Recenzja książki: Sobibór

Recenzuje: Danuta Szelejewska

We wschodniej części województwa lubelskiego nieopodal wioski Sobibór, usytuowany był obóz w kształcie prostokąta o wymiarach 400x600 metrów, otoczony trzymetrowym podwójnym drutem kolczastym, częściowo przetykanym sosnowymi gałęziami maskującymi teren. Właśnie tam dokonano masowych i natychmiastowych eksterminacji dwustu pięćdziesięciu tysięcy Żydów, dowożonych transportami kolejowymi (dokładna liczba nie jest możliwa do ustalenia z powodu likwidacji obozu w 1943 roku i celowym zniszczeniu dokumentacji). Książka „Sobibór” jest hołdem pamięci oddanym poległym przez tych, którym udało się przeżyć, a także pragnieniem ukazania światu prawdy o obozie ukrytym za bramą „miejsc ostatecznych”.

Wspomnienia dwunastu byłych więźniów (kobiet i mężczyzn), przekazujących wszystko to, co trudno jest opisać słowami, pełne są tęsknoty za zamordowanymi najbliższymi, żalu i rozgoryczenia z powodu pogrzebanych marzeń oraz niespełnionych nadziei, a także przerażenia wywołanego zaangażowaniem, z jakim zatrudnieni w obozie esesmani podchodzili do kwestii żydowskiej. Zastanawiająca jest również ogromna radość i satysfakcja z dokonanego przez nich „dzieła”.

Relacje świadków zawierają imiona i nazwiska oprawców, z dokładnymi opisami wykonywanych przez nich czynności, a także wyszukane i niezwykle „pomysłowe” metody znęcania się nad więźniami. Dokładnym przemyśleniom poddane zostały transporty kolejnych i bardzo licznych grup Żydów, nieludzka obozowa codzienność, wyniszczająca praca, brak odpowiedniej ilości jedzenia oraz strach, który był jedną z przyczyn powoli, ale za to konsekwentnie rodzącego się oporu. Nieco radości w ciężkie przeżycia więźniów wniosły „efekty” końcowe: bunt, zaplanowana wcześniej i wykonana z największą starannością egzekucja obozowych oprawców oraz owocująca w mrożące krew w żyłach przeżycia ucieczka z Sobiboru.

Wspomnienia o niezwykle trudnych warunkach obozowej egzystencji, skrajne przeżycia oraz niepewność jutra wywołują z jednej strony współczucie, z drugiej natomiast wdzięczność (losowi?) za to, że nam samym przyszło żyć w czasach innych: spokojniejszych, przepełnionych nadzieją na radośniejsze jutro, bez bezpośredniego widma wojny.

Książka będąca dokumentem stanowi refleksję dotyczącą życia i śmierci. Zawiera fakty, do których czytelnik sam musi się ustosunkować. Liczne przypisy szczegółowo wyjaśniają ówczesną rzeczywistość, a zamieszczone w książce fotografie i mapki dokumentują ogrom zła wyrządzonego tysiącom Żydów.

Walka o pamięć Sobiboru jest niezwykle trudna, ponieważ nie był to zwykły obóz koncentracyjny (o nich wiedzą wszyscy) lecz „fabryka śmierci”. Ponieważ zaś ukryty był głęboko w lesie, niewielu wiedziało o jego istnieniu. Wspomnienia dwunastu byłych więźniów są więc „na wagę złota”, by w ludziach żyjących współcześnie zrodziło się poczucie odpowiedzialności za kultywowanie pamięci o zamordowanych w Sobiborze.

Kup książkę Sobibór

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Sobibór
Autor
Książka
Sobibór
Marek Bem
Inne książki autora
Sobibór. Obóz zagłady 1942-1943
Marek Bem0
Okładka ksiązki - Sobibór. Obóz zagłady 1942-1943

Monografia historyczna pt. "Obóz zagłady w Sobiborze 1942–1943" jest pierwszym w polskiej literaturze przedmiotu całościowym opracowaniem historii...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy