Recenzja książki: Strażnik kłamstw

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Strażnik kłamstw Kate Furnivall to powieść szpiegowska, której akcja osadzona jest w pierwszej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku we Francji. To także opowieść o upiorach II wojny światowej i dramacie zimnej wojny, która niszczyła Europę po, jak mogłoby się wydawać, najgorszym kataklizmie, jaki mógł się przydarzyć ludzkości.

recenzja Strażnik kłamstw

Eloïse Cassaude, córka hodowcy bydła i koni, pracuje dla agencji wywiadowczej w Paryżu. Poszukuje wstydliwych tajemnic, drobnych spraw, ujawnia za pieniądze mroczne sekrety. Jej niezwykła zażyłość z bratem André ma swoje korzenie nie tylko w dzieciństwie, gdy ten zastąpił jej rodziców, ale także w całej historii życia Eloïse. Dziewczyna wie, że André prowadzi niebezpieczną grę i pracuje dla ludzi, których nazwisk nie wymienia się głośno. Chcąc mu pomóc, kobieta doprowadza do wypadku, po którym André traci sprawność. Najgorsze jest jednak to, że brat znika i mijają długie tygodnie, zanim Eloïse udaje się trafić na jego ślad.

Wracając do rodzinnego domu na południu Francji, bohaterka odkrywa, że wielu jej przyjaciół i znajomych robi rzeczy, które są nie tylko niebezpieczne, ale wręcz zabójcze. Chcąc chronić brata, Eloïse wikła się w układ, którego stawką jest życie jej najbliższych oraz jej samej.

W tym czasie w pobliżu wioski Amerykanie budują swoją jednostkę, a ktoś niezadowolony z decyzji ojca rodzeństwa szlachtuje i odcina rogi najlepszemu, medalowemu bykowi w stajni. Co kryje się za tymi znakami? Kto jest wrogiem, a kto przyjacielem? Gdzie przebiega linia, poza którą jest już tylko zdrada i śmierć?

Kate Furnivall prowadzi fabułę oszczędnie, zagęszczając wokół bohaterów wydarzenia w taki sposób, że czytelnik szybko traci orientację, komu w powieści można zaufać. Nic w świecie rodzeństwa Cassaude nie jest jednoznaczne. Wręcz przeciwnie — to, co wydawało się jasne, już za chwilę staje się kolejnym ogniwem zagmatwanej układanki. W tym świecie wszyscy kłamią lub milczą, unikając odpowiedzi na zadane pytania, tymczasem śmierć czai się tuż za rogiem. Szpiegostwo i akcje dywersyjne pozostawiają wydarzenia w mroku, w gąszczu niedopowiedzeń wciąż znikają wszelkie pewniki. Dopiero zakończenie pozwala na rozwianie tej mgły. 

W powieści znajdziemy i pościgi, i akcesoria szpiegowskie z początków lat pięćdziesiątych, tajemnicę i sensację, jak na powieść szpiegowską przystało. Jest tu skorumpowany mer miasteczka, rywalizacja Rosjan i Amerykanów o dusze Francuzów, tajemnicze akcje wywiadu i kontrwywiadu. Odświeżenie tych elementów w najnowszej powieści Kate Furnivall przywodzi na myśl świat, który fascynuje miłośników gatunku chyba od zawsze. 

Tagi: Proza literacka

Kup książkę Strażnik kłamstw

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Strażnik kłamstw
Książka
Strażnik kłamstw
Kate Furnivall
Inne książki autora
Ocalone
Kate Furnivall0
Okładka ksiązki - Ocalone

Niemcy, 1945. Klara Janowska oraz jej córka Alicja tygodniami wędrują do obozu wysiedlonych w Graufeld. W brudzie, o głodzie, idą razem z 3200 innymi...

Zdrada
Kate Furnivall0
Okładka ksiązki - Zdrada

Odkryj niezwykłą opowieść o miłości, zagrożeniu, odwadze i zdradzie, autorki bestsellerowych powieści ,,Biała perła" oraz ,,Ocalone". Czy mógłbyś zabić...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy