pisarka uznawana za jedną z figur należących do forpoczty światowej literatury modernistycznej i postmodernistycznej.

Beatrice Masini, autorka quasi-biograficznej opowieści o życiu autorki „Pani Dalloway”, zaprezentowała historię tę w postaci fragmentów, urywków, skrawków, skompilowanych na podstawie ustępów z dziennika, powieści, spuścizny epistolarnej, jaką Woolf po sobie zostawiła. Pozostała jej część w głównej mierze opiera się na dopowiedzeniach Masini, a także tym, co zrodziła jej wyobraźnia w kontakcie z fotografiami Woolf. Z całego konglomeratu kreacji i faktów powstał niesamowity twór, opowieść z pogranicza fikcji i prawdy, którą traktujemy raczej jako samodzielny, to znaczy rządzący się prawami narracji powieściowej utwór, niż kronikarski wyczyn skrupulatnego faktografa. Dodatkowym walorem książki ą zamieszczone w niej ilustracje Emiliano Ponzi, które dookreślają i dopowiadają swą postacią snutą historię.

Historię pisarki rozpoczęto, dokumentując czasy jej dzieciństwa spędzanego na wspólnych zabawach z rówieśnikami, przyjaźni z siostrą Vanessą, później zaś wkraczania w ciemne czeluści rodzącej się w jej ciele choroby, która pozostała z twórczynią „Fal” do końca życia, sterując nie tylko procesem odbioru świata, ale i wpływając na kształt literatury stworzonej przez Woolf.

Dalej poznajemy kuluary spotkania i zapoznania się pisarki z jej przyszłym mężem Leonardem oraz wszystkie towarzyszące zdarzenia przypadające na lata jej młodości, m.in. próby samobójcze, założenie wespół z małżonkiem wydawnictwa Hogarth Press, podróże do Włoch. W końcowych rozdziałach przyglądamy się postępującej chorobie psychicznej Woolf, a także czasom, jakie wtedy nastały (wybuch II wojny światowej). Na zakończenie autorka biografii niejako podsumowuje swoją opowieść, pisząc: „Jeżeli mamy wrażenie, że ją znamy, jeżeli przerzucając jej dzienniki, czujemy ukłucie w sercu z powodu czegoś, co napisała, a co my sami kiedyś pomyśleliśmy, jest tak dlatego, że ona zna nas, potrafi wyrazić nasze myśli, nasze porywy, emocje, udręki: wszystko to, czego wyrazić sami nie potrafimy.”

Zachęcam do sięgnięcia po opowieść o Virginii Woolf także z powodu formy książki. Jeśli jesteśmy miłośnikami biografii, ale takich, które egzystują nie na prawach suchych, segregowanych annalistycznie faktów, lecz na kreatywnej arbitralności, to pozycja Masini wydaje się doskonałą.

Kup książkę Virginia Woolf

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Virginia Woolf
Książka
Virginia Woolf
Beatrice Masini
Inne książki autora
Różowe baletki. Na puenty!
Beatrice Masini0
Okładka ksiązki - Różowe baletki. Na puenty!

Madame Olenska obwieszcza klasie Zoe, że wcześniej, niż to przewiduje program, dziewczęta będą mogły ćwiczyć na puentach. To tak jakby przedwcześnie dorastać...

Różowe baletki. Co za charakter!
Beatrice Masini0
Okładka ksiązki - Różowe baletki. Co za charakter!

Zoe i jej koleżanki i koledzy pod surowym okiem Madame Olenskiej przygotowują się do uroczystej gali. Ich uwagę zaprząta jednak nie tylko to najważniejsze...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy