Recenzja książki: Opowieści praskie

Recenzuje: Edyta Staniec

Ballady podwórkowe

 

Fanom literatury fantasy i science-fiction nie trzeba przybliżać sylwetki Tomasza Bochińskiego, autora Opowieści praskich. Mniej zorientowanym uświadomić trzeba, że autor debiutował ponad ćwierć wieku temu. W jego dorobku znajdują się liczne opowiadania, nowele i powieści. Najmłodsi czytelnicy z pewnością mieli okazję poznać jego Pufcia. Autor jest zdobywcą wielu nagród, w tym Złotego kota (2011) za cykl o grabarzu Moncku. Zaskoczeniem zatem nie może być żadnym, że jego Opowieści praskie również wpisują się w konwencję fantasy.

 

Niestety, na początku trzeba postawić kilka zarzutów w stosunku do wydania książki. Po pierwsze: wielkość liter jest mała. Dramatycznie mała. Ponadto w spisie treści pomylone zostały numery stron i nie wiadomo, gdzie w rzeczywistości znajdują się poszczególne opowiadania. To może irytować - zwłaszcza, że w przypadku tak dobrej książki często chce się wracać do wybranych tekstów, a wówczas nie pozostaje nic innego, niż tylko zwyczajne wertowanie kolejnych stron…

 

Tomasz Bochiński przyzwyczaił już czytelników do tego, że jego opowiadania charakteryzują się barwnym, nieco ironicznym językiem. Nie inaczej jest w Opowieściach praskich, w których pojawiają się dodatkowo ciekawe zabiegi językowe, w tym zastosowanie żargonu prosto z Pragi. Nie czeskiej, rzecz jasna, ale z Pragi warszawskiej.  

 

Ten zbiorek krótkich opowiadań zawiera wszystko, co u Bochińskiego najlepsze. Jest intrygująco, fantastycznie i zabawnie. Czytelnik ma okazję poznać plejadę barwnych postaci. Mamy tu meneli, bandytów, kobiety lekkich obyczajów, Heńki, Zenki, Remki i inne Janki. To życiowi wykolejeńcy. Żuliki, menele, łachudry. Jakże ohydni i cudowni zarazem. Jak pełni charakteru. Cała plejada autochtonów rodem z Pragi, w dodatku w oprawie fantasy. Czegóż oni  nie wyprawiają… Wszystko w opowiadaniach Bochińskiej jest możliwe, wszelkie chwyty dozwolone. Kopanie poniżej pasa? Jak najbardziej. Pobicia? Czemu nie. Picie na umór? Ma się rozumieć! Miejskie fantasy rozkręca się z opowiadania na opowiadanie, niczym pijak po kolejnym kieliszku wódki. A poszczególne teksty są naprawdę różnorodne (choć mają wiele elementów wspólnych), dlatego z pewnością każdy znajdzie w Opowieściach praskich coś dla siebie. Od tekstów wulgarnych, ostrych i męskich poczynając, po nieomal subtelne i urocze (Cudowny wynalazek pana Bella). 

 

Co prawda, nie wszystkie opowiadania zapadają w pamięć na dłużej, nie wszystkie powalają, nie wywalają wnętrzności na wierzch, nie powodują zmian w odbieraniu rzeczywistości, nie stają się zaczątkiem wielogodzinnych rozmyślań nad egzystencją. Ubarwiają jednak na chwilę szarą codzienność, bawią czytelnika do łez i dają bezcenne chwile wytchnienia. I chyba o to tak naprawdę chodzi w tego rodzaju literaturze - o to, by przede wszystkim dawała radość czytającemu. A to akurat w przypadku opowiadań Tomasza Bochińskiego jest gwarantowane. Sama bawiłam się w każdym razie przednio. Czego i wszystkim, którzy po tę książkę sięgną, życzę.

Kup książkę Opowieści praskie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Opowieści praskie
Książka
Opowieści praskie
Tomasz Bochiński
Inne książki autora
Wyjątkowo wredna ceremonia
Tomasz Bochiński0
Okładka ksiązki - Wyjątkowo wredna ceremonia

Grabarstwo to zajęcie nudne i niemiłe robota brudna i niewdzięczna. Grabarz jest osobnikiem prostackim, ciągle w dym pijanym, o wątpliwej moralności....

Kurierzy galaktycznych szlaków
Tomasz Bochiński0
Okładka ksiązki -  Kurierzy galaktycznych szlaków

Kurierzy z galaktycznych szlaków to fantastyczna opowieść o ludziach przemierzających kosmos, miłości budzącej nadzieję na lepszą przyszłość i trudnej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy