Czy rzeczywiście nadchodzą czasy, kiedy roboty przejmą nad nami władzę? Odgrywając coraz większą rolę w ludzkim życiu, sztuczna inteligencja (AI) z jednej strony niepokoi, z drugiej natomiast – napełnia nadzieją. Książka Moralna AI w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie Czy bać się sztucznej inteligencji?, analizuje jej wpływ na codzienne życie każdego z nas.
Treść siedmiu rozdziałów (część publikowana była już wcześniej w artykułach i książkach, co zaznaczono we Wstępie) opracowana została przez specjalistów z dziedziny nemonauki i analizy danych, informatyki i teorii gier oraz filozofii i etyki, co świadczy o wielopłaszczyznowym spojrzeniu na problem dotyczący (zagrażający?) ludzkiej przyszłości. Wyjaśniając, czym jest (a czym nie jest) i jak powstaje sztuczna inteligencja oraz wyliczając związane z jej stosowaniem powody do obaw i nadziei w dziedzinie transportu, wojskowości, polityki, prawa, medycyny, finansów, marketingu, sztuki, mediów, bezpieczeństwa oraz środowiska (w każdej z dziedzin powody zostały oznaczone jako dobra i zła wiadomość), autorzy (Jana Schaich-Borg, Vincent Conitzer, Walter Sinnott-Armstrong) przestrzegają przed bagatelizowaniem, ale i zniechęcają do wyolbrzymiania problemu. Zastosowana w lekturze metoda analizy przyczynowo – skutkowej zachęca do refleksji, czy AI może być bezpieczna i sprawiedliwa, czy może respektować prywatność oraz przestrzegać zasad moralnych, a także, czy istnieje możliwość pociągnięcia jej do odpowiedzialności (tworzenie systemów AI z uwzględnieniem moralnych następstw).
Posługując się wynikami najnowszych badań naukowych i specjalistycznych analiz oraz dopuszczając „do głosu” coraz nowsze technologie, autorzy analizują, dyskutują, przekonują, prowokują, opiniują, dowodzą, odrzucają błędne sądy, obalają mity, wyliczają konsekwencje, podają przykłady oraz przytaczają podejścia, stawiając przy okazji mnóstwo pytań (nie na wszystkie da się odpowiedzieć). Swoje rozważania opierają również na konkretnych przypadkach, co obrazują przytoczone przez nich historie z życia wzięte (wraz z uzasadnieniami zachowań). Specjalistyczne pojęcia zostały rozwinięte, skróty wyjaśnione (kursywą zapisano znaczenie poszczególnych członów w języku angielskim). Pomocą służą rozbudowane przypisy końcowe (wyjaśniające i bibliograficzne) oraz alfabetyczny indeks.
Choć w publikacji Wydawnictwa Prószyński i S-ka pytań jest więcej niż odpowiedzi, warto po nią sięgnąć i poznać naukowe podstawy warunkujące najbardziej właściwe wykorzystywanie potencjału AI w przyszłości (korzystny wpływ na podejmowanie decyzji przez człowieka).