Recenzja książki: Siła czy moc. Ukryte determinanty ludzkiego zachowania

Recenzuje: Justyna Gul

Co mówią mięśnie?

 

Kinezjologia jest nauką o mięśniach i ich poruszaniu, szczególnie w zastosowaniu do warunkowania fizycznego. Co jednak wspólnego ma kinezjologia z podejmowaniem decyzji oraz z prostymi wyborami, opierającymi się na wskazaniu odpowiedzi TAK lub NIE? Te właśnie kwestie próbuje wyjaśnić David R. Hawkins, ekspert w dziedzinie procesów umysłowych, w swojej książce Siła czy moc. Ukryte determinanty ludzkiego zachowania. Opublikowana nakładem wydawnictwa Virgo pozycja jest solidnym opracowaniem, opartym na naukowych podstawach, licznych badaniach i obserwacjach ludzkich zachowań oraz reakcji na określone bodźce. Pozycję docenią szczególnie te osoby, które z zainteresowaniem zgłębiają tajemnice ludzkiego umysłu oraz czytelnicy zainteresowani samorozwojem.

 

Tekst książki został oparty na stwierdzeniu, iż pozytywny bodziec wywołuje silną reakcję mięśniową, zaś negatywny skutkuje zauważalnym osłabieniem w teście mięśniowym. Rezultaty badań przytoczone w książce dowodzą, iż reakcja kinezjologiczna odzwierciedla zdolność ludzkiego organizmu do odróżnienia zarówno bodźca pozytywnego od negatywnego, jak i anabolicznego (czyli ulepszającego życie) od katabolicznego (pochłaniającego życie) oraz – co najważniejsze – prawdę od fałszu. Stwarza to szerokie spektrum możliwości stojących przed każdą z osób podejmujących decyzje, bowiem wskazuje, w jakim kierunku należy podążać, by uzyskać konkretny rezultat i założone cele. To sensacyjne odkrycie, genialne w swej prostocie, dostarcza obiektywnej płaszczyzny oceny prawdziwości danej sytuacji. Co więcej, zjawisko to może być wykorzystane przy pomiarze poziomów ludzkiej świadomości – wykonane kalibracje potwierdziły już warstwowy rozkład poziomów ludzkiej mocy w relacjach z innymi ludźmi, odsłaniając niezwykłe rozróżnienie pomiędzy mocą a siłą i ich odpowiednimi jakościami. To z kolei pozwoliło reinterpretować ludzkie zachowania i wskazać pola energii, które je kontrolują.

 

Jak pisze autor, część książki poświęcona została procesowi czynienia rzeczy prostych oczywistymi, pomagając dogłębnie zrozumieć opisywane zjawiska i reakcje. Co więcej, pozycja ta została stworzona w stylu oksymoronicznym, co oznacza, iż jest napisana w sposób przystępny zarówno dla tak zwanego „lewo-”, jak i „prawo-półkulowego” rozumienia. Nie znaczy to, że nie wymaga koncentracji, która tak naprawdę jest niezbędna przy lekturze każdej książki i służy podążaniu za tekstem i rozumieniu jego znaczenia.  

 

W kolejnych rozdziałach książki autor rozwija temat kinezjologii, przybliżając krytyczne postępy w wiedzy, takie jak pojawienie się nowej dziedziny nauki – dynamiki nieliniowej, rozpoznanie ukrytych wzorców energii czy postulowanych przez zaawansowaną naukę równań nieliniowych, zwanych atraktorami. Autor podkreśla również, iż tak naprawdę każdy z nas posiada najbardziej zaawansowany komputer wśród wszystkich maszyn, a jest to umysł.

 

Podstawą książki stały się badania wykonane na przestrzeni dwudziestu lat wśród osób, które określa się jako „w normie” oraz wśród pacjentów z zaburzeniami psychiatrycznymi. W książce zostało opisane tło historyczne tych badań, metoda testowania, a także wyniki testu wraz z ich interpretacją. Celem badań było stworzenie praktycznej mapy pól energii świadomości (Mapy Świadomości), która znajduje szerokie zastosowanie, m.in. w sporcie, medycynie czy psychologii. Mapa pomaga wysunąć wnioski dotyczące przyczynowości, a poprzez wzięcie odpowiedzialności za konsekwencje swojego postrzegania jesteśmy w stanie zrozumieć, że nic z zewnątrz nie ma nad nami władzy. W książce znajdziemy również informacje na temat emocjonalnego powiązania pól energii ze świadomością, rozkładu społecznych poziomów świadomości, a także nowych horyzontów badań – ich wyniki znajdują bowiem zastosowanie zarówno w sferze rozwiązywania problemów społecznych (na przykład uzależnień), badań przemysłowych i naukowych, jak również teologii czy filozofii.

 

Z lektury dowiadujemy się, iż człowiek ma wolność wyboru, zaś ostateczna decyzja dotyczy tak naprawdę tego, z którym polem traktorowym chce się zjednoczyć. Rozumienie tego, w jaki sposób przebiega ten proces decyzyjny i co na niego wpływa jest szczególnie istotne w biznesie, bowiem pozwala uniknąć porażki. Przydatność wiedzy zawartej w książce Siła czy moc czyni jej lekturę niezbędną szczególnie dla tych ludzi, którzy zmuszeni są do podejmowania licznych decyzji o ważkim dla interesów, nauki czy życia ludzkiego decyzji. Mimo deklaracji, iż jest to książka przystępna dla obu półkul, jej lektura wymaga uważności oraz pewnej otwartości, a nawet podstawowej znajomości tematu. Należy sobie jednak zdać sprawę z tego, że badania Davida R.Hawkinsa pomagają lepiej zrozumieć ludzkie działania, a - co za tym idzie - odpowiednio na nie reagować. A to jest kluczem do sukcesu w wielu dziedzinach…

Kup książkę Siła czy moc. Ukryte determinanty ludzkiego zachowania

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Siła czy moc. Ukryte determinanty ludzkiego zachowania
Inne książki autora
Przekraczanie poziomów świadomości
David R. Hawkins0
Okładka ksiązki - Przekraczanie poziomów świadomości

Każda osoba doświadcza, postrzega i interpretuje świat oraz jego wydarzenia zgodnie ze swoim przeważającym poziomem świadomości. Każdy poziom świadomości...

Sukces jest dla Ciebie
David R. Hawkins0
Okładka ksiązki - Sukces jest dla Ciebie

David R. Hawkins (1927-2012) dr nauk medycznych, znany psychiatra, klinicysta, nauczyciel duchowy i wykładowca. Był dożywotnim członkiem American Psychiatric...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy