Recenzja książki: Gawłowski

Recenzuje: mrowka

Minimum słów – tak można określić książkę „Gawłowski”. Tekst zajmuje tu nieco ponad półtorej strony i to – dużą czcionką. Ascetyczna opinia Stanisława Tyma, szumnie nazywana wstępem, krótka notka o autorze i trzy okładkowe wypowiedzi znajomych i odbiorców – to wszystko. Resztę wypełniają rysunki Jacka Gawłowskiego.

 

Gawłowski jest rysownikiem satyrycznym, ilustratorem i karykaturzystą. Na album składają się jego prace – humor obrazkowy i karykatury znanych postaci ze świata literatury czy polityki. Okładka tomu zaskakuje – niestarannie narysowany mężczyzna, przypominający z profilu… psa Snoopy, w meloniku i z walizką, niczym emigrant rodem z Mrożka – idzie w dodatku niezgodnie z kierunkiem postępowej satyry… Jeśli ten obrazek, w połączeniu z nabazgranym podpisem autora ma być zapowiedzią całości, to zapowiedź ta jest bardzo myląca. W tomie „Gawłowski” pojawiają się bowiem cztery charakterystyczne dla rysownika style. Pierwszy – toporny i nieoszlifowany, surowy i prymitywny – ten właśnie styl reprezentuje przedstawiona na okładce postać. Drugi – prosty ale nie prostacki, plasujący się o stopień wyżej – to szkice, pozbawione szczegółów i zbędnych kresek.

 

Trzeci styl stanowią rysunki staranne, dopracowane (wykonywane różnymi technikami), o skomplikowanych kompozycjach, czerpiące nie jak wcześniejsze rodzaje – z uproszczeń, ale z czytelnych i realistycznych aluzji. Są mniej symboliczne a bardziej drobiazgowe. Wreszcie czwarty, ostatni styl to kreska najczęściej powtarzająca się w karykaturach. Ta gradacja odzwierciedla sposoby komplikowania rysunków, różnice w staranności przekazów, techniki wykonania nawet, ale nie ukazuje różnorodności śmiechu czy rodzajów efektu humorystycznego.

 

Gawłowski posługuje się rozbudowanym obrazem, przy jednoczesnej rezygnacji ze słowa. Jego grafiki przeważnie pozbawione są komentarzy – dzięki temu autor uniwersalizuje swe pomysły, przekracza bariery językowe. Twórczość artysty staje się zrozumiała dla wszystkich. Zmienia się również sposób odbioru: strategia pseudolekturowa nie opiera się już na linearności. Trzeba objąć wzrokiem cały rysunek, by zrozumieć jego przesłanie. Autor sięga po humor abstrakcyjny, zaskakujące i luźne skojarzenia – ta część jego książki przepełniona absurdem i purnonsensem stanowi jedną z lepszych prezentacji humorystycznych możliwości Gawłowskiego. Sporo obrazków wykorzystuje wady społeczeństwa – tematy „nośne” i ważne w opinii publicznej.

 

Gawłowski rozprawia się z korupcją i zawiścią, chciwością i złodziejstwem. Karykatury opierają się na prezentowaniu nie tylko charakterystycznych, ale też aktualnych tematów. Gawłowski często wynaturza przedstawiane typy ludzi, zmniejsza im głowy, zwiększa brzuchy i przez tego typu operacje, rodem z krzywego zwierciadła, wykazuje ułomności charakterów. Śmiech Gawłowskiego to bardzo często śmiech gorzki i sarkastyczny, pełen nie tyle złośliwości, co – smutku. Obok tradycyjnych rysunków satyrycznych pojawiają się w tomie bazujące na czarnym humorze komiksy i wzory ilustracji. Daje się w części rysunków Gawłowskiego dostrzec pewne podobieństwo kreski do stylu Andrzeja Mleczki. Nonszalancja i swoboda w kreśleniu obyczajowych scenek składają się jednak na bardzo charakterystyczny sposób rysowania. Warto sięgnąć po tom „Gawłowski”, by przekonać się, jak można przekazać bez słowa istotne prawdy – jednocześnie bawiąc i pouczając.

Kup książkę Gawłowski

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Gawłowski
Książka
Gawłowski
Opracowanie zbiorowe
Inne książki autora
Mistrzowie opowieści. O miłości
opracowanie zbiorowe 0
Okładka ksiązki - Mistrzowie opowieści. O miłości

Czy miłosc to uczucie tylko dla głupcow? A moze to uczucie tylko dla odwaznych? Pod piorem najwybitniejszych pisarzy dylematy te zyskuja dodatkowe, nieoczywiste...

Atlas młodego odkrywcy Afryka
Opracowanie Zbiorowe0
Okładka ksiązki - Atlas młodego odkrywcy Afryka

Ta ośmiotomowa seria prezentująca osiem głównych regionów świata zachęca młodych czytelników do dogłębnego odkrycia każdego zakątku globu....

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy