Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o naszej planecie.
Ziemia. Trzecia planeta od Słońca – nie jest ani największą, ani najciekawszą planetą w Układzie Słonecznym. To zaledwie niewielki pyłek w ogromnym, nieprzebytym kosmosie. A jednak ta niepozorna planeta jest najbardziej wyjątkową w całym znanym nam Wszechświecie. Tylko tu istnieje życie. Życie w nieprzebranej ilości rodzajów i gatunków.
Ziemia to fascynująca planeta, która skrywa przed nami wiele tajemnic. Młodzi odkrywcy chcą wiedzieć o niej wszystko:
Jak powstał Układ Słoneczny? Czy Ziemia miała siostrę-bliźniaczkę? Dlaczego dochodzi do trzęsienia ziemi i wybuchów wulkanów? Jak działa pogoda? Jak potężna jest natura? Jak na Ziemi powstało życie? Co było przed pojawieniem się człowieka i jaką drogę przebyliśmy jako Homo Sapiens? Jaka przyszłość czeka Ziemię i co jej zagraża? Czy jesteśmy sami we Wszechświecie?
Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znajdziemy w Księdze Ziemi – przepięknie wydanej i bogato ilustrowanej skarbnicy wiedzy o naszej planecie. Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku szkolnym i na pewno będzie bardzo pomocnym uzupełnieniem wiedzy, którą uczniowie zdobywają na lekcjach przyrody. Wszystkie pojęcia są tu wytłumaczone prosto i zwięźle, niektóre problemy są jedynie zarysowane, inne – bardziej rozwinięte. Księga Ziemi nie tylko wyjaśnia zjawiska zachodzące na naszej planecie, ale też rozbudza ciekawość młodego badacza. Na uwagę zasługuje także to, że obok dość oczywistych tematów, takich jak budowa Ziemi czy fauna i flora, znalazło się miejsce na promocję ekologii, przybliżenie ważnych postaci historycznych, czy na zagadnienia takie, jak przyszłość naszej planety. Książka pomaga też stawiać trudne pytania i poszukiwać na niełatwych odpowiedzi – jak choćby dotyczących tego, czy jesteśmy sami w kosmosie.
Widać, że autorom Księgi Ziemi zależało w równym stopniu na przekazaniu wiedzy, jak i na niebanalnym wyglądzie ich dzieła. Szata graficzna książki jest naprawdę bardzo ładna. Zamiast realnych zdjęć wykorzystano w niej naturalistyczne ilustracje (ich autorem jest Thomas Hegebrook). Dzięki temu Księga Ziemi bardziej sprawia wrażenie wielkiej skarbnicy wiedzy tajemnej, wyjątkowego połączenia niezwykłych informacji i dzieła sztuki niż książki naukowej, co jest jej dodatkowym atutem. Zadbano o wszystkie szczegóły, by nadać książce ten rys wyjątkowości: gruby papier, wielkoformatowe strony i bardzo ciekawa okładka – twarda i gruba oprawa z dużymi, tłoczonymi literami. Całość wygląda bardzo estetycznie, a jednocześnie tworzy wrażenie potężnej, prawdziwej księgi.
To już kolejna popularnonaukowa książka dla dzieci, przepięknie wydana i zilustrowana, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Adamada. Po cudownej podróży w głąb fantastycznych Ogrodów natury oraz pouczającej wycieczce dla młodszych czytelników w Górze i dole, Księga Ziemi to najlepsza kontynuacja tego cyklu. Osobiście nie mogę się doczekać, co jeszcze Adamada przygotuje dla młodych adeptów wiedzy o świecie i wszechświecie – może tym razem będzie to książka w całości poświęconego Kosmosowi?
Kto wie, być może po zetknięciu się z tak fascynującą lekturą, jak Księga Ziemi, dzieci odnajdą w sobie powołanie badacza i zechcą zgłębiać tajemnice naszej planety? A jest w niej opisanych tyle tematów z zakresu biologii, geografii, geologii, przyrody, historii, a także astronomii, że każdy młody poszukiwacz wiedzy znajdzie odpowiednią niszę dla siebie.