Wydawnictwo Pascal prezentuje przewodnik po Ukrainie. Jest to kolejna książka z serii przewodników Pascala poświęconych konkretnemu państwu lub regionowi świata. Choć do naszego wschodniego sąsiada wcale droga nie jest długa, to jednak wybieramy wciąż wczasy w innych rejonach Europy. Opisywany przewodnik ma miedzy innymi ten stan rzeczy zmienić.
Przewodnik został napisany przez pięciu autorów, dzięki czemu posiada różnorodną treść oraz sposób opisu danej miejscowości lub regionu. Niestety, na samym początku należy wspomnieć o największej wadzie przewodnika, jaką jest jego wiek. Otóż aktualnie sprzedawany przewodnik o Ukrainie został stworzony w 2007 roku i nadal jest sprzedawany jako najnowszy! Co ważniejsze, zapewne większość informacji została zebrana rok wcześniej, tak więc w 2011 roku otrzymujemy przewodnik raczej przestarzały, a informacje w nim zawarte mogą być (i, niestety, są) często nieaktualne. Przy gwałtownych zmianach gospodarczych i turystycznych 5 lat to sporo czasu i wiodącemu wydawnictwu raczej nie przystoi sprzedawać pięcioletniego przewodnika.
Informacje zawarte w książce okazują się jednak bardzo pomocne dla każdego turysty. Podobnie jak większość przewodników z tej serii, ten o Ukrainie również został zbudowany według ustalonego schematu. Na samym początku zaznajomimy się z mapką państwa oraz kolorowymi zdjęciami przedstawiającymi najsłynniejsze zabytki naszego wschodniego sąsiada. Umieszczony został tu również bardzo czytelny spis treści.
Od samego początku lektury mamy okazję bliższego poznania Ukrainy. Autorzy przedstawiają na kilkunastu stronach streszczoną historię kraju, a następnie charakteryzują jego kulturę, religię, ludność. Następnie przechodzą do najważniejszych dla turystów spraw, a mianowicie do informacji praktycznych dotyczących przekraczania granicy oraz życia i poruszania się po Ukrainie.
Przewodnik, nie licząc wstępnych rozdziałów składa się z piętnastu części, z których każda zajmuje się danym miastem lub regionem Ukrainy. Wyjątkiem może być rozdział piętnasty, który przedstawia najpopularniejsze trasy wycieczek górskich. Dużym plusem przewodnika jest jego schematyczność. Praktycznie każdy rozdział jest opisywany według tego samego schematu. Dane miejsce prezentowane jest z perspektywy historycznej oraz turystycznej. Po bardzo krótkim opisie historii danego miasta możemy przeczytać, co ciekawego możemy w nim zwiedzić. Oprócz tego tradycyjnie przedstawiane nam są najpopularniejsze miejsca noclegowe oraz punkty gastronomiczne. Bardzo przydatne okazują się informacje dotyczące miejscowej komunikacji. W wielu przypadkach znajdziemy szczegółowe informacje na temat linii komunikacyjnych oraz cen przejazdów, choć ceny z pewnością się zmieniły. Niezwykle pomocne bywają również mapki miast, lecz i tutaj można znaleźć błędy.
Choć przewodnik jest schematyczny, to jednak nie można mówić o jego zupełnej jednorodności. Pewne rozdziały są napisane bardzo wnikliwie (patrz: Lwów), inne - niestety - mniej. Czasem autorów ponosi fantazja. Opisywane miasto Czernihów zostało przedstawione jako jeden z najpiękniejszych zespołów zabytkowych na Ukrainie. Niestety, w praktyce okazuje się ono o wiele mniej interesujące. Tamtejszy zamek na przykład okazuje się jedynie wzgórzem, na którym kiedyś znajdował się gród obronny.
Podsumowując: dużymi atutami przewodnika są obszerne treści w nim zawarte oraz sama objętość publikacji. Książka liczy blisko 700 stron i dzięki zastosowaniu niewielkiej czcionki jest idealna w podróży. Jednak fakt, iż liczy sobie już cztery lata, bardzo rzutuje na jej ostateczną ocenę. Tym bardziej, że o nieaktualności wielu informacji można się przekonać w praktyce.
Publikacja została opracowana przez zespół psychologów i pedagogów ze Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem...
T- bone niechcący rozbił poidełko dla ptaszków. Nie przyznał się do tego i skłamał, mówiąc, że to sprawka Clifforda......