Recenzja książki: Schronisko Smaków. Moja góralska kuchnia

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Tatry i Podhale to miejsca, które przyciągają turystów z bardzo wielu powodów. Niektórzy poszukują w górach niezapomnianych wrażeń, adrenaliny i widoków, inni odwiedzając Zakopane cieszą oczy miejscowym folklorem. Jednak każdy, kto wybiera się w okolice najwyższych polskich gór, z pewnością niejednokrotnie zakosztował specjałów regionalnej kuchni. To właśnie z miłości do tego pięknego zakątka Polski, z miłości do gór i góralskiej tradycji powstała najnowsza restauracja Magdy Gessler „Schronisko smaków”, a po niej - publikacja Moja góralska kuchnia, promująca i nawiązująca do tego miejsca.

 

Schronisko smaków. Moja góralska kuchnia to nie typowa książka kucharska, których tysiące znaleźć możemy na księgarskich półkach. Po pierwsze: wyróżniają ją liczne zdjęcia, związane z regionem, którego kuchnię Magda Gessler opisuje – stare, liczące nawet kilkadziesiąt lat czarnobiałe fotografie, na których widzimy przede wszystkim górali w tradycyjnych strojach – przy pracy, podczas zabawy czy w czasie ważnych uroczystości. Zamieszczenie zdjęć na samym początku książki wraz z krótkimi komentarzami wprowadza czytelnika w specyficzny nastrój, obudzone zostaje pragnienie odwiedzenia gór i wyprawy – choćby na kilka dni – w Tatry, by znów poczuć niepowtarzalną atmosferę tego zakątka kraju.

 

Kolejne fotografie – w większości kolorowe – prezentują już w pełnej krasie wnętrze i okolice restauracji „Schronisko smaków". Widzimy huczną zabawę – prawdopodobnie z okazji otwarcia lokalu – a także zdjęcia detali, które nadają charakterystyczną aurę temu miejscu – zawieszone na ścianach ciupagi, zwisające na belkach dzwonki z kolorowymi paskami czy wielkie regały z domowymi przetworami. „Schronisko smaków" zaprasza ciepłą atmosferą i obietnicą smacznego posiłku.

 

Kolejną – zasadniczą – częścią książki są zamieszczone przepisy na dania, najprawdopodobniej serwowane w „Schronisku smaków". Nie jest to typowa góralska kuchnia, raczej to dania inspirowane regionalnymi smakami. W publikacji znajdziemy więc przepisy na kwaśnicę, dania z jagnięciny czy potrawy, w których króluje bryndza. W książce są także przepisy, które nie kojarzą się z tradycyjną góralską kuchnią, ale stanowią ciekawe jej uzupełnienie – zwłaszcza dla wybrednych. Może to być burger wołowy, krewetki z czosnkiem, deser bezowy czy mus czekoladowy. Chociaż karta nie jest długa, każdy znajdzie dla siebie danie, na widok którego pocieknie mu ślinka.

 

Sama prezentacja i komentarz towarzyszący przepisom także odbiega od powszechnie przyjętych w książkach kucharskich standardów. W przepisach brakuje informacji o ilości przewidywanych porcji czy czasie przygotowania dania. Nie wskazano także, czy przygotowanie dania wymaga zaawansowanych umiejętności, czy też bez problemu przygotują je amatorzy. Brak tych informacji sprawia, że bez dokładnej lektury przepisu wielu czytelników może się zdziwić, gdy gotując kwaśnicę, przygotują ponad 5 litrów zupy, a na chrupiącą grzankę doprawią 20 krewetek.

 

Schronisko smaków. Moja góralska kuchnia stanowić może inspirację do poszukiwania własnych smaków związanych z Tatrami. Książka Magdy Gessler z pewnością stanowi też świetną i zachęcającą prezentację restauracji, którą – będąc na Podhalu – niewątpliwie warto odwiedzić.

Kup książkę Schronisko Smaków. Moja góralska kuchnia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Schronisko Smaków. Moja góralska kuchnia
Inne książki autora
Poziomki 2016/2017 Gdzie najlepiej zjeść i wyspać się w Polsce?
Magda Gessler0
Okładka ksiązki - Poziomki 2016/2017 Gdzie najlepiej zjeść i wyspać się w Polsce?

Magda Gessler, najsłynniejsza polska restauratorka i kreatorka gustu i smaku, po raz trzeci nagradza najlepszych restauratorów i hotelarzy w Polsce...

Magda i dzieciaki
Magda Gessler0
Okładka ksiązki - Magda i dzieciaki

Magda Gessler i dzieci w wieku od 5 do 10 lat na kolorowej sesji zdjeciowej do ksiazki ,ktora zacheca duzych i małych do wspolnego gotowania. Mama, tata...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy