Krajem, którego historia oraz bogactwo bezcennych, starożytnych i tajemniczych przedmiotów już od pierwszej chwili potrafią zauroczyć, jest z pewnością Egipt. To północnoafrykańskie państwo, rozciągające się po obydwu stronach Nilu, od wielu wieków fascynowało zarówno badaczy i odkrywców, jak i poszukiwaczy skarbów oraz szalonych podróżników. Na niecodzienną wyprawę pustynnymi szlakami zabierają młodych i ciekawych świata archeologów poszukiwacze zaginionego grobu Ozyrysa w porażająco pięknej książce „Egiptologia”.
Wertując „Egiptologię”, już po kilku pierwszych stronach czytelnik przekona się, że trzyma w rękach piękny, bogato ilustrowany dziennik podróży należący kiedyś do panny Emily Sands. Jednak oprócz skrupulatnych zapisków podróżniczki, czytelnik z naddatkiem pozna fascynującą historię Egiptu, rozgrywającą się wiele wieków przed narodzeniem Chrystusa. Przeplatają się zatem w publikacji indywidualne spostrzeżenia Emily Sands, jej doświadczenia nabyte podczas podróży, wnioski, jakie badaczka poczyniła podczas wyprawy, z faktami historycznymi, udokumentowanymi w postaci chociażby wykopalisk archeologicznych.
W „Egiptologii” nie mogło zabraknąć oczywiście piramid, które w książce zostały przedstawione w niecodzienny sposób, umożliwiający zajrzenie do ich wnętrza. Na kartach książki pojawiają się także sfinks oraz słynna złota maska i sarkofag Tutenchamona. Jednak oprócz przedmiotów i miejsc bardziej czytelnikowi znanych, takich jak Kair z piramidami Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa, Dolina Królów czy Luksor z Kolosami Memnona, w publikacji udaje odwiedzić się także Dajr al-Bahri, Abydos, Bani Hasan oraz Amarnę. W każdym z tych miejsc mieści się bowiem starożytna świątynia, grobowiec bądź gigantyczna rzeźba, do dnia dzisiejszego zapierające dech w piersiach podróżników. Równolegle do opisywanych przez Emily Sands zabytków, na kartach książki pojawiają się zapiski dotyczące panujących w Egipcie dynastii, królów, wierzeń i czczonych bóstw. Chyba jednym z ciekawszych fragmentów publikacji jest opis sposobu mumifikacji i bandażowania zwłok faraonów przed umieszczeniem ich ciał w majestatycznej piramidzie-grobowcu. Co ciekawe, w „Egiptologii” czytelnik natrafi także na nietypowe „ciekawostki”. Są nimi chociażby szczegółowo zanotowane temperatury powietrza w każdym miesiącu roku w Egipcie, przygotowana specjalnie dla czytelnika egipska gra senet oraz przyspieszony kurs czytania hieroglifów.
Oprócz ciekawie stworzonej historii podróży Emily Sands, „Egiptologia” zajmuje także bardzo wysokie miejsce jako publikacja niezwykle atrakcyjna pod względem estetycznym. Wszystkie strony książki, które zdają się połączone są ze sobą czerwonym sznurkiem, przypominają pod względem faktury doskonale zachowany papirus. Na każdej stronie dominują ogromnych rozmiarów kolorowe ilustracje, starannie wykonane szkice czy wykonane przez podróżniczkę zdjęcia. Użyte w publikacji czcionki przypominają staroświecki maszynopis, ale także odręcznie robione notatki. Dodatkowo „Egiptologia” zawiera mnóstwo skarbów. Są to pionki do gry w senet, mapy świątyń, starożytne papirusy, a także próbka bandaża mumii. Poza tym, w publikacji znajdują się dodatkowe mini-książeczki, elementy pozwalające zajrzeć do wnętrza grobowców oraz listy i pocztówki.
„Egiptologia” to fascynująca podróż po skarbach Egiptu. To publikacja, która wzbudzi zachwyt nie tylko małych, ale z pewnością także tych starszych odkrywców i miłośników dalekich podróży. Wciągająca fabuła, mnogość tajemnic wciąż otaczających osoby niektórych władców Egiptu, ale przede wszystkim – przystępny język i wszechobecna fascynacja tym egzotycznym krajem sprawią, że „Egiptologię” będzie się z pewnością wielokrotnie wertować, by w końcu zakochać się w tym położonym nad Nilem pustynnym miejscu.
Ilustrowany przewodnik Włochy zawiera wszystko, czego można oczekiwać od przewodnika turystycznego. Jest to zarówno inspirująca lektura przed wyjazdem...
Słownik techniczny to publikacja powstała z myślą o odbiorcach pragnących zgłębić angielską terminologię techniczną, szczególnie zaś inżynierach...