Od tysięcy lat konie wiernie towarzyszą człowiekowi. Posiadając doskonałą pamięć i wrodzoną ciekawość, należą do stworzeń inteligentnych, z silnymi predyspozycjami do życia społecznego. Konie. Mój pierwszy podręcznik to przeznaczona dla miłośników koni i jazdy konnej wspaniała publikacja Wydawnictwa Jedność, która pomaga poznać, zrozumieć oraz pokochać te piękne zwierzęta.
Lektura łączy przyjemne z pożytecznym, bawi i uczy. Bogato zobrazowana treść jest szczegółowa, koncentrująca się zarówno na koniu, jak i jeźdźcu. Gabriella Mitrov w interesujący sposób przedstawia anatomię konia oraz hierarchię panującą w stadzie. Omawia typy koni, ich maści, odmiany, chody i osobowości. Przygląda się wyostrzonym końskim zmysłom. Analizuje pozytywne emocje, na które wpływają przyjacielskie relacje z człowiekiem, ruch i jedzenie (ku przestrodze podano wykaz występujących w środowisku roślin trujących). Poświęca uwagę pracy wykonywanej przez konie (policyjne, kaskaderskie, pociągowe, sportowe oraz cyrkowe, a także zatrudniane w szkółkach jeździeckich, w terapii i na scenie). Podaje tytuły (wraz z krótkimi opisami) filmów o koniach oraz wymienia (w porządku alfabetycznym) końskie imiona.
By publikacja spełniła swoje zadanie, informacje w niej zawarte są precyzyjne: siodłanie, wsiadanie, ćwiczenia na końskim grzbiecie, jazda indywidualna i w zastępie, zasady obowiązujące w stajni oraz w terenie – to elementy uczące nie tylko odpowiedzialnego podejścia do konia, ale także bezpieczeństwa podczas jazdy. Nie brakuje również rad związanych z turystyką jeździecką, skokami przez przeszkody, zawodami, powożeniem oraz woltyżerką. Interesujące są rozdziały poświęcone końskiej i jeździeckiej modzie, zakładaniu owijek, robieniu koreczków, wiązaniu konia, a także podwiązaniu jego ogona. Encyklopedyczny sposób przekazu jest najlepszą metodą na zrozumienie, przyswojenie i zapamiętanie wszystkiego, co nierozdzielnie związane jest z majestatycznym koniem.
Treści podane przez Gabriellę Mitrov odnoszą się zarówno do koni udomowionych, jak i żyjących na wolności. Całość uzupełniają cytaty, ciekawostki, legendy opiewające dzieje bohaterskich koni, zagadki, ćwiczenia, quizy, uwagi, porady związane z pielęgnacją, opieką i końskimi smakołykami (dokładne przepisy wraz z ilością potrzebnych składników oraz sposobem wykonania zamieszczono w lekturze). Pochodzące z różnych źródeł kolorowe fotografie oraz ilustracje doskonale uzupełniają treść. Pomocą służy słowniczek pojęć specjalistycznych oraz bibliografia (niestety, tylko w języku węgierskim). Atutem jest również duży format, twarda okładka, przejrzysty layout.
Publikacja Wydawnictwa Jedność, udzielając wyczerpujących odpowiedzi na mnóstwo wnikliwych pytań czytelnika, spełni jego oczekiwania. Jest jeszcze jedna zaleta praktyczna: dzięki miejscom przeznaczonym na osobiste zapiski i zdjęcia, Konie. Mój pierwszy podręcznik pozostanie pamiątką przypominającą początki nauki w jeździeckiej szkółce.