Recenzja książki: Szczęściarz

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Nicholas Sparks, autor wielu powieści obyczajowych, które często stają się inspiracją dla twórców filmowych (watro chociażby wspomnieć o adaptacji filmowej jego znakomitej powieści „I wciąż ją kocham”), serwuje czytelnikom kolejną książkę, napisaną w charakterystycznym dla siebie stylu, poruszającą kolejny raz wiecznie aktualny temat, jakim niewątpliwie jest miłość. 

 

„Szczęściarz” opowiada historię mężczyzny, który służył w piechocie morskiej oraz był na misji w Iraku, jednak – jak sam przyznaje – cudem uniknął śmierci. Logan odnajduje bowiem zupełnym przypadkiem na pustyni zdjęcie kobiety, które od tego czasu staje się jego talizmanem. Za namową przyjaciela, który ginie w tragicznym wypadku, mężczyzna postanawia znaleźć kobietę ze zdjęcia. Okazuje się, że jest ona rozwódką mieszkającą w Karolinie Północnej, wychowującą dziesięcioletniego syna i borykającą się z naprzykrzającym się jej byłym mężem. Logan, z początku nieświadomie, zaczyna pałać do kobiety głębokim, szczerym uczuciem, które sprawia, że bohater będzie musiał zmierzyć się z domagającym się wciąż praw do byłej żony, bezwzględnym Keithem.

 

Powieść Nicholasa Sparksa pokazuje, że o prawdziwe szczęście trzeba walczyć. Główny bohater, którego dobry los właściwie nigdy nie opuszczał, przekonuje się, że pragnienie odwzajemnionej miłości wiąże się nie tylko ze zrządzeniami losu, ale i z właściwą postawą oraz z prawdziwą wiarą w jej realizację. Jego „nabyte szczęście” paradoksalnie opuszcza go w momencie, kiedy go najbardziej potrzebuje i kiedy gra toczy się o naprawdę dużą stawkę – miłość kobiety.

 

„Szczęściarz” to podnosząca na duchu powieść obyczajowa, ukazująca determinację człowieka, jego dążenie do odnalezienia prawdziwego szczęścia oraz swojego miejsca na Ziemi. Z pozoru sielankowo wymarzone rozwiązanie wszystkich problemów w momencie odnalezienia kobiety ze zdjęcia okazuje się tylko mrzonką – Logan musi się zmierzyć z szarą rzeczywistością, stawić czoła kłopotom i tym samym udowodnić, że własnymi siłami zasłużył i odnalazł szczęście.

 

Autor stosuje w swojej książce sprawdzone już w innych powieściach zabiegi. W usta głównego bohatera, którym najczęściej w jego powieściach jest mężczyzna, wkłada opowieść o rozgrywających się na kartach książki wydarzeniach, które bardzo często ubogaca licznymi retrospekcjami. Choć tak naprawdę fabuła powieści jest dosyć prosta, Nicholas Sparks potrafi czytelnika wielokrotnie zaskoczyć. Nieobce jest także autorowi budowanie napięcia czy ukazywanie niespodziewanych zwrotów akcji. Wszystkie te elementy sprawiają, że powieść Sparksa czyta się błyskawicznie i z niesłabnącą przyjemnością.

 

Kolejne powieści Nicholasa Sparksa pojawiają się w tempie produkcji taśmowej. Ostatnia książka nie zdąży jeszcze ostygnąć na półce, kiedy pojawia się następna. Jednak miliony wydanych i sprzedanych egzemplarzy powieści autora na całym świecie, ciepłe ich przyjęcie przez czytelników oraz liczne adaptacje filmowe publikacji dowodzą tylko znacznej popularności Sparksa i umiejętności radzenia sobie przez niego z opisami trudnych, często bolesnych tematów.  

 

„Szczęściarz” to powieść dla wszystkich, bez względu na wiek i płeć. Każdy bowiem odnajdzie w niej element, który go poruszy. Sparks bowiem pokazuje życie takim, jakim naprawdę jest – trudnym, naznaczonym licznymi przeciwnościami, ale mimo tego pięknym i, jeśli się na to zapracowało, także szczęśliwym. 

Kup książkę Szczęściarz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Szczęściarz
Książka
Szczęściarz
Nicholas Sparks
Inne książki autora
Pamiętnik
Nicholas Sparks0
Okładka ksiązki - Pamiętnik

W starym wytartym notatniku kryje się kronika pewnej miłości, która rozkwitła po zakończeniu II wojny światowej gdzieś w Karolinie Północnej...

Kraina marzeń
Nicholas Sparks0
Okładka ksiązki - Kraina marzeń

Nowa powieść mistrza literatury obyczajowej. Przejmująca historia o miłości. A także o tym, że dla spełnienia wielkich marzeń warto jest zaryzykować wszystko...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy