Recenzja książki: Psychologia roztargnienia

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Charakterystyczną cechą współczesności jest powszechne zabieganie, notoryczny brak czasu oraz kłopoty z koncentracją uwagi, co w wielu przypadkach ma niebagatelny wpływ na wzrost trudności w doprowadzeniu rozpoczętych spraw do końca. By zminimalizować uciążliwość problemów związanych z dezorganizacją pożądanych zachowań, Oficyna Wydawnicza Impuls oddała do rąk szerokiego grona odbiorców nietuzinkowy przewodnik po całokształcie ludzkiego działania. Psychologia roztargnienia to doskonale omówione koncepcja, badanie i diagnoza, symptomy oraz radzenie sobie – praktyka w sytuacjach bliskich każdemu z nas. Ponieważ wieloczynnikowe zaburzenie zachowania, jakim jest roztargnienie, dotyczy wszystkich bez wyjątku, warto uczynić wszystko, by następstwa były jak najmniej bolesne.


W dziesięciu rozdziałach Ryszard Studenski ze skrupulatnością pochylił się nad całością zagadnienia. Ponieważ uznał, że nie wystarczy zanalizowanie pojęcia roztargnienia ani dokonanie klasyfikacji jego przyczyn i przejawów, wiele uwagi poświęcił działaniom praktycznym. W tym celu szczegółowo omówił pomiar oraz diagnozę, przyporządkował roztargnieniu płeć, wiek, temperament, osobowość, zdolność do koncentracji uwagi, sprawność pamięci, przetwarzanie informacji i funkcjonowanie poznawcze, a także skłonność do ryzyka, lęk oraz powodowanie wypadków. Oparte na długoletnich badaniach analizy autora obejmują również konkretne propozycje, z których najbardziej skuteczną jest Program redukcji skutków roztargnienia, zawierający procedury poprawiające kondycję psychiczną, usprawniające umiejętności organizacyjne i wykonawcze oraz zwiększające koncentrację na wykonywaniu codziennych czynności.


Treść dziesięciu kolejnych rozdziałów to całość, której przyswojenie pomoże czytelnikowi z pełną świadomością stawić czoła problemom współczesnego świata. Bez wątpienia pomocą posłużą mu liczne (zaopatrzone w źródła) tabelki, rysunki, ramki, wykresy, schematy i wyliczenia. Wiele myśli przewodnich zapisano wytłuszczoną czcionką. Każdy rozdział zakończono podsumowaniem. Wnioski, przypisy, ułożony w porządku alfabetycznym indeks nazwisk i rzeczowy, a także bogata, polsko- i obcojęzyczna literatura są elementami, którymi warto się posiłkować. Wszystko to sprawia, że napisana przystępnym i ciekawym językiem Psychologia roztargnienia doskonale nadaje się do szczegółowej analizy. Z powodzeniem skorzystają z niej nie tylko psychologowie, pedagodzy i wychowawcy. Warto, by po publikację Impulsu sięgnęli wszyscy, dla których ważna jest umiejętność działania w sposób całkowicie świadomy i odpowiedzialny.

Kup książkę Psychologia roztargnienia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Psychologia roztargnienia
Książka
Psychologia roztargnienia
Ryszard Studenski
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy