Życie w niepełnych rodzinach to codzienność wielu dzieci i nastolatków. Zdarzają się jednak momenty, gdy rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem z różnych względów, czasami tymczasowo, nie może dalej wychowywać swojej pociechy. Wtedy dziecko trafia często pod skrzydła drugiego rodzica. Rodzica, którego zna mniej, rzadziej widuje. Rodzica, który ułożył sobie życie na nowo i żyje z nową rodziną…
Tak rozpoczyna się historia nastoletniej Grety, opisana przez Barbarę Kosmowską w książce Obronić królową. Dziewczyna z Warszawy przeprowadza się do Wilmowa, małego miasteczka, w którym mieszka jej ojciec wraz z drugą żoną, Anną, i ich ośmioletnią córką Lilą. Greta to nad wiek dojrzała, empatyczna i rozważna nastolatka, która w życiu przeszła już wiele. Na początku czuje się w domu ojca trochę jak intruz, choć Anna stara się nie okazywać dziewczynie swojego niepokoju czy zazdrości. Greta szybko za to dogaduje się z młodszą, przyrodnią siostrą. Znajduje też wspólny język z chłopakiem z sąsiedztwa, Igorem, z którym chodzi też do nowej klasy. W końcu zaczyna czuć, że dom w Wilmowie może też być jej miejscem na ziemi, choć z założenia ma w nim mieszkać tylko rok. Z biegiem czasu okazuje się jednak, że małomiasteczkowe niepisane prawa są najważniejsze, a przybycie nieznanej nikomu warszawianki budzi wśród co bardziej zazdrosnych rówieśnic dużą niechęć i poczucie zagrożenia. Na jaw wychodzą głęboko skrywane lęki i kompleksy. To, co chowano za fasadą ideału, zaczyna się szybko kruszyć.
Barbara Kosmowska w kierowanej do nastoletnich odbiorców książce pokazuje, że każdy z nas ma w życiu do odegrania swoją partię szachów. Od nas zależy, jak pokierujemy rozgrywką. Czy będziemy płynąć z prądem i swobodnie poddamy się biegowi wydarzeń, czy też zawalczymy o własne szczęście i dobrą pozycję w grupie. Oczywiście, liczyć się będą również odwaga, uczciwość i gotowość do stawiania czoła przeciwnościom losu.
Obronić królową nie jest kolejną kierowaną do nastolatków powieścią, o której czytelnik zapomni, gdy tylko doczyta jej epilog. Autorka, posługując się zgrabnymi metaforami i wspaniałymi porównaniami, serwuje nastolatkom prozę poetycką na najwyższym poziomie. Tak wielka dbałość o język jest wręcz niespotykana we współczesnej prozie young adult.
Książkę czyta się szybko, z zainteresowaniem śledząc losy głównej bohaterki, jej relacje z „nową” rodziną, wnikanie w wilmowską społeczność, próby odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Autorka z ogromną empatią odmalowuje uczucia Grety, jej dylematy i zagubienie. Pokazuje też emocje nastoletnich mieszkańców Wilmowa i problemy, często naprawdę poważne, z którymi na co dzień się mierzą. Historia zawarta w książce Obronić królową nie jest papierową opowieścią, ale świetnie oddającą rzeczywistość wiarygodną relacją z życia młodych ludzi na przedmieściach. Barbara Kosmowska zadbała także o to, by na samym końcu zafundować czytelnikowi mocny zwrot akcji. Zaskakujące zakończenie jeszcze mocniej wbije czytelnika w fotel i skłoni go do głębokiej refleksji.
Idą święta. Rodzinne, ciepłe, radosne... ale także: ...pracowite, odliczane z każdą sprzedaną na rynku mikołajową czapką. Takie są dla Kajetana i Kacpra...
Eryk, choć z Babcią Malutką spędził niewiele czasu, jest szczęśliwy, że starsza pani zatrzyma się na dłużej w jego domu. Nikt tak jak Babcia Malutka nie...