Maleńka, urocza książeczka, wydana na wzór dawnych zbiorków złotych myśli, kusi swoją urodą. W środku równie ładnie - mnóstwo obrazeczków, ozdobników. A do tego obietnica - teksty na każdą okazję, praktyczne porady, aforyzmy, cytaty, wzory listów, życzeń, kartek okolicznościowych. W czasach pisania krótkich wiadomości tekstowych tylko z pozoru sztuka pisania zdaje się zanikać. Tak naprawdę zmienia jedynie swoją formę. Wciąż musimy pisać. I choć nie są to już ręcznie kaligrafowane teksty na ozdobnym papierze listowym, to wciąż są to... teksty.
Z książeczki dowiadujemy się, jakich błędów unikać, jak dbać o pisownię i ortografię. Podane są także wzory maili, esemesów (wraz ze słowniczkiem emotikon i stosowanych w wiadomościach skrótów). Są też przywołane listy sławnych ludzi, wyznania miłosne, odpowiedzi na oświadczyny oraz liściki z okazji różnych uroczystości. Niektóre nieco trącą myszką, choć starają się dostosowywać do współczesności. Czytając ten zbiorek, odnieść można wrażenie, że autorzy usilnie starali się przenieść stare wzorce do nowych warunków. Szkoda tylko, że cała książka okazuje się tłumaczeniem z włoskiego. Niejako "na siłę" próbowano przetłumaczyć pewne zwroty. Kalki z włoskiego wypadają miejscami niezbyt interesująco. Kto na przykład napisze komuś na urodzinowej kartce: "Chcę pokazać Ci gwiazdy! Możemy wrócić później, teraz, kiedy już skończyłaś osiemnaście lat!" Słowa te brzmią co najmniej dwuznacznie.
Listy miłosne sławnych ludzi, przytoczone we fragmentach i bez koniecznego kontekstu, nabierają pustego charakteru, są pozbawione wyrazu. A przecież były to osobiste teksty, mające wyrazić najgłębsze uczucia. Nie wyobrażam sobie zakochanych przepisujących cudze wyznania jako własne… Jednak z drugiej strony fragmenty te pokazują, że można pisać o uczuciach. A napisanie powoduje, że zyskują one na trwałości - przynajmniej w oczach czytających potomnych.
Książeczka zawiera liczne cytaty, złote myśli, przysłowia, którymi można okrasić urodzinową kartkę czy wpis do pamiętnika. Dorzucono także znaczenie kolorów, mowę kwiatów i język esemesów.
Sztuka słowa pokazuje, że pisanie jest równie ważne jak kultura obrazkowa. Pozwala zatrzymać na moment czas, podkreślić ważność danej chwili, nadać jej sens. To z pewnością pozytywne przesłanie książki.
Historia polskich służb specjalnych w okresie międzywojennym cieszy się dużą popularnością wśród badaczy i czytelników. Najczęściej jednak autorzy koncentrują...
Nanocząstki występowały w przyrodzie od zawsze, jednak dopiero niedawno poznano wielkie możliwości ich zastosowania w wielu dziedzinach techniki. Stało...