Recenzja książki: Skaza na niebie

Recenzuje: Piotr Piekarski

Skaza na niebie to znakomity zbiór opowiadań, pokazujący, że fantastyka naukowa wciąż może być gatunkiem żywym, nie tylko wybiegającym daleko w przyszłość, ale opowiadającym o sprawach ważnych w świecie, w którym żyjemy.

Nowa książka Tomasza Kołodziejczaka zawiera historie bardzo zróżnicowane. Mamy podróże w przyszłość i wyprawy poza granice znanego Wszechświata. Mamy historie z pogranicza fantasy i science fiction, opowieści przerażające jak najlepsze horrory, ale też opowiadania, w których Tomasz Kołodziejczak stara się ukazać rozwój zjawisk, jakie zachodzą w naszym świecie oraz możliwe ich konsekwencje. Są tu teksty o spotkaniach z przedstawicielami obcych cywilizacji i o tym, że czasem ludzie mogą być od siebie tak dalecy, jakby pochodzili z odległych galaktyk. Mamy historie o charakterze kryminalnym i opowiastki mocno humorystyczne. Mamy filozofię i naukę, technologię i psychologię, mamy wojnę i miłość. Mamy też próbę spojrzenia na ludzkość oczami kogoś z zewnątrz. Próbę bardzo interesującą – dodajmy.

Tomasz Kołodziejczak jest autorem o sporym dorobku i bardzo świadomym reguł gatunku, jaki uprawia. Zna też doskonale jego historię i często odnosi się do niej w swoim najnowszym zbiorku opowiadań. Skaza na niebie to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników science fiction. Gatunku, który – niesłusznie – nie cieszy się w Polsce takim zainteresowaniem, na jaki by zasługiwał.

Czytaj również: Tomasz Kołodziejczak - cytaty

Skaza na niebie ukazuje różne wymiary odkrywania rzeczywistości. Dotyka przyszłości technologii, nauki i całej ludzkości. Tomasz Kołodziejczak nie próbuje jednak przewidzieć w najdrobniejszych szczegółach, jak będzie wyglądał świat za – powiedzmy – tysiąc lat. Wskazuje pewne kierunki rozwoju i ich konsekwencje dla ludzi jako gatunku. I – niestety – nie są to wizje nadmiernie optymistyczne.

Tak, jak dawna science fiction opisywała konsekwencje upowszechnienia się klonowania, postępowania zmian klimatycznych, powszechnej robotyzacji, tak i Tomasz Kołodziejczak przestrzega przed konsekwencjami popularyzacji ostatnich wynalazków, upowszechnienia się mód, trendów, ale i zjawisk zupełnie od nas niezależnych. W pewien sposób Skaza na niebie przygotowuje czytelników na to, co nas czeka jako ludzkość. Lub co może – ale wcale nie musi – nas czekać.

Kontrapunktem dla historii o wymowie pesymistycznej są opowiadania, w których Tomasz Kołodziejczak bawi się pewnymi koncepcjami, tworząc na przykład własną wizję fizyki alternatywnej. Snuje lekkie, zabawne, humorystyczne historyjki, czasem grające z literackim kanonem, jednak zawsze skłaniają one do pewnej refleksji. Opowiadają o czymś – zazwyczaj ważnym lub przynajmniej ciekawym, wartym uwagi. Skłaniają do spojrzenia na naszą rzeczywistość w mniej oczywisty sposób.

Autor bawi się literaturą, czerpie z niej, inspiruje się nią i zaprasza czytelników do tej bardzo inspirującej gry. Warto wziąć w niej udział – nawet jeśli niektóre wnioski płynące z takiej zabawy będą dla ludzkości mało przyjemne.

Kup książkę Skaza na niebie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Skaza na niebie
Książka
Skaza na niebie
Tomasz Kołodziejczak
Inne książki autora
Czerwona Mgła
Tomasz Kołodziejczak0
Okładka ksiązki - Czerwona Mgła

Rzeczywistość pękła i na świat zstąpiła zagłada. Rzeczpospolita broni się jeszcze. Zawarła sojusz, a jej król pochodzi nie z tego świata. Oni nie chcą...

Czarny Horyzont
Tomasz Kołodziejczak0
Okładka ksiązki - Czarny Horyzont

Szukaliśmy życia w Kosmosie. Zagłada przyszła z innego wymiaru. Czas Gehenny. Europa jest trupem. Świat dogorywa. Jegrów nie wolno się bać. Czerpią siłę...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy