Recenzja książki: Sobibór. Obóz zagłady 1942-1943

Recenzuje: Maciej Dęboróg-Bylczyński

Trudno wyobrazić sobie, że książkę poświęconą obozowi zagłady w Sobiborze mógłby napisać ktoś inny niż człowiek, który poświęcił całe swoje zawodowe życie upamiętnianiu ofiar nazistowskich Niemiec w tym miejscu.

 

Praca Marka Bema nad zarchiwizowaniem materiałów dowodowych, obciążających niemieckich i ukraińskich katów, to w istocie dzieło jego życia, a materiały (także fotograficzne), które znalazły się w niniejszym wydaniu Sobiboru..., stanowią skromny wybór z prywatnego archiwum autora i placówki, którą jako dyrektor-kustosz od lat prowadzi.

 

Wśród kilku publikacji doktora Bema ostatnia monografia obozu zagłady jest niewątpliwie najlepsza. Prezentuje bowiem najnowszy stan badań nad tym miejscem. Trzeba bowiem wiedzieć, że o ile obraz historyczny innych obozów zagłady jest gruntownie przebadany i względnie czytelny, w przypadku Sobiboru nie zachowało się zbyt wiele materiału faktograficznego – zwłaszcza tego z lat 1942-1943, gdy funkcjonowała ta fabryka śmierci. Największą trudność badaczom musi przysparzać niemal całkowity brak niemieckiej dokumentacji obozowej, która na rozkaz lubelskiego SS-Gruppenfuhrera, Odilo Globocnika, została zlikwidowana. Chodziło bowiem o to, aby zatuszować całą zbrodniczą Akcję Reinhard (którą kierował Globocnik).

 

Systematyczna i kompleksowa zagłada narodu żydowskiego zaczęła się wprawdzie nieco wcześniej (uruchomieniem pierwszego, eksperymentalnego obozu w Chełmnie nad Nerem: Kulmhof w „Kraju Warty”), ale nabrała rozpędu (dzięki dopracowaniu metod mordu) dopiero po tzw. konferencji w Wannsee (w styczniu 1942 roku, na której obecni byli m. in. dwaj inicjatorzy ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej – Reinhard Heydrich (szef Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy) i jego podwładny - Adolf Eichmann. Po udanym zamachu na Heydricha (w czerwcu 1942 roku) jego imieniem właśnie nazwano operację, która miała na celu wymordowanie całej ludności żydowskiej w Generalnej Guberni. Akcja Reinhard (Einsatz Reinhard) miała zostać przeprowadzona w wybudowanych do celu masowej zagłady obozach na terenie GG (w tym i Dystryktu Lubelskiego, którym zawiadywał Gruppenfuhrer Globocnik, a który administracyjnie podlegał Generalnemu Gubernatorowi Hansowi Frankowi). W ten sposób właśnie na mocy rozkazów Globocnika wybudowano trzy obozy zagłady: w Sobibirze, Bełżcu i Treblince.

 

Niniejsze wydanie (od wcześniejszego, wydanego w Ośrodku KARTA w roku 2010) różnią przede wszystkim zamieszczone relacje ofiar Holocaustu, którzy uciekli z obozu w roku 1943, ocaleli i mogli dać świadectwo prawdzie. Czyni to z książki doktora Bema pozycję o wyjątkowej wartości historycznej i historiograficznej. Pozwala bowiem prześledzić zarówno losy garstki ocalałych, a obecnie rozproszonych po całym świecie, Żydów, ale także procesu niektórych zbrodniarzy z Sobiboru, i wszystkich wysiłków, jakie podejmowano od końca wojny niemal po dziś dzień w celu zbadania prawdy o tej niemieckiej fabryce śmierci na Lubelszczyźnie.

Kup książkę Sobibór. Obóz zagłady 1942-1943

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Sobibór. Obóz zagłady 1942-1943
Autor
Inne książki autora
Sobibór
Marek Bem0
Okładka ksiązki - Sobibór

Niedaleko miejscowości Sobibór Niemcy zorganizowali ośrodek zagłady. To szczególne miejsce różniło się od obozów koncentracyjnych. Działała tam niezwykle...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy