Recenzja książki: Ratusz

Recenzuje: Piotr Piekarski

Magdalena Mrugalska-Banaszak doskonale jest już znana miłośnikom książki pięknej i nietuzinkowej – chociażby za sprawą wspaniałego „Śledztwa w sprawie króla smalcu” – wydawniczej perły, która otrzymała tytuł „Najlepszej książki historycznej wortalu Granice.pl”.

 

Autorka ta potrafi wspaniale opowiadać o historii czy o życiu codziennym przed laty, dobierając równocześnie wspaniałe ilustracje. Wydawnictwo Święty Wojciech zaś potrafi zadbać o niesamowicie atrakcyjną oprawę graficzną, co sprawia, że książki te czyta się i przegląda z jeszcze większą przyjemnością. Podobnie ma się sprawa z najnowszą książką Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak – z otwierającym serię „Poznaj Poznań” albumikiem „Ratusz”. Jak łatwo się domyślić, autorka po raz kolejny zagłębia się w przeszłość Poznania, tym razem starając się omówić serce miasta – renesansowy ratusz. Budynek ten, stanowiący perłę tutejszej architektury i wraz ze Starym Rynkiem będący wizytówką Poznania, jest chyba jednym z najczęściej przedstawianych na pocztówkach elementów tego miasta.

 

I właśnie od pocztówek rozpoczyna Mrugalska-Banaszak swoją opowieść, po czym okazuje się, że ratusz ma także fascynującą historię. Bardzo krótko pisze autorka o historii samego Poznania – widać wyraźnie, że nie samo miasto ma być tym razem głównym bohaterem jej opowieści. Skrótowo wspomina o lokacji i najważniejszych wydarzeniach w historii Poznania. Niezbyt wiele miejsca zajmuje też historia wzniesienia ratusza. Bardzo szybko bowiem Mrugalska-Banaszak przechodzi do tego, co najważniejsze – do starych planów, widokówek, pocztówek i fotografii. To właśnie one będą naszymi przewodnikami. To właśnie one stanowią kanwę, na jakiej autorka oparła swą opowieść.

 

Na kolejnych stronach mamy bowiem okazję obejrzeć kolejne pocztówki, które Mrugalska-Banaszak jedynie krótko komentuje. Obserwujemy, jak zmieniał się ratusz i poznański rynek na przestrzeni wieków i lat. Oglądamy sklepy, budynki, stragany, jakie stały w jego sąsiedztwie. Widzimy również ludzi, co staje się pretekstem do opowieści o życiu codziennym mieszkańców miasta na przestrzeni lat. Następnie autorka zaprasza nas do środka i pokazuje, jak zmieniało się wnętrze poznańskiego ratusza. Pokazuje nam widoki z wieży oraz panoramę miasta. Pointuje stwierdzeniem, że niezależnie od tego, jak bardzo zmieniał się Poznań, ratusz zawsze stanowił jego nieodłączny element i ozdobę.

 

Prawdę powiedziawszy, nie mam pojęcia, jakim cudem Mrugalskiej-Banaszak udaje się już po raz drugi znaleźć takie bogactwo materiałów, które pomagają jej w snuciu opowieści. Powiedzmy to wprost – mimo znakomitego stylu autorki, jej komentarze do zdjęć czy widokówek są bardzo krótkie, co znakomicie widać jeśli postanowimy przejrzeć tłumaczenie ich na język angielski, zamieszczone w końcowej części książki. To obrazy najmocniej działają na naszą wyobraźnię, to one sprawiają, że każdy miłośnik pięknej książki wprost oniemieje z zachwytu po otwarciu tej publikacji.

 

Teksty to przede wszystkim materiał pozwalający wzbogacić własną wiedzę. Krótkie, lakoniczne, ale zarazem znakomicie napisane komentarze sprawiają, że „Ratusz” z serii „Poznaj Poznań” to nie tylko piękna książką, ale też publikacja o bardzo dużej wartości poznawczej. Polecić ją wypada nie tylko poznaniakom, ale i osobom uwielbiającym interesujące gawędy historyczne czy miłośnikom naprawdę dobrze wydanych książek. Wspaniała – choć niepozorna pod względem objętości i wymiarów – pozycja.

Kup książkę Ratusz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Ratusz
Książka
Ratusz
Magdalena Mrugalska - Banaszak
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy